Jawność kontra prywatność - RPO krytykuje tryb "publiczności online", sąd go broni

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia jako pierwszy opracował system umożliwiający udział publiczności w e-rozprawach, w trybie online. Rozwiązanie, miało wyjść naprzeciw postulatom, by pod hasłem COVID-19 nie ograniczać jawności. Wątpliwości ma jednak RPO, wskazując choćby na zagrożenie prawa do prywatności. Prezes sądu odpowiada, że w przeciwnym razie dojdzie do faktycznego utajniania postępowań.

29.06.2020

Polacy w światowym finale Global Legal Hackathon

LegalTech

SlothEye i Easygration to aplikacje, które odniosły sukces w polskiej edycji Global Legal Hackathon i zakwalifikowały się do finału w Londynie. Pierwsza dba o zgodność projektów programistycznych z prawem, druga ułatwia przejście przez skomplikowany proces legalizacji pobytu.

29.06.2020

Polska cały czas zależna farmaceutycznie od Chin

Opieka zdrowotna Farmacja

Krajowe firmy farmaceutyczne czekają na przepisy refundacyjne, które stymulowałyby biznes do zwiększenia produkcji leków w Polsce i tym samym uniezależnienia się od ich importu z Azji. W czasie izolacji pojawiła się bowiem realna obawa o brak dostępu farmaceutyków.

29.06.2020

PKW ocenia, że frekwencja może być bardzo wysoka

Wybory Koronawirus

W województwach pod względem najwyższej frekwencji w wyborach prezydenckich na godzinę 17 przoduje Mazowsze i Małopolska. Trzecie jest województwo podkarpackie. W całym kraju doszło do 242 przestępstw i wykroczeń związanych z wyborami.

28.06.2020

Prokurator generalny przeciwny wydaniu dziecka do Belgii, składa skargę nadzwyczajną

Prawo rodzinne

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego wpłynęła skarga nadzwyczajna ministra sprawiedliwości w sprawie dziecka, które nie powinno być wydane ojcu mieszkającego w Belgii. Powodem złożenia skargi było oddalenie przez Sąd Rejonowy w Katowicach wniosków prokuratury i rzecznika praw dziecka o konieczności wykonania wyroku belgijskiego.

27.06.2020

Niedziela 28 czerwca - handlowa i wyborcza

Rynek

W niedzielę 28 czerwca będziemy mogli zarówno zagłosować w wyborach prezydenckich, jak i zrobić zakupy. Jest to jedna z czterech ostatnich niedziel wolna od zakazu handlu. Otwarte będą jak zwykle piekarnie, cukiernie i lodziarnie, a także sklepy w sieciach działających na zasadzie franczyzy.

27.06.2020

Pielęgniarki bez postojowego

Zawody medyczne

Pielęgniarki i położne z uzdrowiska w Busku-Zdroju zostały wysłane na przymusowe „postojowe” - straciły od 800 do 1000 złotych. Wszystkiemu winne jest izolatorium. Okazuje się bowiem, że tamtejsi pracownicy nie dostają dodatku za pracę przy zwalczaniu epidemii.

27.06.2020

Zmiana nazwiska dziecka po rozstaniu rodziców

Prawo cywilne

W czasach częstych rozstań i rozwodów rodziców Sąd Najwyższy dostrzegł lukę prawną, która nie pozwala na uzależnienie nazwiska dziecka od tego, kto się nim realnie opiekuje. A przepisy pozwalają na wielokrotne zmiany tożsamości dzieci z powodu licznych związków rodziców. Sprawę nazwiska dziecka często rozstrzyga dopiero sąd.

27.06.2020

Pożyczka lichwiarska - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Pożyczka opiewała na 3 tysiące złotych, zgodnie z umową jej niespłacenie miało skutkować odsetkami - początkowo 50 zł, potem 200 zł za każdy dzień. W skali roku przekraczałyby one 73 tys. złotych. Ponieważ spłaty nie było, pożyczkodawca wystąpił z pozwem do sądu, a ten wydał nakaz zapłaty. Prokurator Generalny ocenił, że doszło do rażącego naruszenia prawa materialnego i procesowego.

27.06.2020

Minister rodziny wydała objaśnienia w sprawie dopłat do wynagrodzeń

Dofinansowanie do wynagrodzeń Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Dofinansowanie do wynagrodzeń przysługuje tylko na okresy miesięczne. Pracownik może pracować więcej, ale pieniądze są do zwrotu. Za to można uzyskać dotacje do uposażenia cudzoziemców i to bez potrzeby uzyskania kolejnego zezwolenia na pracę czy zmiany oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Tak wynika z objaśnień ministra rodziny wydanych na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

27.06.2020

Uczelnie za słabo chronią studentów przed molestowaniem

Niektórzy pracownicy dopuszczali się molestowania. Jeden z nich uzależnił wpisanie oceny z zaliczenia od zgody studentki na odwiedzenie jej w mieszkaniu - do takich sytuacji, według skarg złożonych do RPO, miało dochodzić na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jak pokazują raporty, molestowanie na uczelniach to powszechny problem.

27.06.2020

U notariuszy w czasie epidemii - mniej kontraktów, więcej testamentów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

COVID-19 zmniejszył u notariuszy liczbę spraw z udziałem podmiotów gospodarczych, pewnym trendem stały się jednak testamenty i pełnomocnictwa. Coraz więcej osób, i to nie tylko seniorów, stara się zabezpieczać w tym okresie swoje rodziny lub partnerów z nieformalnych związków.

27.06.2020

Sama zmiana prezydenta nie anuluje już wniesionych projektów

Projekty ustaw wniesione z inicjatywy prezydenta nie przepadają, choć jeżeli dojdzie do zmiany, nowy prezydent z niektórych może się wycofać. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie są prace. Podobnie z wnioskami złożonymi do Trybunału Konstytucyjnego. Gdy dotychczasowy prezydent przegrywa wybory, to przed zaprzysiężeniem nowego może podpisać ustawy, które wyjdą z parlamentu.

27.06.2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie dłuższy

Domowe finanse

O kolejne 14 dni, do 12 lipca, będzie wydłużony zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do ósmego roku życia. Zasiłek przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

26.06.2020

UE przestanie być spokojnym kaznodzieją, zmieni się w skrupulatnego księgowego

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

W nadzwyczajnej sytuacji Unia Europejska musi użyć nadzwyczajnych środków, aby nadążyć za rosnącymi aspiracjami i "nie dać zagryźć się przez lobbystów". Unia staje się skrupulatnym księgowym, który wskaże kto może korzystać z unijnych pieniędzy. Mimo kryzysu związanego z pandemią nie można zaniedbać przestrzegania przez państwo praworządności - to wnioski wynikające z konferencji poświęconej przyszłości Wspólnoty.

26.06.2020

Stan nadzwyczajny po pierwszej turze wyborów przesunąłby drugą turę

Wybory Koronawirus

Pojawiają się pytania - co z drugą turą wyborów, gdyby po pierwszej ogłoszono stan nadzwyczajny - np. z powodu gwałtownego wzrostu zachorowań na koronawirusa. Wszystkie terminy kalendarza wyborczego zostają wtedy zawieszone - a druga tura mogłaby się odbyć dopiero po ustaniu stanu nadzwyczajnego. Nawet gdyby został on wprowadzony tylko w jednym województwie czy gminie.

26.06.2020

Nauczyciele oceniają ministra: brak promocji do następnej klasy

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele podsumowali działalność ministra w kończącym się w piątek roku szkolnym. Szef resortu oświaty nie zyskał sobie ich uznania - gdyby była to szkoła, nie zdałby do następnej klasy. Pedagodzy zwracali uwagę przede wszystkim na niezbyt skuteczne wdrażanie zdalnego kształcenia.

26.06.2020

Obligacje Skarbu Państwa nie zawsze bez podatku

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Ministerstwo Finansów ogłosiło właśnie lipcową ofertę sprzedaży obligacji skarbowych. Po obniżkach stóp procentowych, opłacalność lokat bankowych z miesiąca na miesiąc spada. Obligacje skarbowe zyskują na popularności – chociaż ich oprocentowanie też zostało mocno obniżone. Nie można tu jednak zapomnieć o skutkach podatkowych tego rodzaju inwestycji. Zwolnienie z podatku możliwe jest tylko w niektórych przypadkach.

26.06.2020