Odra szaleje, konieczna pilna zmiana przepisów

Opieka zdrowotna

Mamy dziewiętnasty przypadek podejrzenia zachorowania na odrę w ciągu ostatnich kilku dni. W tym roku w Polsce były już 144 zachorowania na tę chorobę przewlekłą, czyli dwa razy więcej niż rok temu. – Potrzebne są pilne zmiany w prawie – podkreśla Paweł Grzesiowski, ekspert ds. szczepień ochronnych.

06.11.2018

Dla sądu stenogram z podsłuchu nie wystarczy - może być zmanipulowany

Wymiar sprawiedliwości

ABW w czasie podsłuchów wykryła nieprawidłowości przy podatku VAT. Powinna przekazać organom podatkowym całość materiałów, nie tylko stenogramy - wyjaśnia w rozmowie z Prawo.pl Jacek Kudła, specjalista w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych.

06.11.2018

RODO: Koniec z szantażowaniem przedsiębiorców

Nowe technologie RODO

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt tzw. ustawy wdrażającej RODO przewiduje m.in. zmiany w Kodeksie karnym. Straszenie przedsiębiorców wysokimi karami i zawiadomieniem o naruszeniu przez nich przepisów, będzie przestępstwem. Będą także zmiany w prawie bankowym i ubezpieczeniowym oraz w blisko 170 innych ustawach.

06.11.2018

Sprawy sędziego Sycha zdjęte z wokandy SN

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Stanisław Zabłocki, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną zdjął z wokandy sprawy powołanego na sędziego Sądu Najwyższego Wojciecha Sycha. Jego orzekanie wstrzymał do czasu wydania rozstrzygnięcia przez Naczelny Sąd Administracyjny.

05.11.2018

Prokuratura Krajowa: Tusk wprowadza w błąd opinię publiczną

Prokuratura

Prokuratura Krajowa uważa, że Donald Tusk wprowadza w błąd opinię publiczną. Zapewnia, że awanse dostali ci prokuratorzy prowadzących postępowanie w sprawie spółki Amber Gold, którzy postawili małżonków Marcina i Katarzynę P. przed sądem.

05.11.2018

Ubezpieczyciele wypłacają więcej odszkodowań

Finanse

W pierwszym półroczu 2018 r. zakłady ubezpieczeń wypłaciły ponad 20 mld zł odszkodowań i świadczeń wraz z kosztami likwidacji szkód i windykacji regresów. To o 5 proc. więcej niż rok temu w analogicznym okresie.

05.11.2018

Europejskie stowarzyszenie solidaryzuje się z polskimi sędziami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kroki podejmowane przez polski rząd i związane z tym zmiany legislacyjne oznaczają brak szacunku dla zasady trójpodziału władzy, a także zagrażają niezawisłości sądownictwa i mają na celu uzyskanie politycznej kontroli nad sądami - stwierdza w rezolucji Europejskie Stowarzyszenie Sędziów.

05.11.2018

Obniżą pensje w Agencji Badań Medycznych

Opieka zdrowotna

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się projektem ustawy dot. utworzenia Agencji Badań Medycznych – zapowiedział w poniedziałek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu podał,...

05.11.2018

UE: Trwa spór o wprowadzenie podatku cyfrowego dla wielkich korporacji

CIT Prawo gospodarcze

Trwające nadal podziały w sprawie wprowadzenia podatku cyfrowego, który miałby objąć takie firmy jak Facebook czy Google, oddalają perspektywę przyjęcia tych rozwiązań do końca roku. Unijni ministrowie finansów będą rozmawiać o tym w Brukseli we wtorek.

05.11.2018

Prof. Pietrzak: Demontaż państwa prawa jak po zamachu majowym

Prawnicy

Jest wiele podobieństw w kształtowaniu się ustroju Polski międzywojennej i obecnej III Rzeczypospolitej. W obu przypadkach najpierw ustrój budowano według najwyższych standardów demokracji i prawa, a potem, przy aprobacie dużej części społeczeństwa, wycofywano się z części z nich - twierdzi prof. Michał Pietrzak.

05.11.2018

Sprzedawcy węgla zapłacą za sprzedaż opału złej jakości

Środowisko Prawo gospodarcze

Od niedzieli przedsiębiorcy, który sprzedają opał niespełniający norm jakościowych, przewidzianych dla gospodarstw domowych lub instalacji o mocy poniżej 1 MW grozi kara do 100 tys. zł lub kara do 5...

05.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski