Podczas zorganizowanej w środę konferencji prasowej dotyczącej luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa minister zdrowia poinformował o przywróceniu możliwość organizowania tradycyjnych targów, konferencji, wystaw z limitem 1 osoba na 15 m. kw.

Kolejnym elementem, gdzie również będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 m2 to są sale zabaw - mówię tu o salach zabaw dla naszych najmłodszych, dla dzieci. One były do tej pory zamknięte. Tu przywracamy możliwość ich funkcjonowania z normatywem, który dotyczy całej tej branży eventowej" - powiedział Niedzielski.

Brak zgody na działalność sal zabaw, gdy otwierane były inne usługi, była krytykowana przez tę branżę. 

Więcej: Biznes się otwiera, ale sale zabaw w Dzień Dziecka zamknięte>>

Minister poinformował również o zmianach, jeśli chodzi o imprezy i zgromadzenia. - Mówimy tu o weselach, oczywiście o zgromadzeniach też publicznych. Od 6 czerwca zwiększamy ten limit do 150 osób. Do tej pory ten limit wynosił 50 osób - wyjaśnił minister zdrowia.

 

Kluby i dyskoteki może od 26 czerwca

Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w sprawie otwarcia klubów nocnych i dyskotek, ale rozmawiamy o tym w kontekście 26 czerwca - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że w klubów i dyskotek trzeba w większym stopniu przypilnować reżimu sanitarnego. - Myślę, że tutaj trzeba będzie w większym stopniu przypilnować właśnie pewnego reżimu sanitarnego - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia.

Wyjaśnił, że chodzi o kwestie chociażby obecności osób, które są zaszczepione i weryfikowania limitów. - To są jednak takie zgromadzenia na dużą skalę, ale rzeczywiście rozmawiamy o tym kontekście 26 czerwca, żeby taką decyzję podjąć - powiedział Niedzielski.

Można organizować targi i konferencje

Przywracamy możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji, wystaw - z tym samym limitem, który dotyczy innych zdarzeń, eventów w obiektach zamkniętych, gdzie jedna osoba przypada na 15 m kw. - oświadczył minister Niedzielski. I zwrócił uwagę, że "ten sam standard jest stosowany w sklepach, miejscach kultu religijnego i w innych obszarach". - To jest taki zunifikowany wskaźnik"- wskazał.

Zaszczepieni poza limitem, sprawdzi organizator

Minister wyjaśnił też, że do każdego z obowiązujących w różnych miejscach limitów osób nie będą wliczane osoby zaszczepione, że podczas takich zgromadzeń i imprez będzie to organizator będzie weryfikował, ile z uczestniczących w nich osób jest zaszczepionych, a ile nie.  - Generalnie organizator jest odpowiedzialny za weryfikowanie tego. Z drugiej strony osoba, która przychodzi i twierdzi, że ma taki przywilej, takie prawo, by nie być liczonym do limitów obowiązujących, musi to udowodnić i wykazać - powiedział.

To po stronie osoby, która jest zaszczepiona, jest konieczność udowodnienia, że jest zaszczepiona albo posiada certyfikat UCC. Obecnie takim dowodem jest wydruk z IKP, po 10 czerwca dowodem będzie aplikacja mobilna - dodał Adam Niedzielski.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w całym kraju od 6 do 25 czerwca

  • Możliwość organizowania targów, wystaw, kongresów i konferencji z zachowaniem limitu 1 os na 15 m2.  
  • Otwarcie sal zabaw z zachowaniem limitu 1 os na 15 m2.  
  • Imprezy i zgromadzenia –  limit  150 osób (do tej pory było 50 osób)  
  • ​Transport zbiorowy – 75% obłożenia danego środka transportu z obowiązkiem zakrywania ust i nosa 

Do liczby osób nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. 

Łagodzenie obostrzeń nie oznacza, że walka z koronawirusem została zakończona. Wciąż należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa: 

  • zakrywanie nosa i ust 
  • zachowanie dystansu minimum 1,5 m od innych osób 
  • mycie lub dezynfekcja rąk 
  • wietrzenie pomieszczeń 
  • ​aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.