Nowe prawo ułatwi sprzedaż produktów przez rolników

Prawo gospodarcze

Rolnicy będą mogli zwiększyć swoje przychody sprzedając żywność bezpośrednio np. do restauracji. Pozwoli na to uchwalona w piątek jednogłośnie przez Sejm ustawę dot. sprzedaży produktów przez rolników.

09.11.2018

Sędzia Kasicki: rzecznik dyscyplinarny powołuje się na stare przepisy

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba są podstawy prawne do przesłuchiwania sędziów w charakterze świadków na etapie postępowania wyjaśniającego. To powoływanie się na stary stan prawny - uważa sędzia Grzegorz Kasicki z Sądu Okręgowego w Szczecinie. I wyjaśnia, że od kwietnia br. obowiązuje przepis, który reguluje co wolno rzecznikowi w takiej sytuacji.

09.11.2018

Przekazywanie informacji o schematach podatkowych naruszy tajemnicę zawodową

Ordynacja

Ustawa wprowadzająca obowiązek raportowania schematów podatkowych przygotowana była zbyt szybko i zbyt krótki był termin konsultacji publicznych jej projektu, a przyjęte rozwiązania mogą naruszać wiele reguł konstytucyjnych, w tym tajemnicę zawodową - uważa Krajowa Rada Doradców Podatkowych. O niepodpisywanie ustawy apelują do prezydenta również adwokaci, radcowie prawni i notariusze.

09.11.2018

Prawda obiektywna także w cenach transferowych

CIT PIT

Zasada prawdy obiektywnej powinna być realizowana w każdym postępowaniu podatkowym, w tym także w przypadkach szacowania dochodu na podstawie przepisów o cenach transferowych.

09.11.2018

Nieludzkie traktowanie w Gostyninie? Będzie skarga do Strasburga

Wymiar sprawiedliwości

W najbliższych miesiącach do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafi druga skarga dotycząca Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Tym razem zaskarżone zostanie przepełnienie sal i brak perspektyw na opuszczenie placówki.

09.11.2018

Sędziowie o dyscyplinarkach - mamy mniej praw niż przestępca

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie uważają, że w postępowaniu dyscyplinarnym są na przegranej pozycji, a obowiązujące przepisy stają się narzędziem do ich zastraszania. Rzecznik dyscyplinarny wskazuje, że sędziowie błędnie analizują ustawę, powołuje się na orzeczenia Sądu Najwyższego i zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

09.11.2018

Refundacja "wymiotła" z aptek szczepionkę na grypę

Opieka zdrowotna

W aptekach brakuje refundowanej szczepionki przeciwko grypie. Seniorzy, którzy mogą kupić ją z 50-procentową zniżką, wyczerpali zapasy leków. To państwo powinno sprawnie zadbać o ich dostępność, tymczasem przerzuca odpowiedzialność na producentów.

09.11.2018

Rodzic zakaże zadawania pracy domowej

Zarządzanie oświatą

Rodzice zakazują nauczycielom zadawania prac domowych. W oświadczeniach kierowanych do szkół wskazują, że pedagodzy nie mają takich uprawnień i każąc uczniom odrabiać zadania po lekcjach, naruszają Konstytucję i prawo międzynarodowe. Akcja "Dom to nie filia szkoły" cieszy się coraz większą popularnością.

09.11.2018

Prezydent: Trzeba zareagować na postanowienie TSUE, bo będą kary

Wymiar sprawiedliwości

Andrzej Duda nie zgadza się z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE, ale uważa że trzeba będzie wprowadzić zmiany i być może z pewnych rozwiązań, przynajmniej tymczasowo, się wycofać. Jako argument podaje kary grożące za ignorowanie orzeczeń TSUE.

08.11.2018

Dwa marsze zderzą się 11 listopada. Prawo po stronie narodowców

Administracja publiczna

Nie można zakazywać organizowania marszów z okazji Święta Niepodległości bez starannego zbadania sprawy i przekonującego uzasadnienia - stwierdził warszawski sąd uchylając decyzję prezydenta miasta zakazującą marszu środowisk narodowych. Podobnie wcześniej orzekł sąd we Wrocławiu.

08.11.2018

Dwoje sędziów wskazanych przez poprzednią KRS zasili SN

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Wąsek-Wiaderek i Paweł Wiliński zostali w czwartek powołani przez prezydenta na stanowiska sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego. Zarekomendowała ich poprzednia Krajowa Rada Sądownictwa, a Andrzej Duda prawie półtora roku zwlekał z decyzją o ich nominacji. W SN nominacje "starych" kandydatów odebrano jako sygnał o uznaniu przez prezydenta zabezpieczenia TSUE.

08.11.2018

Szef Izby Dyscyplinarnej SN może mieć dyscypilnarkę na uczelni

Prawnicy

Ten wykładowca nie odpowiada poziomowi, który uważam za właściwy i odpowiedni dla profesora UW - tak prezes Izby Dyscyplinarnej SN prof. Jan Majchrowski napisał o prof. Wojciechu Sadurskim. Do rektora Uniwersytetu Warszawskiego wpłynął wniosek o uruchomienie procedury dyscyplinarnej wobec Majchrowskiego.

08.11.2018

Sejm raczej odrzuci projekt o likwidacji obowiązku szczepień

Finansowanie zdrowia

Dwie sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. A podczas debaty na forum Sejmu tego samego dnia kluby PiS, PO, Nowoczesna i PSL-UED opowiedziały się za odrzuceniem obywatelskiego projektu

08.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski