W ofercie UJ jest 270 kierunków na różnych typach studiów, gdzie przygotowano ponad 17 tys. miejsc, w tym niemal 10 tys. dla tegorocznych absolwentów szkół średnich na studiach I pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich. Od wtorku kandydaci mogą rejestrować się w systemie elektronicznym uczelni, deklarować wybór kierunku i wnosić opłaty rekrutacyjne – uzależnione od wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Dokumenty przez paczkomat – rekrutacja w czasie epidemii>>

W tym roku kandydaci będą mieli do wyboru cztery nowe kierunki stacjonarne. Na studiach I stopnia uczelnia uruchamia: język ukraiński w biznesie i turystyce z językiem rosyjskim (25 miejsc), region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe (25 miejsc); zarządzanie polityką społeczną (90 miejsc). Nowy kierunek na studiach II stopnia to international relations and public diplomacy (35 miejsc), będzie prowadzony w języku angielskim. Kierownik działu rekrutacji podkreślił, że UJ prowadzi politykę projakościową i wymaga od absolwentów szkół średnich wyników z matur na poziomie rozszerzonym.

 

We wtorek UJ rozpoczął także szczepienia swoich studentów i doktorantów. Jak poinformował rzecznik uczelni Adrian Ochalik, dla tej grupy do 10 czerwca zarezerwowano łącznie 4 920 dawek Pfizera. Na pierwszy dzień szczepień, które prowadzone będą codziennie w Szpitalu Uniwersyteckim, zgłosiło się 329 osób. Na dwa kolejne dni przewidziano po ok. 250 zastrzyków. Uczelni zależy, aby zainteresowanym studentom podać drugie dawki jeszcze we wakacje. Studenci codziennie mogą się zapisywać, wybierając dogodny dla siebie termin i godzinę szczepienia.

 

 

Dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ Piotr Szumliński na pytanie o wpływ pandemii na liczbę studentów odpowiedział, że w tym czasie spadła liczba skreślony studentów. „Dziekani mieli na uwadze szczególną sytuację. W regulaminach studiów znalazły się zapisy pozwalające łatwiej zaliczyć rok” – powiedział dyrektor. W jego ocenie nauczanie zdalne było „dość dobrym doświadczeniem”, ale nie zastąpi nauki w trybie stacjonarnym.