Ministerstwo Infrastruktury: Kary za spóźnioną rejestrację auta nie działają wstecz

Polacy wystraszyli się kar za niezarejestrowanie auta w ciągu 30 dni od sprowadzenia go z kraju UE i szturmują wydziały komunikacji. W Kielcach, Łodzi, Włocławku kolejki są dłuższe niż zawsze, już rano brakuje numerków. Ministerstwo Infrastruktury uspokaja, że kary dotyczą tylko transakcji dokonanych po 1 stycznia. Prawnicy jednak nie zgadzają się z taką interpretacją.

31.12.2019

Ważne zmiany w ochronie zdrowia w 2020 roku

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najważniejsza zmiana, która wejdzie w życie na początku roku, wiąże się z wprowadzeniem od 8 stycznia obowiązku wystawiania recept tylko w postaci elektronicznej. W przyszłym roku więcej placówek będzie musiało wysyłać informacje dotyczące kolejek oczekujących pacjentów. Ale od nowego roku wejdą w życie także ważne zmiany dotyczące realizacji zleceń na wyroby medyczne oraz pracy dyspozytorni medycznych.

31.12.2019

Początek roku to tradycyjnie zmiany w podatkach

CIT PIT VAT Akcyza

Jeden rachunek do wpłacania podatków, wystawianie faktur tylko do paragonów z NIP, nowe zasady rozliczania zaliczek od wynagrodzeń pracowników, rewolucja w kosztach uzyskania przychodów – to tylko niektóre zmiany, które zaczynają obowiązywać 1 stycznia 2020 roku. Motywem przewodnim jest uszczelnienie systemu. Nie obędzie się też bez podwyżki podatków.

31.12.2019

W nowym roku powstaną wydziały egzekucyjne w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 stycznia zaczynają obowiązywać nowe zasady tworzenia wydziałów egzekucyjnych - to ciąg dalszy dużej reformy dotyczącej komorników. Mają być tworzone w sądach rejonowych, po uwzględnieniu m.in. obciążenia wpływem spraw, właściwej skali etatyzacji i ekonomii postępowania sądowego.

31.12.2019

Nowe miasta w nowym roku

Samorząd terytorialny

Na mapie 1 stycznia 2020 roku pojawią się nowe miasta, kilka gmin zmieni też swoje granice. Nastąpią też zmiany w nazwach miejscowości. Wokół zmian granic narastają konflikty pomiędzy samorządami i ich mieszkańcami. Status miasta otrzymują: Klimontów, Lututów, Piątek i Czerwińsk nad Wisłą.

31.12.2019

Ulga na złe długi w PIT i CIT w nowej odsłonie już od stycznia 2020 roku

CIT PIT

W styczniu 2020 roku wrócimy do rozwiązań częściowo obowiązujących w latach 2013-2015. Brak płatności za fakturę będzie skutkował znaczącymi konsekwencjami podatkowymi. Z nowego rozwiązania skorzystają wierzyciele, stracą – dłużnicy. Wszyscy jednak będą mieli dużo dodatkowych obowiązków.

31.12.2019

Od 1 stycznia dużo zmian w prawie dla samorządu

Samorząd terytorialny

Możliwość tworzenia centrów usług społecznych, nowości i ułatwienia wprowadzone ustawą o informatyzacji, zakaz wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności, a także nowe miasta na mapie i zmiany nazw miejscowości – to niektóre ze zmian, które są związane z działaniem samorządów w 2020 roku.

30.12.2019

Subwencja na finansowanie szkół w 2020 wyższa

Finansowanie oświaty

Subwencja oświatowa na 2020 roku będzie wyższa. Więcej pieniędzy trafi na potrzeby uczniów szkół branżowych. Podział uwzględnia też koszty podwyżek, które nauczyciele otrzymali w 2019 r. - ale już nie tych, które Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecało w 2020 roku.

30.12.2019

Obrót piecami tylko ekologicznymi, za kopciuchy będą kary

Samorząd terytorialny Środowisko

Znowelizowane Prawo ochrony środowiska zakazuje wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności. Naruszenie tych ograniczeń grozi dystrybutorom takich urządzeń karami od 10 tysięcy złotych do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku.

30.12.2019

W nowym roku firmy czekają dobre i złe zmiany w prawie

Aż 97,7 proc. przebadanych przez BCC przedsiębiorców uważa, że w 2019 roku rząd nie poprawił warunków prowadzenia działalności gospodarczej. To prawie o 10 proc. więcej, niż rok wcześniej. W przyszłym roku może być podobnie. Bo choć przygotowano sporo ułatwień, to rozszerzono też kompetencje urzędów, między innymi prezesa UOKiK, co może uderzyć zwłaszcza w duże firmy.

30.12.2019

Od stycznia istotne zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń

PIT Prawo pracy

Od stycznia 2020 roku pracodawca automatycznie będzie stosował zwolnienie z PIT dla młodych pracowników. Zatrudniony będzie zaś musiał złożyć oświadczenie, jeśli będzie chciał, by firma pobierała zaliczkę na PIT od jego wynagrodzenia. Płatnicy według innych zasad rozliczą także zaliczki na PIT, gdy pracownicy przekroczą próg podatkowy. Zmienia się też skala podatkowa.

30.12.2019

Lex Uber z praktycznym poślizgiem

Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia roku wchodzą w życie przepisy umożliwiające stosowanie aplikacji mobilnych zamiast taksometrów, które zmienią zasady funkcjonowania Ubera, Bolta czy Free Now. Przez brak przepisów przejściowych i wykonawczych tradycyjnych taksówkarzy czekają żniwa w sylwestrową noc. Na początku nowego roku głównie oni będą mogli legalnie wozić pasażerów.

28.12.2019

Operatorzy telekomunikacyjni z nowymi obowiązkami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Od 25 grudnia 2019 roku operatorzy telekomunikacyjni muszą udostępnić regulamin świadczenia usług na papierze lub innym trwałym nośniku, a także podawać do publicznej wiadomości cennik.

27.12.2019

W nowym roku nowe zasady wsparcia dla kredytobiorców, w tym frankowiczów

Kredyty frankowe

Od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie tzw. prezydencka ustawa frankowa. Za jej sprawą zmienią się jedynie zasady udzielania pomocy finansowej z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Frankowicze uważają, że nie poprawi ona ich sytuacji i sugerują, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE lepiej jest o weryfikację umowy walczyć w sądzie.

27.12.2019

Firmy mogą zdalnie wykonywać zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa 

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy realizujący zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa będą je mogli wykonywać zdalnie i poza tzw. bezpiecznymi pomieszczeniami - wynika z decyzji ministra cyfryzacji, o której resort poinformował we wtorek. Ministerstwo podkreśla, że nie oznacza to obniżenia wymagań bezpieczeństwa.

24.12.2019

Od nowego roku gminy mogą tworzyć centra usług społecznych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Są obawy, że po powstaniu centrów usług społecznych pracę mogą stracić pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Wątpliwości związane są też z tym, że ośrodek utworzony dla kilku gmin utrudni dostęp dla części mieszkańców, bo będą mieli dalej. Zwolennicy podkreślają jednak, że nowe podmioty poprawią dostęp do usług społecznych i ich lepszą koordynację.

24.12.2019

Dopłaty do biletów ulgowych i zezwolenia na PKS z podpisem prezydenta

Samorząd terytorialny

Prezydent podpisał zmianę ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Dzięki niej pasażerowie zachowają do końca 2020 roku ulgi u wszystkich przewoźników, bez względu na to, czy podpiszą oni umowę z samorządem. Przedłużony został też okres obowiązywania zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów autobusowych.

23.12.2019

Elektroniczna ewidencja odpadów rusza 1 stycznia, ale może będzie też papierowa

Środowisko

Od Nowego Roku ewidencja w Bazie Danych o Odpadach będzie obowiązkowa. Posłowie PiS obiecują przygotować projekt, który pozwoli ewidencjonować odpady równocześnie w formie papierowej, ale dopiero w styczniu. Tymczasem przedsiębiorcy z niepokojem oczekują na 1 stycznia i zastanawiają się, czy baza ruszy.

23.12.2019

Z papierowych dokumentów dostaw będzie można korzystać dłużej

Akcyza

Senat w środę przedłużył do 31 stycznia 2021 r. okres stosowania papierowych dokumentów dostaw wyrobów akcyzowych objętych monitoringiem w informatycznym systemie EMCS PL2. Uchwałę o przyjęciu noweli bez poprawek podjęto jednogłośnie, opowiedziało się za nią 97 senatorów.

18.12.2019

Fundusz termomodernizacji wesprze ochronę powietrza

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Z Funduszu Termomodernizacji i Remontów będzie można dofinansować działania związane z poprawą bezpieczeństwa użytkowania budynków z tzw. wielkiej płyty. Wsparcie w formie premii remontowej będzie udzielane gminom na przedsięwzięcia remontowe połączone z termomodernizacją. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

17.12.2019