Automatyczna myjnia nie będzie musiała mieć kasy fiskalnej z drukarką

VAT Rachunkowość

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w czwartek projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych. Wynika z niego, że kasy stosowane w ewidencji automatycznej sprzedaży np. w myjni samochodowej nie będą musiały mieć drukarki. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

02.12.2021

Ustawa o większym zaangażowaniu Polski w Eurokorpus podpisana

Prawo europejskie

Prezydent podpisał ustawę pozwalającą na ratyfikację traktatu o Eurokorpusie, co jest konieczne, by Polska z państwa stowarzyszonego stała się pełnoprawnym członkiem tej wielonarodowej organizacji wojskowej. Obecnie Polskę reprezentuje 69 żołnierzy, po uzyskaniu statusu państwa ramowego będzie to 120 stanowisk w strukturach dowództwa Eurokorpusu oraz 10 w zabezpieczającym je elemencie wsparcia.

01.12.2021

Stan wyjątkowy wprowadzany bocznymi drzwiami i na większym obszarze

Administracja publiczna

We wtorek w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która da ministrowi spraw wewnętrznych możliwość wprowadzania rozwiązań stanu wyjątkowego kuchennymi drzwiami, w formie rozporządzenia. W dodatku, na o wiele większym niż dotychczas obszarze, bo w strefie nadgranicznej, a ta może sięgać nawet kilkadziesiąt kilometrów w głąb kraju. I na czas nieokreślony.

30.11.2021

Klauzula nieruchomościowa zatrzyma podatek dochodowy w Polsce

Ordynacja PIT Podatki międzynarodowe

Ustawa o ratyfikacji protokołu między Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie umowy w sprawie podwójnego opodatkowania już z podpisem prezydenta. Zmiany mają uszczelnić system, przeciwdziałać agresywnej optymalizacji i wzmocnić zwalczanie oszustw podatkowych, co zapewni wyższe wpływy do budżetu. Posłużą temu m.in. klauzula nieruchomościowa i klauzula przeciwko międzynarodowemu unikaniu opodatkowania.

30.11.2021

Prezydent podpisał ustawę o ochronie zwierząt laboratoryjnych

Środowisko

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Ma ona dostosować polskie przepisy do unijnej dyrektywy i m.in. zapobiegać zbędnemu bólowi czy cierpieniu zwierząt wykorzystywanych w badaniach.

29.11.2021

Ustawa pozwalająca na wyższe nakłady na obwodnice miast podpisana

Drogi Zamówienia publiczne Finanse samorządów

Zwiększenie limitu wsparcia budowy obwodnic miast w ciągach dróg wojewódzkich do ponad 2 mld zł przewiduje podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Zwiększenie limitu na obwodnice oznacza powiększenie kwoty na ten cel w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.

24.11.2021

Ustawa podpisana - minister sportu przyzna stypendia

Administracja publiczna

Minister sportu będzie miał prawo do przyznawania z inicjatywy własnej albo na wniosek polskiego związku sportowego lub Instytutu Sportu, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, stypendium sportowego dla członków kadry narodowej, w wieku od 16 do 23 lat, w tym także osobom przygotowującym się do olimpiady szachowej. Takie m.in. uprawnienia nadaje podpisana właśnie przez prezydenta ustawa.

24.11.2021

Prezydent podpisał nową umowę podatkową z Maltą

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Nowe porozumienie z Maltą ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i walkę z agresywną optymalizacją. Chodzi też o wzmocnienie międzynarodowej współpracy podatkowej. Zmieniona została również stosowana metoda unikania podwójnego opodatkowania. Umowa zawiera całkowitą nowość – jest to tzw. klauzula nieruchomościowa oraz klauzula testu głównego.

19.11.2021

W nowych e-fakturach trzeba będzie podawać dużo więcej informacji

Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Krajowy System e-Faktur zacznie działać 1 stycznia 2022 roku. Korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale resort finansów chce, by od 2023 roku stało się obowiązkowe. Nowe zasady fakturowania spowodują konieczność podawania dużo większej liczby informacji o transakcji – w wielu przypadkach pokrywających się z innymi raportami. Zamiast uproszczeń, będą dodatkowe obowiązki.

18.11.2021

Polski Ład z podpisem prezydenta

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Mimo licznych apeli przedstawicieli biznesu, przedsiębiorców i księgowych, prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać podatkową część Polskiego Ładu. Środowisko apelowało o wydłużenie vacatio legis, aby podatnicy mieli więcej czasu na przygotowanie do nowych zasad rozliczania podatków dochodowych. Większość przepisów wejdzie jednak w życie już w styczniu 2022 roku.

16.11.2021

Nowela ustawy o obrocie instrumentami finansowymi podpisana

Prawo gospodarcze Finanse

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która wprowadza do polskiego prawa europejskie regulacje dotyczące wymogów kapitałowych dla firm inwestycyjnych. W polskich warunkach dotyczyć to będzie przede wszystkim domów maklerskich.

16.11.2021

E-fakturowanie dobrowolne od stycznia 2022 roku, obowiązkowe rok później

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wdrażającą w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Zmiany dotkną także fakturowania w ramach pakietu Slim VAT 2. E-fakturowanie w 2022 roku ma być dobrowolne. Obowiązkowe stanie się natomiast w styczniu 2023 roku.

16.11.2021

Prezydent podpisał ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

Budownictwo Polski Ład

Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm i przyjętą przez Senat bez poprawek ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która jest częścią pakietu rozwiązań Polskiego Ładu i przewiduje pomoc państwa przy spłacie kredytów mieszkaniowych. Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu mieszkaniowego.

16.11.2021

Kopie certyfikatów rezydencji pomogą, ale nie rozwiążą wszystkich problemów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Polski Ład

Po zmianach, które wejdą w życie z początkiem przyszłego roku, firmy będą mogły – w szerszym zakresie niż obecnie – korzystać z kopii certyfikatów rezydencji. Ułatwi to rozliczanie podatku u źródła podmiotom, które współpracują z zagranicą. Cały czas nierozwiązany jednak pozostaje problem dochowywania należytej staranności. A Polski Ład nałoży na firmy dodatkowe obowiązki w tym zakresie.

16.11.2021

Będzie nowy wzór ewidencji przychodów i środków trwałych

PIT Polski Ład

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w poniedziałek projekt rozporządzenia w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nowe zasady zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 roku. Wiążą się m.in. ze zmianą wysokości stawek ryczałtu.

15.11.2021

Polski Ład promuje wspieranie inicjatyw społecznych, ale w ograniczonym zakresie

Ordynacja CIT PIT Polski Ład

W wielu krajach firmy mogą korzystać z ulg podatkowych związanych z tzw. społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Zakres odliczeń jest bardzo szeroki. Polski ustawodawca CSR rozumie jednak bardzo wąsko – na ulgę będzie można liczyć tylko wspierając działalność sportową, kulturową, naukę i szkolnictwo wyższe. Zdaniem ekspertów, na nowych przepisach najbardziej zyskają… korporacje zajmujące się zakładami sportowymi.

10.11.2021

Rewolucyjne zmiany w wystawianiu faktur coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy, które wprowadzą Krajowy System e-Faktur, czekają już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Początkowo korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale od stycznia 2023 r. wystawianie e-faktur stanie się obligatoryjne. Eksperci wskazują na dużą niepewność podatników. Liczą, że firmy dostaną wystarczająco czasu, by przygotować się do nowych rozwiązań.

09.11.2021

Błąd w JPK_VAT bez czynnego żalu

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już konieczności składania czynnego żalu, w sytuacji wykrycia błędu jedynie w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT. Czynny żal nie będzie także potrzebny przy błędach w części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej pliku JPK_VAT.

08.11.2021

Ustawa o budowie płotu na granicy z Białorusią już obowiązuje

Administracja publiczna

Podpisana przez prezydenta we wtorek ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej w środę została opublikowana, a w czwartek weszła w życie. Stanowi ona, że na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Zapora ma kosztować łącznie 1 mld 615 mln zł. Według zapowiedzi szefa MSWiA, ogrodzenie ma powstać do połowy przyszłego roku.

04.11.2021