Ustawa podpisana - bon turystyczny możliwy też bez noclegu

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację tzw. ustawy o COVID-19 zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Umożliwi ona realizację bonu turystycznego bez noclegu. Warunkiem opłacenia bonem jednodniowej wycieczki jest skorzystanie przez beneficjentów z minimum dwóch usług.

25.01.2021

Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia o ograniczeniach epidemicznych

Koronawirus

Zwolnienie z kwarantanny po powrocie do kraju sportowców z kadry narodowej i osób z negatywnym wynikiem testu – przewiduje nowelizacja rozporządzenia epidemicznego. Wprowadza też zmiany w kolejności szczepień, jak dodanie do grupy I osób poniżej 60 lat z określonymi chorobami, pacjentów zakładów pielęgnacyjnych, hospicjów, szerszej grupy nauczycieli i pomocy społecznej oraz strażników gminnych.

23.01.2021

Ustawa uchwalona - pierwszeństwo dla pieszego i zakaz używania telefonu na przejściu

Prawo karne

Piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście, ale jednocześnie przy przechodzeniu przez jezdnię obowiązywał będzie zakaz używania telefonów komórkowych. Obniżona zostanie także dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych – do 50 km/h. Zakazana ma być też jazda na tzw. „zderzaku” na autostradach i drogach ekspresowych.

21.01.2021

Ustawa o zawodzie farmaceuty już opublikowana

Małe i średnie firmy Farmacja

Opublikowana została ustawa o zawodzie farmaceuty, która reguluje zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, zasady jego wykonywania oraz obowiązek rozwoju zawodowego. Wprowadza ona m.in. prawo do prowadzenia konsultacji farmaceutycznych i wykonywania prostych badań diagnostycznych.

17.01.2021

Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów z 2020 roku

PIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Przepisy dotyczące ograniczenia możliwości korzystania z tzw. ulgi abolicyjnej weszły w życie w 1 stycznia 2021 roku. Oznacza to, że limit odliczenia ulgi ma zastosowanie do dochodów osiąganych od początku 2021 roku. Limit będzie więc stosowany dopiero na etapie rozliczenia rocznego za 2021 rok, czyli w 2022 roku.

13.01.2021

Ciężarówki będą mogły jeździć po drogach publicznych bez zezwoleń

Transport

Pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 ton będą mogły jeździć po drogach publicznych bez zezwoleń. Ograniczenia w ruchu ciężarówek wprowadzą zarządcy drogi, także samorządy, po spełnieniu jednocześnie dwóch ustawowo określonych warunków.

11.01.2021

Formularze do rozliczania ryczałtowego CIT już opublikowane

CIT Rachunkowość

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe wzory formularzy dotyczących opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (estoński CIT). Druki należy stosować począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2020 roku.

08.01.2021

Branża targowa skorzysta z tarczy 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona)

Firmy z branży targowej będą mogły skorzystać z pomocy przewidzianej w Tarczy PFR 2.0. Zmiana to efekt rozszerzenia listy PKD przedsiębiorstw zakwalifikowanych do wsparcia sektorowego. Wcześniej rząd wykluczył branżę z przewidzianego w tzw. „Tarczach” programu wsparcia sektorowego.

07.01.2021

Wkrótce duże zmiany w podatku u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów kolejny raz odroczyło obowiązywanie tzw. procedury WHT refund w poborze podatku u źródła – tym razem do 30 czerwca 2021 roku. Stosowne rozporządzenia są już w Dzienniku Ustaw. Resort zapowiada dodatkowo, że wkrótce zakończy też prace nad kompleksową reformą opodatkowania rozliczeń zagranicznych.

07.01.2021

Prawo przewiduje możliwość zastrzeżenia zamówienia publicznego dla spółdzielni socjalnych

Pomoc społeczna Zamówienia publiczne

Nowe prawo zamówień publicznych przewiduje zmiany związane z aspektami społecznymi. Oprócz możliwości zastrzeżenia zamówienia dla spółdzielni socjalnych, rozszerzono katalog osób społecznie marginalizowanych. Wprowadza też zasadę efektywności - zamawiający nie będzie kierował się jedynie najniższą ceną, ale ma uwzględniać aspekty społeczne czy znaczenie dla środowiska.

05.01.2021

KRRiT podała wysokość abonamentu w tym roku

Rynek i konsument Domowe finanse

W 2021 roku za używanie odbiornika radiofonicznego zapłacimy 7,50 zł, a za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego – 24,50 zł. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) opublikowała informację o wysokości opłaty abonamentowej, która będzie obowiązywała użytkowników odbiorników RTV w 2021 r.

05.01.2021

Nowe wzory druków do rozliczania PIT

PIT Rachunkowość

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały rozporządzenia, które wprowadzają nowe, obowiązujące od stycznia 2021 roku, wzory formularzy służących do rozliczania PIT. Mają one zastosowanie do podatników i płatników podatków. Zmianie uległy m.in. wzory formularzy do rocznego rozliczenia podatku.

04.01.2021

Zmiany w używaniu kas fiskalnych od 1 stycznia 2021 roku

VAT Rachunkowość

1 stycznia 2021 roku weszły w życie zmiany w rozporządzeniu dotyczącym używania kas fiskalnych w 2021 roku. Rozporządzenie określa grupy podatników oraz czynności zwolnione z obowiązku rejestrowania w kasie. Określa także warunki korzystania ze zwolnienia.

04.01.2021

W 2021 roku więcej osób skorzysta z ryczałtu, ale trzeba uważać na pułapki

PIT Rachunkowość

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje nowy, wyższy niż dotychczas, limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w formie ryczałtu. Rozszerzony został także katalog wolnych zawodów uprawnionych do wyboru opodatkowania ryczałtem. Z tej formy mogą teraz skorzystać m.in. fizjoterapeuci, położne, pielęgniarki, księgowi, doradcy podatkowi i biegli rewidenci. Chętni do zmiany metody rozliczania podatku, muszą to zgłosić fiskusowi.

04.01.2021

Przedsiębiorca jak konsument – nowy kłopotliwy przywilej

Prawo cywilne

Od Nowego Roku wejdą bardzo ważne zmiany dla przedsiębiorców w prawie konsumenckim. Za ich sprawą osoba prowadząca jednoosobową działalność, nawet gdy jest to duża firma, będzie mogła m.in. odstąpić od umowy zawartej na odległość czy korzystać z rękojmi, jeśli będzie to dotyczyć umowy niezwiązanej z biznesem. Zyska też prawo do kwestionowania klauzul niedozwolonych.

01.01.2021

Ustawa wprowadzająca Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg wchodzi w życie

Zamówienia publiczne Finanse publiczne

Wchodząca w życie 31 grudnia ustawa zmienia nazwę Funduszu Dróg Samorządowych na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Przewiduje ona zwiększenie dofinansowania budowy obwodnic na drogach wojewódzkich oraz budowy, remontów i modernizacji dróg w dużych miastach.

31.12.2020

Od nowego roku nowe nazwy niektórych miejscowości, jezior, lasów, strumyków czy gór

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W wykazie nazw urzędowych od nowego roku zmienią się nazwy łącznie ponad 340 miejscowości oraz obiektów fizjograficznych – jezior, strug, łąk, strumyków, lasów, mostów. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zawiera nazwy obiektów nowo ustalone, zmienione oraz zniesione.

31.12.2020

Weszła w życie ustawa wspierająca branżę lotniczą

Administracja publiczna Koronawirus

Do końca 2025 roku, a nie do 31 grudnia 2020 roku, zakładający lotniska, zarządzający nimi oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będą mogli korzystać z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej. Pozwoli to na łatwiejsze podejmowanie i realizację nowych inwestycji dotyczących infrastruktury lotniczej.

31.12.2020

Drony latają już według nowych przepisów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub z kamerą, od czwartku musi się zarejestrować, przejść specjalistyczne szkolenie i zdać test online. 31 grudnia weszły w życie nowe unijne przepisy, zgodnie z którymi zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie.

31.12.2020