Weszła w życie ustawa wspierająca branżę lotniczą

Administracja publiczna Koronawirus

Do końca 2025 roku, a nie do 31 grudnia 2020 roku, zakładający lotniska, zarządzający nimi oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będą mogli korzystać z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej. Pozwoli to na łatwiejsze podejmowanie i realizację nowych inwestycji dotyczących infrastruktury lotniczej.

31.12.2020

Drony latają już według nowych przepisów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo unijne

Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub z kamerą, od czwartku musi się zarejestrować, przejść specjalistyczne szkolenie i zdać test online. 31 grudnia weszły w życie nowe unijne przepisy, zgodnie z którymi zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie.

31.12.2020

Rok 2020 ciężki dla podatników, nie tylko przez epidemię

CIT PIT VAT

Poza epidemią koronawirusa w tym roku podatnicy mierzyli się z wieloma trudnymi zmianami w prawie. Covid utrudniał rozliczenia podatkowe, ale - jak podkreślają eksperci - resort finansów nie przygotował znaczącej pomocy. Przesunięcie niektórych terminów rozliczeń to za mało. W październiku wszyscy musieli wdrażać nowe jednolite pliki kontrolne, a wiele firm w kryzysie od 1 stycznia musi mieć nowe typy kas fiskalnych.

31.12.2020

Nowe prawo zamówień publicznych wchodzi w życie

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Od Nowego Roku wchodzą w życie dwie ważne ustawy dla zamawiających i wykonawców. Jedna to nowe prawo zamówień publicznych, druga to przepisy je wprowadzające. Pierwszy przewiduje wiele nowości, m.in. procedurę podstawową, katalog klauzul abuzywnych, zasady waloryzacji wynagrodzenia i postępowanie koncyliacyjne na etapie realizacji umowy. Drugi określa przepisy przejściowe.

30.12.2020

Nowe przepisy zwiększają bezpieczeństwo usług telekomunikacyjnych

Rynek i konsument

Poprawa bezpieczeństwa usług telekomunikacyjnych, m.in. poprzez zobowiązanie operatorów do uniezależnienia się od jednego dostawcy sprzętu i oprogramowania - to cel obowiązującego od 30 grudnia br. rozporządzenia. Jednocześnie nowe przepisy mają przygotowywać rynek do funkcjonowania w standardzie 5G.

30.12.2020

Dziesięć nowych miast w Polsce w nowym roku

Samorząd terytorialny

Przedstawiciele dziesięciu miejscowości, które od 1 stycznia 2021 roku staną się miastami, odebrali od premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministrów spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika i Pawła Szefernakera akty nadania statusu miasta. Od Nowego Roku w naszym kraju będą istnieć 954 miasta.

29.12.2020

Rusza pełna elektronizacja zamówień publicznych

Zamówienia publiczne

Już od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie nowe prawo zamówień publicznych. Wprowadza ono wiele ważnych zmian. Zdaniem ekspertów największa to jednak pełna cyfryzacja zamówień publicznych. Od Nowego Roku wszystkie zamówienia będą przeprowadzane elektronicznie, a oferty będą opatrzne e-podpisem.

29.12.2020

Więcej czasu na zakup mieszkania i zwolnienie z PIT

Domowe finanse PIT

Minister finansów podpisał rozporządzenie, które przedłużyło do 31 grudnia 2021 roku termin na wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe uzyskanego w 2018 roku przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Brak zakupu do końca 2020 roku mógłby oznaczać konieczność zapłaty dodatkowego podatku.

28.12.2020

Specustawa wydłużająca do końca 2023 roku rozliczanie funduszy już obowiązuje

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne Koronawirus

W środę 23 grudnia weszła w życie specustawa funduszowa, która miała obowiązywać do końca tego roku, wprowadziła szczególne przepisy, dzięki którym możliwa jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych z UE w warunkach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Po zmianie przepisy będą obowiązywać do 31 grudnia 2023 r.

23.12.2020

Ustawa porządkująca przepisy o przedsiębiorstwach państwowych podpisana przez prezydenta

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał 22 grudnia br. nowelizację porządkującą przepisy ustawy o przedsiębiorstwach państwowych oraz ustawy o gospodarce komunalnej, która ma charakter porządkujący i poprawia spójność oraz przejrzystość prawa. Po uchwaleniu jej przez Sejm, w ubiegły czwartek Senat nie zgłosił do niej poprawek.

23.12.2020

Testy i szczepionki przeciwko COVID-19 z zerową stawką VAT

VAT Koronawirus

Minister finansów podpisał rozporządzenie wprowadzające stawkę 0-proc. VAT na dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import szczepionek przeciwko COVID-19. Rozporządzenie dotyczy również testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby.

22.12.2020

Gminy rozliczą się z odpadów za 2020 rok w korzystniejszy sposób

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie wszystkich wytworzonych, dzięki czemu będą mogły wykazać wyższy poziom ich zagospodarowania. Pozwoli to zaoszczędzić gminom ok. 900 mln zł na karach, które musiałyby zapłacić. Metoda rozliczenia recyklingu odnosząca się do wszystkich wytworzonych odpadów zacznie być stosowana do obliczeń za 2021 r.

22.12.2020

Pakiet Slim VAT z podpisem prezydenta

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek dużą nowelizację ustawy o VAT. Zmiany wchodzą w skład tzw. pakietu Slim VAT. Zmienione zostaną m.in. zasady rozliczania korekt, zwrotu podatku w ramach systemu TAX FREE, zerowej stawki VAT dla eksportu, przeliczania walut obcych na złotówki.

22.12.2020

Praca zdalna w administracji przedłużona do 17 stycznia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Do 17 stycznia 2021 roku przedłużona zostanie praca zdalna w urzędach administracji – przewiduje opublikowane właśnie rozporządzenie. Szef urzędu lub kierujący jednostką wykonującą zadania publiczne będzie mógł nadal wyłączyć z pracy zdalnej pracowników wykonujących "zadania niezbędne” jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej.

22.12.2020

Więcej uprawnień dla abonentów telekomunikacyjnych - przepisy już obowiązują

Rynek i konsument

Zwiększenie uprawnień abonentów firm telekomunikacyjnych, w tym możliwość rozwiązania umowy mailem, czy obowiązek poinformowania o automatycznym przedłużaniu umowy, a także możliwość monitorowania zużycia usług – to niektóre ze zmian w Prawie telekomunikacyjnym, które obowiązują od 21 grudnia 2020 r.

21.12.2020

Ustawa o uproszczonym zatrudnianiu zagranicznych medyków ostatecznie uchwalona

Zawody medyczne Koronawirus

Sejm odrzucił w nocy z czwartku na piątek uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustaw dotyczących zapewnienia w okresie epidemii wystarczającej liczby kadr medycznych. Nowe przepisy mają na celu umożliwienie, na uproszczonych zasadach, pracy w Polsce personelowi medycznemu pochodzącemu z tzw. państw trzecich. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

18.12.2020

Nowelizacja ustawy o działach administracji czeka już tylko na podpis Prezydenta

Administracja publiczna Służba cywilna

Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej umożliwia upolitycznienie korpusu służby cywilnej i zmniejsza przejrzystość administracji - stwierdził Senat i opowiedział się w czwartek wieczorem za jej odrzuceniem. Ustawa błyskawicznie wróciła do Sejmu, który w nocy odrzucił senacki wniosek. Zmiany czekają więc już tylko na podpis Prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

18.12.2020

Nowe przepisy mają ułatwić monitorowanie towarów akcyzowych

Akcyza

Uproszczenie zasad monitorowania dostaw wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (paliw lotniczych, paliw żeglugowych oraz gazu LPG) na podstawie elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD) - to cel nowelizacji ustawy o akcyzie, którą w środę przyjął bez poprawek Senat.

17.12.2020

Uzyskanie informacji z rejestru karnego będzie łatwiejsze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ułatwienie procesu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a także wydawania zaświadczeń przez inne organy administracji w formie dokumentu elektronicznego - to cel uchwalonych w środę zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, niektóre informacje z KRK można będzie uzyskać już w ciągu jednego dnia od daty wpływu żądania takiej informacji.

17.12.2020

Gminy mogą dłużej stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Najnowsze przepisy tzw. tarczy 6.0 przewidują zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej w 2021 roku. Wynika z nich, że gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych.

16.12.2020