O założenie plomby za publiczne pieniądze będzie coraz trudniej

Opieka zdrowotna

Topnieje liczba gabinetów stomatologicznych, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Tylko w ciągu dwóch ostatnich lat ubyło ponad 11 proc. świadczeniodawców. Problemem jest zbyt niska wycena świadczeń. Widać to na przykładzie plomb z amalgamatu. Ministerstwo Zdrowia ma ambitne plany i chce przestać finansować wypełnienia z tego materiału, ale nie proponuje odpowiednio wysokiej ceny usuwania trujących substancji.

05.07.2022

Pacjent w nocy i w święta jak gorący kartofel

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze rodzinni nie chcą powrotu do organizowania nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, a takie propozycje przedstawiła rada do spraw Covid-19 działająca przy premierze. Jednak obecny system też nie działa dobrze. Pacjenci nawet z lekką gorączką przychodzą na SOR, a kolejki tworzą się jeszcze przed godziną 18 – mówią lekarze.

04.07.2022

Kolejna nowelizacja specustawy wprowadza zmiany w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy

Samorząd terytorialny Prawo pracy Opieka zdrowotna Ukraina

Kolejne rozwiązania dotyczące rynku pracy, opieki nad dziećmi, kursów językowych, edukacji i zakwaterowania uchodźców, a także ułatwienia w zagospodarowaniu pustostanów na cele mieszkalne zawiera kolejna nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał prezydent.

01.07.2022

Coraz więcej danych pacjentów w rejestrach, coraz więcej prób wyłudzeń

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Coraz więcej danych pacjentów, w tym wrażliwych, trafia do centralnych systemów informatycznych. Jednocześnie nasilają się wyłudzenia i cyberataki, których te dane są celem, o czym przestrzega Narodowy Fundusz Zdrowia. W tym roku zgłoszono 72 incydenty. To na administratorach, czyli na podmiotach leczniczych, ciąży odpowiedzialność za ochronę tych danych - przypominają prawnicy.

30.06.2022

Powiaty chcą przekształcenia szpitali w lokalne centra zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Model centrum, który chcielibyśmy wprowadzić, pełniłyby rolę koordynatora opieki zdrowotnej. Wokół niego koncentrowałyby się podstawowe usługi dostosowane do lokalnych potrzeb i możliwości. Dzięki temu nie dochodziłoby np. do tego, że pacjent ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, jest diagnozowany dopiero, gdy trafia do szpitala - zauważa Bernadeta Skóbel, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich.

30.06.2022

MZ odpowiada na wątpliwości RPO w sprawie rejestru ciąż

Pacjent Opieka zdrowotna

Dane gromadzone w Systemie Informacji Medycznej (SIM) nie służą żadnym instytucjom do analizy stanu zdrowia konkretnego pacjenta czy grupy pacjentów, a zbieranie ich ma na celu wyłącznie wymianę informacji pomiędzy pracownikami medycznymi, podejmującymi leczenie konkretnego pacjenta - tak na zastrzeżenia Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące tzw. rejestru ciąż odpowiada wiceminister zdrowia.

29.06.2022

Rozporządzenie ws. świadczeń gwarantowanych POZ opublikowane w Dzienniku Ustaw

Pacjent Opieka zdrowotna

Z programu profilaktyki chorób układu krążenia skorzystają osoby w wieku od 35 do 65 lat, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia, cukrzyca, przewlekła choroba nerek lub rodzinna hipercholesterolemia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia (także u innych świadczeniodawców).

29.06.2022

W kolejce do świadczeń nie będzie równych i równiejszych – na razie w ramach pilotażu

Pacjent Opieka zdrowotna

Elektroniczny, centralny system rejestracji da możliwość ukrócenia patologii w systemie ochrony zdrowia polegającej na tym, że do publicznych świadczeń pacjenci uzyskują szybszy dostęp przez drzwi prywatnych gabinetów lekarzy. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło testowanie e-rejestracji, na razie tylko w dwóch regionach: łódzkim i siedleckim.

28.06.2022

Sądy administracyjne bezwzględne wobec rodziców nieszczepiących dzieci

Pacjent Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Nasila się zjawisko odmowy szczepienia obowiązkowego dzieci. Tylko w jednym miesiącu - maju br. - NSA wydał 10 wyroków przymuszających rodziców grzywną do poddania dzieci szczepieniom. A wojewódzkie sądy administracyjne wydały takich wyroków w maju około 40. Wynika z nich m.in., że unikanie badania kwalifikującego do szczepienia nie uchroni rodzica od nałożenia kary.

28.06.2022

Wymogi dla SOR-ów rok później - ratownictwo medyczne na rozdrożu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W systemie ratownictwa brakuje lekarzy specjalistów, dlatego Ministerstwo Zdrowia kolejny raz obniża wymogi dla szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). Problem jest jednak głębszy. Przygotowywane ad hoc rozwiązania zakładające, że ratownicy medyczni mają w kolejnych procedurach medycznych zastępować lekarzy, a ratowników medycznych przeszkoleni strażacy, wywołują niepokój w środowisku.

27.06.2022

Prezes PiS zapowiada bariery dla odstępstw od "norm płciowych"

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna

Musimy obronić przed szaleństwem, musimy obronić rodzinę składającą się z kobiety i mężczyzny, i oczywiście - daj Boże - z dzieci, no i musimy się obronić przed dominacją pewnego typu kultury, która wynika z pewnego rodzaju, że tak powiem, odejść od normy. Według opozycji to jest dehumanizowanie drugiego człowieka, średniowiecze. Politycy PiS przekonują, że prezes PiS nigdy życiu nie wzywał do dyskryminacji kogokolwiek.

26.06.2022

Dr Pędziński: Model opieki koordynowanej daje wymierne korzyści

Pacjent Opieka zdrowotna

Zatrudniamy sześć osób na stanowisku koordynatora. Kwota, którą oferuje NFZ nie wystarcza na pokrycie kosztów. Natomiast i tak się to opłaca. Część zadań wykonują bowiem zamiast pielęgniarek, których koszt pracy jest o wiele wyższy. Zarządzają ruchem pacjentów, delegują uprawnienia, ograniczają koszty zbędnych wizyt i diagnostyki - mówi dr Bartosz Pędziński z Łomżyńskiego Centrum Medycznego.

25.06.2022

USA: Sąd Najwyższy znosi prawo do aborcji

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Amerykański Sąd Najwyższy postanowił, że "konstytucja nie przyznaje prawa do aborcji", a wyroki w precedensowych sprawach Roe kontra Wade i Casey kontra Planned Parenthood zostają uchylone. Wyroki te ustanowiły konstytucyjne prawo do aborcji dokonywanych w początkowym okresie ciąży przed uzyskaniem przez płód stanu przeżywalności. Oznacza to, że państwo będzie mogło narzucać swój moralny wybór kobiecie i zmusić ją do urodzenia dziecka.

24.06.2022

Najważniejszym problemem obrony cywilnej jest to, że jej nie ma

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Obrona cywilna

Obrona cywilna istnieje na papierze. Opiera się na raportowaniu i sprawdzaniu działania syren alarmowych. Zarządzanie kryzysowe kuleje, co pokazała pandemia i kryzys uchodźczy. Zdaniem ekspertów, trzeba połączyć te instytucje, opracować rzetelne ramy prawne, a przede wszystkim dofinansować te zadania. Dziś w powiatowych magazynach, jeśli coś zalega, to maski przeciwgazowe z lekcji przysposobienia wojskowego.

24.06.2022

Przychodnia ma pilnować, by pacjent zrobił badania - nie wszyscy są gotowi na rewolucję

Pacjent Opieka zdrowotna

Koordynatorzy w przychodniach rodzinnych będą kontaktować się z przewlekle chorymi, by umawiać ich na konsultacje do specjalistów i przypominać o badaniach. Zakłada to model opieki koordynowanej, którego kolejne elementy wdraża Ministerstwo Zdrowia. Ten system opieki się sprawdza, ale diabeł tkwi w szczegółach – mówi część środowiska. A tych - zwłaszcza dotyczących finansowania - resort jeszcze nie ujawnił.

24.06.2022

Sejm odrzucił obywatelski projekt w sprawie liberalizacji aborcji

Opieka zdrowotna

Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane zmiany zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia. Za odrzuceniem projektu głosowało 265 posłów, 175 było przeciwko, a 4 wstrzymało się od głosu. W czasie głosowania skandowano: "za życiem".

23.06.2022

Ryzykowny falstart z rozszerzaniem uprawnień ratowników medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ratownicy medyczni nie są gotowi, by intubować pacjentów z użyciem środków zwiotczających, a takie uprawnienia chce im dać Ministerstwo Zdrowia podkreślając, że brakuje lekarzy. Ratownicy medyczni natomiast domagają się w pierwszej kolejności określenia ścieżki kształcenia zawodowego i możliwości specjalizacji. Pomysł resortu jako niebezpieczny dla pacjentów ostro krytykuje też Naczelna Rada Lekarska.

22.06.2022

Będzie plan na rozwój sektora biomedycznego

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Pandemia COVID-19 potwierdziła potrzebę posiadania silnego sektora biomedycznego, który będzie wspierał innowacje, wykrywanie, analizowanie i monitorowanie potencjalnych zagrożeń epidemiologicznych. Dlatego Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia "Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022-2031".

21.06.2022

MZ konsultuje wzór zgłoszenia poważnego incydentu

Opieka zdrowotna

26 maja straciły moc przepisy wykonawcze dotyczące zgłaszania wadliwego działania lub defektu wyrobu medycznego, który może prowadzić do śmierci lub poważnego pogorszenia stanu zdrowia. Ministerstwo Zdrowia uzupełnia tę lukę. Poważny incydent, który zdarzył się na terytorium Polski, może zgłosić każdy. Dlatego wzór zgłoszenia jest w języku polskim i angielskim.

21.06.2022

Profil zaufany i IKP niedostępne dla osób ubezwłasnowolnionych i niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

W Polsce wciąż brak rozwiązań cyfrowych, które pozwoliłyby dorosłym z niepełnosprawnościami, którzy nie piszą i nie mówią, na skorzystanie z profilu zaufanego, i co za tym idzie - z Internetowego Konta Pacjenta. Także opiekunowie osób ubezwłasnowolnionych całkowicie spotykają się z odmową potwierdzenia tożsamości podczas zakładania profilu zaufanego osobom, które wspierają.

21.06.2022