Ważenie to istotny element diagnostyki, który może decydować o leczeniu i o ocenie stanu zdrowia. Jest to także świadczenie zdrowotne, które zgodnie z przepisami, powinno się odbywać z poszanowaniem godności pacjenta. Jednak nie zawsze tak jest. - W czasie badań zostałam zapytana o to, ile ważę. Powiedziałam, zgodnie z prawdą, że nie wiem – opowiada kobieta w ciąży poruszająca się na wózku. Zapytała, czy w szpitalu jest waga siedząca. W odpowiedzi usłyszała od pielęgniarki, że może się zważyć u weterynarza. – Lekarz dodał, że ewentualnie na wadze dla samochodów – dodaje kobieta. Dzieliła się ona swoim doświadczeniem w ramach kampanii społecznej Fundacji Kulawa Warszawa „Chcemy równoWAGI”, o której pisaliśmy na Prawo.pl.

Czytaj także na Prawo.pl: Pacjenci na wózkach ważą się u weterynarza i w masarniach>>

Wagi dla osób z niepełnosprawnościami

Temat wag w placówkach dla osób na wózkach podjął w interpelacji poselskiej poseł Kazimierz Matuszny (PiS). Zapytał resort zdrowia, czy planuje podjąć działania mające na celu wyposażenie podmiotów leczniczych w wagi medyczne umożliwiające ważenie osób na wózkach. Wiceminister Waldemar Kraska w odpowiedzi podkreślił, że MZ podejmuje szereg działań, które mają udostępniać ofertę służby zdrowia osobom ze szczególnymi potrzebami. Są to zazwyczaj działania w ramach projektów finansowanych z UE czy Funduszy Norweskich.

Czytaj w LEX: Orzecznictwo o niepełnosprawności - poradnik na przykładach >

- MZ od 2019 r. realizuje projekt pn. „Dostępność Plus dla zdrowia”, w ramach którego przyznaje granty szpitalom oraz placówkom Podstawowej Opieki Zdrowotnej na poprawę dostępności dla pacjentów z niepełnosprawnością. Wsparcie dotyczy obszarów: architektonicznego, cyfrowego oraz informacyjno-komunikacyjnego – odpowiada wiceminister.

 

Za te środki placówki mogą też kupować niezbędne wyposażenie np. fotele ginekologiczne czy wagi. Z tego projektu skorzystać ma 270 placówek POZ oraz 72 szpitale.

To kropla w morzu potrzeb, bo wszystkich przychodni rodzinnych w Polsce jest ok. 9,5 tys. Co prawda z raportu GUS przygotowanego na zlecenie resortu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – „Raport o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez podmioty publiczne w Polsce według stanu na 1 stycznia 2021 roku” wynika, że przychodnie są najbardziej dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami spośród badanych instytucji publicznych. Te dane jednak nie są do końca wiarygodne, bo na ankietę GUS odpowiedziały jedynie 1 134 Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, czyli ok. 4 proc. ze wszystkich 27,3 tys. SP ZOZ działających na terenie Polski. Dostępność ogranicza się jednak najczęściej tylko do podjazdu, windy i dostosowanej toalety. Placówki ochrony zdrowia często nie prowadzą stron internetowych, nie umożliwiają zdalnej rejestracji i są zamknięte dla psów przewodników.

Czytaj także na Prawo.pl: Przychodnie i szpitale nie są dostępne dla wszystkich niepełnosprawnych>>

Sprawdź w LEX: Czy osoba, która posiada ukończony kurs „Opiekun osób chorych, starszych i niepełnosprawnych” może być asystentem osobistym osoby niepełnosprawnej? >

Ginekologia dostępna

Jak informuje wiceminister Kraska, MZ planuje także analizę dostępności do świadczeń dla kobiet z różnymi rodzajami niepełnosprawności, realizowanych przez podmioty posiadające umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS) w zakresie ginekologia i położnictwo. - Jednym z priorytetów MZ jest rozwijanie telemedycyny, która również może przyczynić się do zwiększenia dostępności usług medycznych dla osób z niepełnosprawnościami - dodaje.

Czytaj także na Prawo.pl: Nowe usługi w e-zdrowiu już w tym roku

Prawo do zważenia się w placówce medycznej

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta wyjaśnia, że prawo do zważenia się w placówce medycznej osoby na wózku czy z innymi szczególnymi potrzebami jest zagwarantowane w przepisach. Waga medyczna ze wzrostomierzem jest obowiązkowym wyposażeniem gabinetów w poradniach lekarskich AOS, jednak przepisy nie precyzują, że powinna być ona dostosowana do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Każdy pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością w placówkach medycznych, które odpowiadają określonym wymaganiom fachowym i sanitarnym. Personel medyczny, który udziela tych świadczeń, powinien kierować się również zasadami etyki zawodowej. Mówi o tym art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Rzecznik: Pacjent na wózku ma prawo do zważenia się

Sprawdź w LEX: Czy w trakcie badania fizykalnego pacjenta dorosłego, może uczestniczyć rodzic bądź opiekun prawny za zgodą pacjenta? >

Kluczowa świadomość personelu

Także na postawy samego personelu medycznego zwraca uwagę wiceminister Kraska. Podkreśla, że działania MZ nie mogą zastąpić aktywności samych podmiotów leczniczych. - Konieczne jest także kształtowanie postaw i uświadamianie zarządzających placówkami medycznymi oraz personelu medycznego, jak ważne jest zapewnianie dostępności do usług medycznych dla osób ze szczególnymi potrzebami – podkreśla Waldemar Kraska. - Kluczowa w tym zakresie jest zarówno rola sektora publicznego, jak również partnerów społecznych - dodaje.