Jak pisaliśmy na Prawo.pl, osoby poruszające się na wózkach nie wiedzą ile ważą, bo przychodnie i szpitale nie mają odpowiednich wag. Tymczasem ważenie to istotny element diagnostyki, który może decydować o leczeniu i o ocenie stanu zdrowia. Jest to także świadczenie zdrowotne, które zgodnie z przepisami, powinno się odbywać z poszanowaniem godności pacjenta – a z tym też jest duży problem.

Pacjenci są odsyłani przez personel medyczny do weterynarza, masarni, na skup złomu lub do warsztatu samochodowego. – Trudno w takiej sytuacji mówić o traktowaniu z godnością – mówi Izabela Sopalska-Rybak, prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, która nagłaśnia ten problem w kampanii społecznej „Chcemy równoWAGI”.

Czytaj także na Prawo.pl: Pacjenci na wózkach ważą się u weterynarza i w masarniach>>

Czytaj w LEX: Uprawnienia pacjentów niepełnosprawnych w systemie ochrony zdrowia w szczególności w zakresie rehabilitacji >>>

 

Wyposażenie gabinetu lekarskiego w sprzęt i aparaturę

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta wyjaśnia, że prawo do zważenia się w placówce medycznej osoby na wózku czy z innymi szczególnymi potrzebami jest zagwarantowane w przepisach. Waga medyczna ze wzrostomierzem jest obowiązkowym wyposażeniem gabinetów w poradniach lekarskich AOS, jednak przepisy nie precyzują, że powinna być ona dostosowana do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Czytaj też: Udogodnienia dla niepełnosprawnych a Konwencja. Omówienie wyroku ETPC z dnia 31 maja 2022 r., 23077/19 (Arnar Helgi Lárusson) >>>

Agnieszka Chmielewska, radca w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, zaznacza, że placówka medyczna ma obowiązek udzielania świadczeń zdrowotnych w pomieszczeniach odpowiadających wymaganiom określonym w przepisach par. 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Z kolei o tym, że te pomieszczenia powinny być wyposażone w aparaturę i sprzęt medyczny, która posiada stosowne certyfikaty, atesty lub inne dokumenty potwierdzające dopuszczenie aparatury i sprzętu medycznego do użytku mówi art. 146 ust. 1 pkt 2 i art. 159 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Czytaj też: Wymagania dla pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych dla osób niepełnosprawnych >>>

Kompleksowe świadczenia zdrowotne

Każdy pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością w placówkach medycznych, które odpowiadają określonym wymaganiom fachowym i sanitarnym. Personel medyczny, który udziela tych świadczeń, powinien kierować się również zasadami etyki zawodowej. Mówi o tym art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. A z tym bywa różnie, o czym świadczą głosy pacjentów w kampanii „Chcemy równoWAGI”.

- W czasie badań prenatalnych w drugim trymestrze lekarz zapytał mnie o wagę. Powiedziałam, że znam wagę sprzed 2-3 miesięcy. Oczywiście od tamtej pory przytyłam, dziecko w moim brzuchu prawidłowo się rozwijało. Lekarz coś sobie przeliczył i wpisał wagę „na oko”. Na koniec stwierdził jednak, że to nie ma sensu i żebym przyszła jeszcze raz za miesiąc, ale do kogoś innego – opowiada.

Czytaj także na Prawo.pl: Ginekolog nie dla kobiet z niepełnosprawnościami>>

Czytaj też: Ocena barier architektonicznych w urzędach miejskich województwa śląskiego przez osoby niepełnosprawne >>>

Tyle tylko, że świadczenia zdrowotne powinny być udzielanie w sposób kompleksowy. Obejmują więc wykonanie niezbędnych badań, w tym laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej oraz wszystkich nieodzownych w terapii pacjenta procedur medycznych. Pacjentom zapewnia to par. 8 ust 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Waga konieczna w gabinetach AOS

Jak przypomina Agnieszka Chmielewska, w skład wyposażenia gabinetu lekarskiego wchodzi również waga medyczna ze wzrostomierzem, co gwarantuje rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Część V załącznika nr 1 do rozporządzenia pkt 4. 3) lit. d).

- Jest to również obowiązkowe wyposażenie gabinetów w poradniach lekarskich AOS na podstawie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – mówi radca z biura RPP.

- Przepisy prawa nie przewidują jednak, czy waga powinna być dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Nie zostało to doprecyzowane. Zważenie pacjenta jest często elementem świadczenia zdrowotnego. Od realizacji tej czynności może być uzależniona dalsza diagnostyka i leczenie pacjenta – a w konsekwencji postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia - dodaje.

W jej opinii, nie ma zatem wątpliwości, że osoby z niepełnosprawnością korzystając z opieki medycznej,  mają pełne prawo do realizacji ich praw pacjenta.

- Dlatego placówka medyczna powinna zapewnić pacjentowi z niepełnosprawnością możliwość dokonania pomiaru wagi ciała – jeśli jest to możliwe, udzielając pomocy w skorzystaniu z klasycznej wagi. W przypadku, gdy stan zdrowia pacjenta to uniemożliwi, powinna zapewnić wagę platformową lub krzesełkową – podsumowuje Agnieszka Chmielewska.