Minister Niedzielski - jak przekazał PAP resort - poinformował podczas poniedziałkowego posiedzenia, że doprecyzowany jest "scenariusz trzech kroków".

Czytaj w LEX: Nowe prawo rozliczania ponadlimitowych świadczeń opieki zdrowotnej >>

Więcej świadczeń w ryczałcie, wyższa wycena punktu, rekompensata inflacji

- Zaczynamy od zwiększenia liczby świadczeń w ryczałcie. Dalej zwiększymy wycenę punktu w ryczałcie i dołożymy do tego środki rekompensujące wzrost inflacji. To zapewni wzrost minimalnych wynagrodzeń od lipca, ale pozwoli też na wzrost pozostałych wynagrodzeń. Ostatnim krokiem będzie dalsze zwiększanie wycen. Przede wszystkim chodzi o chirurgię i internę - mówił minister Niedzielski.

Prezes NFZ Filip Nowak przekazał, że ryczałt zostanie podniesiony nie tak jak najczęściej jest to czynione, czyli na koniec roku, czy też od początku nowego roku, ale od lipca. Nowak poinformował również, że wzrost w ryczałcie uzależniony będzie od aktywności danej placówki - im bardziej jest zaangażowana w nadganianiu długu zdrowotnego tym więcej otrzyma pieniędzy.

Czytaj w LEX: Dodatkowe pieniądze dla szpitali, które nie wykonały ryczałtu - jak uzyskać? >>

 

Wiceprezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Daniel Rutkowski przekazał zaś, że wzrost finansowania będzie oparty na poziomie realizowanych świadczeń przez podmioty medyczne. - Zdecydowanie wzmocnimy wycenę operacji chirurgicznych – mówił. 

Czytaj także na Prawo.pl: W lipcu kolejne podwyżki w ochronie zdrowia - wiadomo już, jak wysokie>>

Apel szpitali do ministra zdrowia

16 maja Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych zwrócił się do ministra zdrowia o podjęcie niezwłocznych działań, które szpitale te uchronią przed zapaścią. Jak podkreślono w piśmie, zadłużenie szpitali to obecnie 20 mld zł.  Jak podkreślono problem dotyczy nie tylko małych szpitali, ale także szpitali klinicznych, co wskazuje, że problem jest systemowy, nie wynika ze złego zarządzania danego dyrektora, wielkości czy położenia. 

Autorzy apelu przywołali także orzeczenie TK z 20 listopada 2020 r., który zauważył, że środki przekazywane przez NFZ są nieadekwatne do wydatków ponoszonych przez placówki, a niedobory w ochronie zdrowia są znane ustawodawcy i mają charakter systemowy.  

Podkreślono też, że wprowadzone w ubiegłym roku podwyżki pensji minimalnych w ochronie zdrowia są istotnym obciążeniem dla budżetu placówek medycznych.  - Oczekujemy realnych zmian w zakresie funkcjonowania całego systemu, a nie jedynie działań o charakterze doraźnym - napisali sygnatariusze apelu.

Zobacz też: Kalendarz szkoleń online w LEX Ochrona Zdrowia >>