Nie rejestr ciąż jest groźny, ale bezmyślność przepisu

Opieka zdrowotna RODO

Wykorzystanie rejestru ciąż w celu realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego wcale nie będzie łatwe. Mało prawdopodobne jest, że pozwoli ścigać kobiety, które usunęły ciążę. To jednak nie oznacza, że projektowane przez Ministerstwo Zdrowia przepisy są bezpieczne. Nowe dane nie będą rzetelne, ale przede wszystkim będą zbierane wbrew Konstytucji i RODO. Niebezpieczne mogą być też pomyłki wpisujących.

25.11.2021

Chaotyczna legislacja w sukurs epidemii - trzeba uprościć przepisy o maseczkach

Opieka zdrowotna Koronawirus Poprawmy prawo

Jakość polskiej legislacji jest podobnie zła, jak obecna sytuacja epidemiczna. Świetnie widać to na przykładzie egzekwowania obowiązku noszenia maseczek – obywatele niewiele sobie robią z obowiązujących przepisów, a te zmieniały się na tyle często, że rachubę w tej dziedzinie stracili już nawet prawnicy. Ich zdaniem taki sposób regulowania tego zagadnienia skutkuje lekceważniem obowiązującego prawa.

25.11.2021

NIK: Pacjenci wciąż zbyt długo czekają na wszczepienie stawu biodrowego lub kolanowego

Opieka zdrowotna

Rekomendowany przez ekspertów czas oczekiwania na endoprotezoplastykę to od trzech do sześciu miesięcy. Tymczasem w polskich szpitalach pacjenci czekają niemal 18 miesięcy na wszczepienie stawu biodrowego i nawet 22 miesiące w przypadku stawu kolanowego. W okresie pandemii do szpitali zgłaszało się mniej pacjentów, więc kolejki są obecnie nieco mniejsze, ale w najbliższych miesiącach sytuacja będzie się pogarszać.

23.11.2021

Program „Profilaktyka 40 plus” wydłużony, ale pakiet badań mniejszy

Opieka zdrowotna

Program „Profilaktyka 40 plus” ma zostać wydłużony o pół roku – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Program nie spotkał się z zainteresowaniem społeczeństwa, stąd pomysł MZ, by go wydłużyć. Nie zwiększy się jednak zakres badań, a nawet zmniejszy. Nie będzie już przeprowadzane EKG.

22.11.2021

Chcesz zrobić test na Covid-19? Zgłoś się online

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Podczas trzeciej fali pandemii w związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju Ministerstwo Zdrowia uruchomiło nową ścieżkę zgłaszania się na bezpłatne testy na Covid-19, która wciąż działa. Pozwala uzyskać skierowanie bez kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej nie będzie już potrzebny. Osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia się mogą przesłać formularz online. Następnie konsultant oddzwoni na podany numer telefonu i wystawi zlecenie na test.

22.11.2021

Profilaktyka nie działa, bo szwankuje komunikacja 

Opieka zdrowotna

Lekarze nie mają wątpliwości, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W Polsce dostępnych jest całkiem sporo programów profilaktycznych. Problem w tym, że niewielu pacjentów o nich wie, a jeszcze mniej korzysta z nich. Zdaniem ekspertów to zmarnowane pieniądze. By je lepiej zainwestować, przede wszystkim trzeba lepiej organizować programy i skuteczniej o nich informować.

22.11.2021

Coraz więcej zwolnień - wypalenie zawodowe wkrótce oficjalną chorobą

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

W 2020 roku znacznie wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zarejestrowano ich 1,5 mln, łącznie na 27,7 mln dni absencji chorobowej – wynika z danych ZUS. Od przyszłego roku tego typu zwolnień może być jeszcze więcej, bo objawy tzw. wypalenia zawodowego będą mogły być podstawą do wystawienia L4.

20.11.2021

Na początku grudnia Sejm zacznie prace nad projektem zaostrzającym prawo aborcyjne

Prawo karne Opieka zdrowotna

Projekt został przygotowany przez Fundację "Pro-prawo do Życia" i złożony w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji", który zebrał pod nim 130 tys. podpisów. Zakłada m.in., że tzw. ustawa antyaborcyjna, która obecnie dopuszcza dokonanie aborcji w dwóch przypadkach, ma stracić moc, a aborcja ma być traktowana jak zabójstwo.

19.11.2021

Uzdrowiska dostaną pieniądze z NFZ, jeśli oddadzą te z tarczy antykryzysowej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Wsparcie finansowe dla uzdrowisk, które ma być dla nich kołem ratunkowym za dziewięć miesięcy zamknięcia w czasie pandemii, jest jak kamień u szyi. Posłowie bowiem pozwalają im zachować 70 proc. zaliczek, jakie otrzymały z NFZ na poczet realizacji kontraktu, pod warunkiem że oddadzą wsparcie z tarczy antykryzysowej. Wielu uzdrowiskom może to się nie opłacać.

18.11.2021

Medycy Na Granicy odwołali ostatni dyżur. Jutro zastąpią ich ratownicy PCPM

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Medycy mieli dyżurować w pobliżu granicy polsko-białoruskiej do 15 listopada. W nocy z 13 na 14 listopada br. nieznani sprawcy zaatakowali ich bazę, zdewastowali auta. Dlatego medycy postanowi odwołać swój ostatni dyżur. Już 16 listopada w okolice granicy strefy objętej stanem wyjątkowym ruszą ratownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

15.11.2021

Szpitali nie będzie stać na wdrożenie ustawy o jakości

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W projekcie ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta nie są wskazane źródła finansowania wdrożenia nowych procedur czy badań satysfakcji pacjentów – alarmują szpitale. To zaś rodzi niebezpieczeństwo, że jakość będzie, ale kosztem pacjentów. Dlatego samorządy i organizacje pracodawców apelują o pieniądze na ten cel.

15.11.2021

NFZ zmienił plan finansowy. Są dodatkowe środki na onkologię

Pacjent Finanse Opieka zdrowotna

O ponad miliard złotych wzrosły środki w planach finansowych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia – przekazał w piątek NFZ. To efekt m.in. zmiany wyceny niektórych świadczeń. Korekty w planie finansowym NFZ zostały zaakceptowane przez resorty finansów i zdrowia.

12.11.2021

Śmierć kobiety w ciąży. Rzecznik interweniuje w MZ i NFZ

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia ma dokonać kontroli w szpitalu w Pszczynie. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przesłanie jej wyników i pyta również czy Ministerstwo Zdrowia planuje własną kontrolę po tej tragedii i czy rozważa wystąpienie do konsultanta w ochronie zdrowia o ocenę leczenia pacjentki.

12.11.2021

Parlament Europejski wzywa Polskę do zniesienia zakazu aborcji

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie aborcji w Polsce. Wezwał w niej polski rząd do zniesienia zakazu aborcji, zagrażającego życiu kobiet. Potępił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wprowadzające niemal całkowity zakaz aborcji i zagrażające tym samym zdrowiu i życiu kobiet. Wezwał polski rząd do zagwarantowania dostępu do bezpiecznych, legalnych i bezpłatnych usług aborcyjnych dla wszystkich kobiet.

11.11.2021

Wciąż brakuje szczepionek na grypę, a liczba chorych rośnie

Opieka zdrowotna Farmacja

Wzrosło zainteresowanie szczepieniem na grypę, ale w wielu aptekach brakuje preparatów, mimo że Polska zamówiła ich więcej niż dotychczas. Tymczasem od 1 do 7 listopada 2021 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 100 574 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że w listopadzie szczepionek nie powinno brakować, ale wciąż jest ich mało.

11.11.2021

Wizyty dorosłych u specjalisty z większą wyceną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do konsultacji publicznych trafił projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczący wyceny świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Jest propozycja wyższego wskaźnika przy rozliczaniu za pierwszą wizytę u wybranych specjalistów. Uwagi do projektu można zgłaszać do 12 listopada.

10.11.2021

Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej przedłużony o rok

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyjetej we wtorek uchwale Rada Ministrów przedłużyła o rok Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, a także zwiększyła środki na jego realizację. W przyszłym roku będzie to 75 mln zł, to jest o 10 mln zł więcej niż w 2021 r. Program jest realizowany od 10 lat.

09.11.2021

NIK o programie "Za życiem": Miało być kompleksowo, a realnej pomocy brak

Opieka zdrowotna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak działa program "Za życiem" - w założeniu najbardziej innowacyjny i kompleksowy z dotychczasowych, program pomocy dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej i noworodków z najcięższymi schorzeniami. Wnioski nie napawają optymizmem - obiecane wsparcie pozostało głównie na papierze.

09.11.2021

Lekarskie "Primum non nocere" ze strachu traci swoją moc

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

To, że ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uchylający przesłankę wad letalnych przy legalnej aborcji spowoduje efekt mrożący wśród lekarzy, wiadomo było od początku. Wskazywali na to też prawnicy i obrońcy praw człowieka apelując, by trudnego kompromisu nie ruszać. Ale zaczęło się już wcześniej, pierwszym wyłomem było inne orzeczenie TK, dotyczące klauzuli sumienia. A te dwie kwestie pacjentom raczej nie służą.

09.11.2021

Jakość w ochronie zdrowia będzie, ale tylko na papierze

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W najnowszej wersji projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta są jedynie dwie istotne merytorycznie zmiany. Po pierwsze, akredytacji szpitali będzie udzielał minister zdrowia, a nie prezes NFZ. Po drugie, pacjenci będą mogli zgłaszać zdarzenia niepożądane do rzecznika praw pacjenta. Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło większości uwag, nie ma więc szans na poprawę efektywności leczenia.

09.11.2021