WSA: Żądanie podpisu przy odbiorze akt przez pacjenta jest karane

Opieka zdrowotna

Własnoręczny podpis odbioru dokumentacji medycznej albo jej nie wydamy - taki warunek postawiła pacjentom przychodnia w Lublinie. Została za to ukarana grzywną 20 tys. 900 zł, którą liczy się od dochodu placówki, co potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny.

30.03.2019

Tylko państwowe karetki będą jeździć w pogotowiu po 1 kwietnia

Opieka zdrowotna

Od 1 kwietnia w systemie państwowego ratownictwa medycznego będą jeździć tylko publiczne karetki. 135 prywatnych karetek zniknie z systemu. Na ich miejsce pojawią się karetki należące do publicznych podmiotów. - Umowy zostały podpisane do końca 2020 roku, ale już w kwietniu zaczniemy dyskusję o kolejnych zmianach w ratownictwie – zapowiada Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

30.03.2019

Onkologia i kardiologia – priorytety Agencji Badań Medycznych

Opieka zdrowotna

Resort zdrowia zakłada, że pierwsze granty na prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych finansowanych ze środków Agencji Badań Medycznych zostaną przyznane w tym roku. Ministerstwo właśnie przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia regulujący tryb i warunki finansowania badań naukowych i prac rozwojowych udzielanych przez Agencję.

29.03.2019

Porada pielęgniarska to "knot skazany na porażkę"

Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe podkreśla, że czekali na projekt rozporządzenia wprowadzającego poradę pielęgniarską, ale zamiast przełomu jest knot. Członkowie Stowarzyszenia są zbulwersowani tym, że nowe świadczenie zostało wycenione tylko na 8 złotych.

29.03.2019

Kierownik przychodni był wulgarny, naruszył zbiorowe prawa pacjentów

Opieka zdrowotna

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził zasadność decyzji Rzecznika Praw Pacjenta stwierdzającej praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów. Chodzi o sprawę, w której rejestrator medyczny jednej z przychodni w Warszawie, będący zarazem jej kierownikiem, był wulgarny wobec pacjentów i ich obrażał. Wypraszał chorych z przychodni, gdy nie wykonywali jego poleceń.

29.03.2019

Kolorowe opaski w szpitalnych oddziałach ratunkowych to czasem wyrok śmierci

Opieka zdrowotna

System segregacji pacjentów na ostrych dyżurach zawodzi, bo brakuje specjalistów od medycyny ratunkowej, którzy potrafią ocenić stan zgłaszającego się po pomoc. Eksperci podkreślają, że dwa śmiertelne wypadki, które miały miejsce w szpitalnych oddziałach ratunkowych to efekt patologicznego działania triażu, czyli systemu do segregacji pacjentów.

29.03.2019

Pacjent i lekarz drogo płacą za błąd medyczny

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Liczba postępowań dotyczących błędów w sztuce medycznej prowadzonych przez prokuratury w całej Polsce zwiększyła się w ostatnich latach aż o 15 proc. Najczęstsze błędy medyczne, którymi zajmowali się prokuratorzy, to nieprawidłowa diagnoza, przedwczesny wypis i niewykonanie badań. Spośród wszystkich postępowań, 60 proc. stanowiły sprawy dotyczące śmierci pacjenta.

28.03.2019

Fizjoterapeuta sam planuje i zmienia leczenie, a pacjenci dzwonią do NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od początku tego roku fizjoterapeuci mogą samodzielnie badać pacjenta i planować jego terapię. Z danych NFZ wynika, że tylko w styczniu udzielili blisko 34 tysięcy wizyt fizjoterapeutycznych w poradni, a ponad 2,7 tysiąca w domach. Wielu pacjentów jest zaskoczonych tym, że fizjoterapeuta sam planuje terapię

28.03.2019

RPO: Więzień też ma prawo do godnej śmierci

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Obowiązuje przepisy pozwalają na to, by umierających więźniów zwalniać do domów lub szpitali - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich i podkreśla, że śmierć w więzieniu, nawet w szpitalnym oddziale, nie ma nic wspólnego z godnym umieraniem - zawsze następuje w samotności, nierzadko wśród mało empatycznych współosadzonych.

28.03.2019

Będzie milcząca pikieta w obronie szpitali powiatowych

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Związek Powiatów Polskich wspólnie z Ogólnopolskim Związkiem Pracodawców Szpitali Powiatowych organizują pod Ministerstwem Zdrowia milczącą pikietę. Nie udało się porozumieć z resortem w sprawie poprawy sytuacji szpitali.

27.03.2019

Tajne adresy 164 placówek niespełniających norm sanitarnych

Opieka zdrowotna

Fundacja "My pacjenci" poprosiła Główny Inspektorat Sanitarny o podanie adresów 164 szpitali, które nie są dostosowane do stosowania norm sanitarnych. Dziś otrzymała informację, że GIS nie ma takich danych tylko powiatowe stacje sanepidu. - Jak to się dzieje, że to właśnie GIS podawał, że ma wiedzę, że krytyczne niedostosowania dotyczą 164 placówek, a teraz nie ma ich adresów - pyta Ewa Borek, prezes Fundacji.

27.03.2019

We wrześniu ma ruszyć nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży

Opieka zdrowotna

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapowiada, że we wrześniu tego roku ma zacząć działać nowy model opieki nad dziećmi i młodzieżą w kryzysie psychicznym. Jako pierwsze mają powstać centra opieki najwyższego poziomu. W każdym województwie ma działać jedna taka placówka, a w większych regionach po dwie, trzy.

27.03.2019

Rzecznik Praw Pacjenta zaczyna prace nad ustawą psychiatryczną

Opieka zdrowotna

W tym roku zaczną się prace nad zmianami w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego, która ma już 25 lat - zapowiada Rzecznik Praw Pacjenta. Pierwsze propozycje zmian ma podać w sierpniu. Eksperci podkreślają, że przez te lata nie udało się stworzyć systemu pomocy i wsparcia dla osób w kryzysie, ale jesteśmy u progu ważnych zmian.

26.03.2019

Wolters Kluwer partnerem Polskiej Federacji Szpitali

Opieka zdrowotna

Wolters Kluwer Polska, dostarczający szpitalom profesjonalnych informacji i systemów do zarządzania m.in. majątkiem i ryzykiem - został partnerem Polskiej Federacji Szpitali. Współpraca ma polegać m.in. na organizacji konferencji adresowanych do branży medycznej.

26.03.2019

RPO: System pomocy psychologicznej dla żołnierzy wracających z misji jest nieskuteczny

Prawo pracy Opieka zdrowotna

W obawie przed zwolnieniem ze służby żołnierze mogą ukrywać objawy stresu, nieporozumień i agresji w rodzinach czy trudności w przystosowaniu się do dalszej służby wojskowej - wskazuje rzecznik praw obywatelskich. RPO prosi ministra obrony o zbadanie skuteczności istniejącego systemu pomocy psychologicznej dla żołnierzy uczestniczących w misjach.

26.03.2019

Tonące w długach szpitale chcą się łączyć

Spółki Opieka zdrowotna

Szpitale na Pomorzu tworzą konsorcja. Wspólne działanie pozwala obniżyć koszty np. zakupów i znaleźć rozwiązanie na braki kadrowe - m.in. poprzez tworzenie mobilnych zespołów operacyjnych. Najczęściej polega to na tworzeniu holdingu spółek, co wymaga przekształcenia zoz-ów w spółkę z o.o. lub akcyjną.

26.03.2019

Samorząd lekarski: Porozumienie z rezydentami nie jest realizowane

Opieka zdrowotna

Naczelna Rada Lekarska wyraziła stanowczy sprzeciw wobec nierealizowania przez Ministerstwo Zdrowia i Rząd RP zapisów porozumienia z 8 lutego 2018 r. zawartego pomiędzy reprezentującym stronę rządową ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim a lekarzami rezydentami.

25.03.2019

Ustawę o jakości trzeba wyjąć z szuflady, by było mniej błędów medycznych

Opieka zdrowotna

Niemcy podają, że u nich 19 tys. osób rocznie umiera z powodu zdarzeń niepożądanych. W Polsce udajemy, że nie ma problemu. Tracą na tym pacjenci, bo szpitale proponują im złotówkę odszkodowania. Poprawić bezpieczeństwo mogłaby ustawa o jakości w ochronie zdrowia, ale od 2017 r. jest w konsultacjach wewnętrznych w resorcie zdrowia.

25.03.2019

Zajęcia rehabilitacyjne w więziennych szpitalach psychiatrycznych to fikcja

Opieka zdrowotna

Liczba miejsc w więziennych szpitalach psychiatrycznych jest niewystarczająca w stosunku do liczby osób, które potrzebują tego rodzaju leczenia – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. I stwierdza, że nie prowadzi się odpowiednich działań wobec chorych psychicznie sprawców przestępstw.

22.03.2019