Jak mówił mówił podczas poświęconej ochronie zdrowia konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Opolu minister zdrowia Łukasz Szumowski, to częściowo kontynuacja dotychczasowych działań, a częściowo nowe wyzwania na następną kadencję. - Mamy wizję państwa, nie z dykty, nie państwa teoretycznego, nie państwa, które ma ciągłą niemożność. My chcemy państwa silnego, państwa sprawczego, państwa, które się opiekuje i dba o godność każdego człowieka, nie tylko tego z dużych ośrodków i wielkich miast, ale z małych miejscowości, średnich miast i z każdej wsi - powiedział szef resortu zdrowia. 

Czytaj: Szpitale powiatowe ze stratą - kredytują się u dostawców>>

- Jesteśmy wiarygodni także, jeśli chodzi o służbę zdrowia. Nasi poprzednicy przez osiem lat nie mieli odwagi powiedzieć, że zdrowie (...) to priorytet, że zdrowie to ważna rzecz, to dobro narodowe. Publiczna służba zdrowia miała być gdzieś z tyłu, a prywatna, biznes, miała być priorytetem, to miało być remedium na służbę zdrowia, m.in. prywatyzacja szpitali i wiemy, do czego to doprowadziło – dodał minister.

 

Premier: dwa razy więcej na zdrowie

Natomiast premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że 6 proc. PKB wydatki na ochronę zdrowia oznaczają, że w latach 2018–24 wydamy prawie dwa razy więcej niż w okresie 2008-14. Podał, że w 2014 roku rządząca wówczas PO wydawała na ten cel 73 mld złotych, podczas gdy w tym roku nakłady te wyniosą 103 mld złotych, a więc o 40 proc. więcej. W przyszłym roku ma to być - według premiera - około 107-109 mld złotych, czyli o 50 proc. więcej niż miało to miejsce pięć, sześć lat temu. Natomiast według programu PiS do 20124 roku nastąpi podwojenie nakładów na służbę zdrowia do 160 mld zł, czyli do poziomu 6 proc. PKB prognozowanego na ten rok.

Mówiąc o planach na przyszłą kadencję - jeśli PiS wygra wybory - premier zapowiedział przeznaczenie 2 mld zł na fundusz modernizacji szpitali, dalsze odnowienie bazy transportowej, jeśli chodzi m.in. o karetki, budowę "najnowocześniejszego centrum onkologicznego w Polsce. Jak mówił, te elementy - nowoczesność, odnowione szpitale powiatowe i baza transportowa, najwyższe standardy jakości leczenia m.in. w kardiologii i onkologii - to nie tylko obietnica, ale już dokonane znaczące zmiany. Zaznaczył, że cel tych planowanych skokowych zmian jest jeden: "lepsze zdrowie Polaków - starszych, młodszych, niemowląt, Polaków w wieku dorosłym, młodzieży i dzieci".

Kaczyński: rozwiązanie problemów służby zdrowia to kwestia dwóch, może trzech kadencji 

- Jesteśmy od tego, żeby rozwiązywać problemy, a problemy służby zdrowia to jeszcze kwestia dwóch, może trzech kadencji - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przekonywał, że PiS zreformuje służbę zdrowia do "najwyższego światowego poziomu". Prezes partii stwierdził, że według PiS służba zdrowia ma być "powszechnie dostępna" i "publiczna", a prywatna służba zdrowia ma mieć jedynie charakter uzupełniający. Dodał, że PiS nie ma zamiaru "likwidować czy zakazywać" prywatnej służby zdrowia, ale fundamentem ma być służba publiczna.

Zdrowie to nie jest produkt, który można wziąć, sprzedać, kupić, zahandlować; nasza wizja to służba zdrowia dla każdego Polaka; gdziekolwiek on by nie mieszkał, nie tylko dla bogatego – akcentował w Opolu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Fundusz na unowocześnienie szpitali

Według zapowiedzi polityków PiS, Fundusz Modernizacji Szpitali ma otrzymać środki w wysokości 2 mld zł przeznaczane będą na remonty i wyposażenie szpitali w nowoczesny sprzęt. Objęte tym programem mają być małe, powiatowe szpitale. Dodatkowo co roku z tej puli 100 mln zł przeznaczane będzie na informatyzację szpitali, czyli zmniejszanie biurokratyzacji i usprawnienie pracy lekarzy. W tym punkcie także znajduje się doposażenie karetek.

Badanie profilaktyczne dla każdego

Priorytetem PiS w przyszłej kadencji ma być zapewnienie każdemu Polakowi cyklicznie wykonywanych badań kontrolnych. Taki pakiet ma być indywidualny, czyli dostosowany do wieku, płci, stanu zdrowia pacjenta, z możliwością na przykład wykonania badań genetycznych dla grup wysokiego ryzyka. W praktyce ma to oznaczać, że każdy pacjent otrzyma bon, który zrealizuje w przychodni.

PiS deklaruje również objęcie szczególną opieką seniorów i osoby niesamodzielne. W każdym powiecie ma powstać dzienny dom opieki, a każdy szpital powiatowy będzie prowadził zakład opieki długoterminowej.

Super instytut onkologiczny

Ostatnim projektem na liście "Piątka dla zdrowia" jest reorganizacja działającego od lat 70. Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Czeka go rewitalizacja i rozbudowa warta 1 mld zł. Będzie to, według zapowiedzi PiS, nowoczesny, scentralizowany i specjalistyczny ośrodek badawczy dla pacjentów onkologicznych. Powstanie Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie o statusie państwowego instytutu badawczego.