Wciąż brakuje wizji poprawy systemu opieki onkologicznej w Polsce. Wobec dramatycznej sytuacji tej dziedziny, z którą każdego dnia mierzą się tysiące pacjentów oraz w reakcji na ostatnie obietnice z kampanii wyborczej, Fundacja Alivia apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o prezentację spójnej i wiarygodnej strategii poprawy systemu.

 

Pierwszy szpital z sieci chce walczyć o zapłatę za nadwykonania - czytaj tutaj>>

Ministerstwo Zdrowia bez oparcia w twardych danych

Resort zdrowia od niemal dwóch lat proponuje zmiany w systemie opieki onkologicznej, których celem jest spełnienie oczekiwań środowiska skupionego wokół nielicznych centrów onkologii. Przykładem tego działania jest wdrożenie pilotażu sieci onkologicznej, który zostanie w najbliższych dniach rozszerzony o kolejne dwa województwa. Narodowy Fundusz Zdrowia nie opublikował jednak żadnych wyników pilotażu, mimo jednoznacznych zobowiązań wynikających z rozporządzenia.

W piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia podkreślaliśmy, że oznacza to, że "pomimo deklaracji resortu zdrowia o podejmowaniu decyzji w oparciu o jakość i twarde dane, zobowiązanie to jest traktowane wyjątkowo selektywnie”.

 

Ponad 800 mln zł dla Centrum Onkologii w Warszawie - czytaj tutaj>>

 


Budynki leczą raka?

Fundacja krytycznie odnosi się do decyzji o dofinansowaniu budowy nowej siedziby stołecznego Centrum Onkologii, gdzie powstanie m.in. ośrodek do protonoterapii oraz wielopoziomowy parking.

Szczególnie zaskakująca jest potrzeba tworzenia nowego ośrodka protonoterapii, gdy potencjał tego w Bronowicach nie jest w pełni wykorzystany. Zarówno z moich doświadczeń jako pacjentki onkologicznej, jak i informacji, które otrzymujemy od chorych z całego kraju, wynika dobitnie, że budynki nie leczą.

Jeden nowy ośrodek w niemal czterdziestomilionowym kraju nie sprawi, że wskaźniki 5-letnich przeżyć w Polsce podniosą się (…) Ograniczenie reformy opieki onkologicznej do budowy nowej siedziby Centrum Onkologii w Warszawie odbieramy jako dowód całkowitego niezrozumienia potrzeb polskich pacjentów.

Długa lista zaniechań 

Lista zarzutów i zaniechań wobec resortu jest długa, Fundacja wymienia m.in.: demontaż systemu badań przesiewowych, wielotygodniowy czas oczekiwania na rozpoznanie histopatologiczne, długi czas oczekiwania na badania obrazowe, które w trybie pilnym wynoszą średnio ponad 60 dni. Alivia przypomina też, że nakłady na budżet refundacyjny są o ponad miliard złotych niższe niż wynika to z dokumentu rządowego.

Dane zbierane przez Fundację na portalu Oncoindex wskazują, że chorzy nie mają dostępu do blisko połowy opcji terapeutycznych zalecanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe. Ostatnie publikacje prasowe alarmują, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma nawet problemy z opłacaniem refundowanych terapii.

 

NFZ nie płaci za leki, szpitale go kredytują​ - czytaj tutaj>>

Wobec tragicznej sytuacji polskiej onkologii Fundacja domaga się niezwłocznej korekty podjętych decyzji oraz podania do publicznej wiadomości planu rozwoju opieki onkologicznej, zorientowanej na poprawę losu polskich pacjentów.