Pakt dla Zdrowia zakłada także zwiększenie środków na kształcenie większej liczby kadry medycznej oraz wprowadzenie personelu pomocniczego w szpitalach. Znalazł się tam również zapis dotyczący utworzenia specjalnego Funduszu Opiekuńczego - pieniądze z niego miałyby wspierać osoby starsze i niesamodzielne - oraz punkt dotyczący obowiązkowych badań profilaktycznych.

Pakt powstał po kilku miesiącach negocjacji z inicjatywy "Dziennika Gazeta Prawna". 

PiS obiecuje fabrykę osocza i naprawę służby zdrowia po wyborach - czytaj tutaj>>

 

Szumowski: To dobra inicjatywa

Komentując porozumienie w Sygnałach Dnia minister zdrowia podkreślił, że jest to dobra inicjatywa, która pokazuje, że można rozmawiać ponad podziałami politycznymi.

- Kierunek zmian w służbie zdrowia jest dobry, bo mówimy w tym pakcie o podniesieniu nakładów na służbę zdrowia do średniej unijnej w 2030 roku. Żadna z poprzednich formacji politycznych - PO, PSL nie zaproponowała podniesienia nakładów. My zaproponowaliśmy ustawowo. W związku z tym ten punkt postanowienia realizujemy - podkreślił Szumowski.

Kolejna kwestia, na którą zwrócił uwagę minister, to stworzenie Funduszu Opiekuńczego, czyli funduszu wspierającego osoby starsze, niesamodzielne z niepełnosprawnością, który faktycznie - jak zaznaczył - jest kontynuacją już istniejącego Funduszu Solidarnościowego. Przypomniał, że program wyborczy PiS uwzględnia opiekę senioralną, planując w każdym powiecie wprowadzenie domu dziennej opieki, a każdym szpitalu zakładu opieki długoterminowej.

 

Lekarze rodzinni chcą pieniędzy za wypełnianie zaświadczeń do 500 plus - czytaj tutaj>>

Premier: w sprawie służby zdrowia plan na 10 lat do przodu 

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że służba zdrowia to obszar, przed którym stoją wielkie wyzwania. Szef rządu - w kontekście jego niedawnego spotkania z lekarzami w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kierowanym przez byłego ministra zdrowia w rządzie PO-PSL prof. Mariana Zembalę - był pytany w Polskim Radiu, czy w sprawie ochrony zdrowia możliwe jest współdziałanie.

- W sprawie zdrowia powinno być możliwe współdziałanie, powinien być możliwy plan do realizacji na - nazwijmy to umownie - 10 lat do przodu, ponieważ jest to gigantyczna sfera zmian, jedna z najtrudniejszych do ruszenia - powiedział Morawiecki i dodał, że służba zdrowia to obszar, przed którym stoją wielkie wyzwania.

Zaznaczył jednocześnie, że jego rząd "w bardzo krótkim czasie, w ciągu półtora roku, wprowadził zasadnicze zmiany w obszarze elektronizacji służby zdrowia". W tym kontekście wymieniał "elektroniczne zwolnienia, elektroniczne recepty, czy skierowania". -To wszystko prowadzi do profesjonalizacji, do mniejszych kosztów biurokratycznych, do tego, by lepiej zidentyfikować pacjenta w służbie zdrowia, a w związku z tym też lepsze usługi medyczne świadczyć naszym obywatelom - mówił premier.