Częstochowa w 2012 roku jako pierwsza w kraju wprowadziła program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców". W latach 2012-2014 zakwalifikowano łącznie 33 pary, urodziło się siedmioro dzieci, wśród nich bliźnięta (dziewczynka i chłopiec).
- W tym roku spodziewamy się jeszcze czworo dzieci - powiedziała w czwartek 29 stycznia 2015 naczelnik wydziału zdrowia w urzędzie miejskim Grażyna Stramska-Świerczyńska.

Czytaj: Część środowiska nauki apeluje o zakaz in vitro i refundację naprotechnologii >>>

Dodała, że nowy program dotyczący leczenia niepłodności metodą in vitro jest jeszcze w trakcie opracowywania.
- Nad ustalaniem jego ostatecznego kształtu pracuje zespół specjalistów - poinformowała Stramska-Świerczyńska.

W budżecie miasta na 2015 rok na kontynuowanie miejskiego programu in vitro zapisano 80 tys. zł. W 2014 roku było to również 80 tys. zł, a w 2013 roku - 150 tys. zł.

Realizowany w latach 2012-2014 program był skierowany do małżeństw - mieszkańców Częstochowy, które wyczerpały inne możliwości leczenia i zostały zakwalifikowane do leczenia tą metodą, zgodnie z określonymi wytycznymi. Warunkiem było, by kobieta miała od 20 do 37 lat. Każda zakwalifikowana do programu para mogła otrzymać jednorazowe dofinansowanie do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w wys. 3 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty pokrywała sama.

W uchwalonym w czwartek 29 stycznia 2015 budżecie przewidziano też 80 tys. zł "na leczenie niepłodności metodą naprotechnologii", ale - jak powiedziała Stramska-Świerczyńska - program pozostaje na razie "w zawieszeniu".

- Propozycję dofinansowania innej procedury związanej z leczeniem niepłodności na terenie miasta zgłosiła grupa radnych w ubiegłym roku. Wyznaczono osoby do opracowania programu leczenia niepłodności metodą naprotechnologii, ale Agencja Oceny Technologii Medycznych uznała, że w takim kształcie nie wyda pozytywnej opinii, między innymi dlatego, że procedury wpisane w program są również finansowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedziała Stramska-Świerczyńska. Program odesłano do autorów.

Naczelnik wydziału zdrowia zaznaczyła, że najpierw trzeba spełnić wszystkie wymogi formalno-prawne, żeby realizować program.

Naprotechnologia powstała ponad 30 lat temu jako skrót od słów Natural Procreative Technology (metoda naturalnej prokreacji). Metoda ta oferuje klasyczne techniki diagnozowania i leczenia niepłodności - polegają one między innymi na dokładnej obserwacji organizmu kobiety, by określić optymalny okres płodności, indywidualnie dla każdej pary. 

W tegorocznym budżecie miasta Częstochowa znalazły się również pieniądze na szczepienia ochronne dla dzieci - 350 tys. zł, profilaktykę zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) - 250 tys. zł, szczepienia ochronne mieszkańców przeciw grypie - 160 tys. zł, rehabilitację ruchową dla osób po 65. roku życia - 150 tys. zł, profilaktykę chorób alergologicznych i astmy u dzieci – ok. 100 tys. zł. Ponadto 100 tys. zł zaplanowano na realizację programu "Pogodna jesień – starzej się zdrowiej". (pap)