Zielone światło dla nowej kliniki transplantacji serca i płuc

Opieka zdrowotna

Powstaje nowy ośrodek transplantacyjny w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM - klinika otrzymała akredytację Ministerstwa Zdrowia na transplantacje serca i płuc. Wcześniej UCK WUM uzyskało pozytywną rekomendację Krajowej Rady Transplantacyjnej. Lekarze mają nadzieję, że spowoduje to wzrost liczby przeszczepień wielonarządowych w Polsce.

26.07.2022

Zestresowany i wypalony jak Polak - niepokojące wynik badań

Pacjent

Dorośli Polacy najczęściej na tle innych Europejczyków czują się na granicy wypalenia – pokazuje badanie internetowe STADA Health Report 2022. Przyznają, że pandemia COVID-19 pogłębiła u nich stres. Próbują walczyć ze złym samopoczuciem witaminami, suplementami i zajęciami fitness. Ponadto 20 proc. naszych rodaków zaopatrzyło się w leki, co stanowi najwyższy wynik w badaniu.

25.07.2022

Mimo szerokich przywilejów, pospolitego ruszenia dawców krwi nie ma

Pacjent Opieka zdrowotna

Aby ominąć kolejkę czekających na wizytę do lekarza specjalisty wystarczy obecnie trzy razy oddać krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie Covid-19. Jednak, mimo rozszerzenia prawa do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością, magazyny krwi w niektórych miastach świecą pustkami. Powodem może być niewiedza pacjentów, ale i problemy z respektowaniem przywilejów honorowych dawców.

25.07.2022

Ginekolog nie dla kobiet z niepełnosprawnościami

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Aż 22 proc. kobiet z niepełnosprawnościami nigdy nie było u ginekologa, a 64 proc. z nich przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty z powodu braku dostosowania infrastruktury do ich potrzeb. Rzecznik Praw Pacjenta także odbierał skargi dotyczące tego problemu. Najczęściej to organizacje pozarządowe próbują zmienić sytuację, ale ich działania są punktowe ze względu na ograniczone środki.

23.07.2022

Firmy farmaceutyczne chcą gwarancji dostaw energii na wypadek kryzysu

Farmacja

Medicines for Europe – organizacja zrzeszająca europejskie firmy farmaceutyczne, której członkiem są Krajowi Producenci Leków – wezwała rządy krajów UE do utrzymania dostaw energii do zakładów farmaceutycznych w przypadku ograniczeń energetycznych w Europie. Apel taki wystosowali też Krajowi Producenci Leków do polskiego rządu.

22.07.2022

Od piątku możliwe szczepienie seniorów czwartą dawką przeciwko Covid-19

Pacjent Opieka zdrowotna

Osoby od 60 do 79 roku życia zostały dopuszczone do przyjęcia czwartej dawki szczepienia przeciwko Covid-19. Do tej pory była ona dostępna dla osób od 80 roku życia i o upośledzonej odporności. E-skierowania na szczepienia są gotowe od północy w piątek 22 lipca. Z kolei w przyszłym tygodniu, od środy wysyłane będą SMS-em przypomnienia o możliwości szczepienia.

22.07.2022

Podatek cukrowy wycieka i rozpływa się w systemie

Akcyza Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

O 5 proc. wzrosły wpływy z podatku cukrowego od stycznia do maja tego roku w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. Według Ministerstwa Finansów pieniędzy mogłoby być jeszcze więcej, dlatego chce uszczelnić przepisy. Są jednak wątpliwości, czy zostaną wydane zgodnie z celem. Nie ma planu na wydawanie pieniędzy pochodzących z opłaty cukrowej, trudno więc będzie też zmierzyć jej zdrowotne efekty.

22.07.2022

RPO pyta resort zdrowia o monitoring kolejnej fali Covid-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zauważa, że narasta społeczne zaniepokojenie związane z zachorowaniami na COVID-19. Niepokój ten pogłębiają docierające do opinii publicznej informacje mediów w krajach europejskich, a także z polskich miast. W Poznaniu poziomy stężeń wirusa w ściekach są podobne do tych z końca grudnia 2021 r., gdy notowano powyżej 10 tys. przypadków dziennie.

21.07.2022

Farmaceuta będzie sprawdzał, czy pacjent dobrze bierze leki

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Przegląd lekowy ma szansę trafić do świadczeń gwarantowanych w 2024 roku. - Chcemy, by opieka farmaceutyczna była świadczeniem opłacanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. W pilotażu przeglądów lekowych wzięło udział 75 aptek. Do tej pory z usługi skorzystało 114 pacjentów.

20.07.2022

Pielęgniarki i położne z UE mają mieć większą swobodę w świadczeniu usług

Prawo pracy Zawody medyczne Prawo unijne

Sejm dyskutował dzisiaj nad rządowym projektem ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej. Rząd chce dostosować do unijnego prawa przepisy dotyczące swobody świadczenia usług przez pielęgniarki i położne oraz uznawania ich minimalnych wymogów w zakresie kształcenia. Projekt jednak wykracza poza istotę regulacji, a niektóre jego przepisy są niespójne z obowiązującym systemem.

20.07.2022

Dużo postępowań karnych wobec lekarzy, do sądów trafia niewiele

Prokuratura Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rząd nie zmienia kursu na karanie lekarzy. Wyższa będzie minimalna kara wolnościowa, która skazanemu lekarzowi umożliwia zamianę więzienia na nieodpłatne prace społeczne. Ustawodawca wykonał co prawda gest w stronę lekarzy: sąd nie będzie musiał orzekać zakazu wykonywania zawodu w przypadku kary wolnościowej. To jednak lekarzy nie satysfakcjonuje, bo domagają się procedury no-fault.

20.07.2022

Wycena świadczeń nie zadowala przychodni, a części pieniędzy nie dostaną wcale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pewna część pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) przepadnie, bo Narodowy Fundusz Zdrowia ulokował je w świadczeniach, których przychodnie obecnie nie wykonują, związanych z COVID-19. To jednak tylko czubek góry lodowej. Lekarze zwracają uwagę, że wycena świadczeń dla POZ nie uwzględnia - w odróżnieniu od innych świadczeń - inflacji w 2023 r.

19.07.2022

Wyceny świadczeń wzrosną, ale szpitalom zabraknie pieniędzy ną wynagrodzenia

Zawody medyczne Zarządzanie

Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl, podwyżki w ochronie zdrowia będą sfinansowane przez podwyższenie wyceny świadczeń. Dyrektorzy szpitali zgodnie twierdzą, że to krok w dobrym kierunku. Tyle że wzrost kontraktów w sumie o 18,5 mld zł nie wystarczy na tzw. stare podwyżki. W systemie zabraknie 6 mld zł. Część szpitali może też stracić na uśrednieniu tzw. współczynników korygujących.

18.07.2022

Lekarz rodzinny zleci nowe badania, ale nie wszystkim, bo ograniczają go limity

Opieka zdrowotna

Lista dostępnych w POZ badań od 1 lipca br. jest dłuższa. Lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi nie tylko np. wykonanie usg jamy brzusznej, czy sprawdzenie poziomu TSH, ale także poziom kwasu foliowego, witaminy B12, a także wykonać diagnostykę w kierunku Helicobacter Pylori. Tyle że nowe badania są ściśle limitowane.

18.07.2022

Produkty lecznicze finansowane ze zbiórek publicznych ponownie bez VAT

VAT Opieka zdrowotna Farmacja

Przywrócony został zerowy VAT dla produktów leczniczych finansowanych ze zbiórek publicznych rozpoczętych w trakcie stanu epidemii. Stawka 0 proc. VAT dla takich leków będzie mogła być stosowana wstecznie, czyli już od 17 maja 2022 r. Dla zbiórek rozpoczętych po odwołaniu stanu epidemii – a więc po 16 maja 2022 r. – obowiązują wcześniejsze zasady opodatkowania, tj. stawka proc.

15.07.2022

Parlament Europejski będzie pracował nad petycją producentów leków

Farmacja

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego pochyliła się nad petycją Krajowych Producentów Leków w sprawie potrzeby wsparcia produkcji substancji czynnych dla produktów leczniczych na terytorium UE. Obecnie 80 proc. substancji do produkcji stosowanych w UE leków sprowadzanych jest z Azji, przez co dochodzi do braku leków na skutek nadzwyczajnych wydarzeń, jak np. pandemia.

15.07.2022

Rośnie liczba zakażonych, ale rząd nie decyduje się na zmianę polityki covidowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Na razie nie ma decyzji o zmianie polityki testowania lub otwierania oddziałów covidowych - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednocześnie rząd spodziewa się, że w najbliższym czasie liczba zakażeń koronawirusem będzie systematycznie rosła. W wakacje, w szczycie, zachorowań będzie mniej więcej 7 tys. dziennie - wynika z rządowych prognoz.

13.07.2022

Wykluczeni z godnego umierania - opieka hospicjum tylko dla wybranych

Pacjent Opieka zdrowotna

Pod opieką hospicjum można umrzeć tylko na kilka chorób wskazanych w rozporządzeniu. Dla pozostałych pacjentów ratunkiem jest działalność organizacji pozarządowych. Jednak ich zasięg jest ograniczony, a kondycja finansowa się pogarsza ze względu na niską wycenę świadczeń i topniejące wpływy z 1 proc. podatku. Rzecznik Praw Obywatelskich rekomenduje zmiany systemowe.

13.07.2022

Dwa tysiące zgód na podjęcie pracy dla medyków spoza UE

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Osobą, która otrzymała dwutysięczną zgodę na pracę w ochronie zdrowia w Polsce, jest lekarka z Ukrainy specjalizująca się w leczeniu chorób wewnętrznych. Zgodnie z regulacjami przyjętymi w końcu 2020 r. lekarze spoza Unii Europejskiej są zatrudniani w sposób uproszczony. Ubiegający się o pracę medyk nie musi nostryfikować dyplomu i odbywać stażu.

12.07.2022