Prawo.pl
Ministerstwo rodziny i polityki społecznej ogłosiło wyniki naboru wniosków w ramach tegorocznej edycji programów: „Opieka wytchnieniowa” i „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Oba programy powstały, by wspierać samorządy w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.02.2021
Pomoc społeczna

Rząd zmienia zasady kwarantanny dla wjeżdżających do Polski

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Osoby zaszczepione wracające do kraju transportem zorganizowanym nie będą musiały odbywać kwarantanny. To jedna z ważniejszych zmian wprowadzona nieoczekiwanie przez rząd od 23 lutego. Jest jednak warunek. Szczepionka musi być dopuszczona w UE. Od soboty zaś wszystkie osoby niezaszczepione przekraczający południową granicę podlegają kwarantannie, chyba że mają negatywny test na Covid-19.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk
24.02.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Aż 42,2 proc. Polaków zauważyło u siebie pogorszenie zdrowia psychicznego podczas pandemii Covid-19. 50,4 proc. ankietowanych temu zaprzecza, a 7,4 proc. nie jest w stanie tego ocenić. Skarżą się na obniżenie nastroju, zaburzenia snu, lęki. Aż 78,3 proc. osób skarżących się na powyższe objawy nie miało ich przed pandemią. Tak wynika z najnowszych badań.
Katarzyna Redmerska
24.02.2021
Pacjent

Radny na kwarantannie nie dostanie diety, bo nie wykonuje mandatu

Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus a prawo
Jeśli radny został odizolowany z powodu przebywania na kwarantannie bądź w izolacji, np. w związku z zarażeniem się koronawirusem, nie otrzyma za ten czas diety - zostanie ona potrącona jak za nieobecność podczas sesji czy posiedzenia komisji. Zgodnie z przepisami, decyzja o kwarantannie czy izolacji nie jest podstawą usprawiedliwienia nieobecności.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.02.2021
Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus a prawo
Do końca lutego ma zostać zaproponowana nowa siatka płac w ochronie zdrowia. O kompromis będzie trudno, bo oczekiwania lekarzy, pielęgniarek, diagnostów i farmaceutów są duże, a możliwości państwa ograniczone. W wyniku recesji wpływy ze składki zdrowotnej w kolejnych latach zmaleją. I jak podkreślają eksperci, bez znalezienia dodatkowych funduszy na kompromis nie ma szans.
Beata Lisowska Jolanta Ojczyk
24.02.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Bez uregulowania zawodu psychologa i zasad odpowiedzialności za błędy mogące doprowadzić do tragedii - przegramy walkę z depresją - zwraca uwagę Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Apeluje do minister rodziny o pilne działania w tej sprawie i przypomina, że już od blisko 20 lat jest ustawa o tym zawodzie, ale dotychczas nie powstały przepisy wykonawcze do niej.
Krzysztof Sobczak
23.02.2021
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Od 15 marca szpitale będą mogły przyjmować pacjentów na rehabilitację stacjonarną. Taką zmianę przewiduje najnowsza, niezapowiadana nowelizacja z 22 lutego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Z rehabilitacji w szpitalu będzie można jednak skorzystać po wykonaniu testu na koronawirusa.
Jolanta Ojczyk
23.02.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych pozytywnie zaopiniował projekt „Kodeksu postępowania dotyczącego ochrony danych osobowych przetwarzanych w małych placówkach medycznych” opracowany przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” oraz projekt „Kodeksu postępowania dla sektora ochrony zdrowia” Polskiej Federacji Szpitali.
Krzysztof Sobczak
23.02.2021
Opieka zdrowotna RODO
Nie milkną echa wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył przesłankę letalnych wad płodu spośród trzech kwalifikujących do legalnego przerwania ciąży. I sam Trybunał i rządzący wskazują jednak, że jest to nadal możliwe w sytuacji zagrożenia dla zdrowia i życia matki. Teoretycznie podstawą może więc być choćby depresja, pozostaje jednak pytanie ilu lekarzy gotowych będzie zaryzykować.
Patrycja Rojek-Socha
23.02.2021
Rząd finalizuje prace nad projektem Nowego Polskiego Ładu. Dziś w jego sprawie doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Firmy farmaceutyczne apelują, by wspierał on też produkcję leków w Polsce. Zwracają uwagę, że pandemia pokazała, że tylko lokalna produkcja gwarantuje dostęp do medykamentów, w tym szczepionek.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
22.02.2021
Farmacja
Do 21 lutego w Polsce zaszczepiono blisko 2,7 mln osób. Jesteśmy na pierwszym miejscu wśród państw UE, jeżeli chodzi o odsetek osób, które otrzymały, co najmniej jedną dawkę. Tak wynika z danych kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dwie dawki otrzymało 929 tysięcy osób. Według resortu zdrowia w minionym tygodniu zaszczepiliśmy ponad 580 tys. osób.
Katarzyna Redmerska
21.02.2021
Koronawirus szczepienia
Szpital w Zakopanem przy wypisie pacjenta udzielił mu wyczerpującej i zrozumiałej informacji. Nie musiał używać słowa „udar”, bo nie było ku temu wystarczających podstaw – stwierdził Sąd Okręgowy w Nowym Sączu. Szpital, mimo że wygrał spór przed sądami, zapłaci jednak 5 tys. złotych za naruszenie prawa pacjenta, bo nie odwołał się od wyroku.
Robert Horbaczewski
20.02.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Dla kondycji psychicznej dzieci i młodzieży ważne, zwłaszcza w pandemii, mogą być zajęcia w domach kultury. Dlatego z apelem o włączenie ich pracowników do uprawnionych do szczepień razem z nauczycielami zwracają się przedstawiciele samorządów z Wielkopolski. Pozwoliłoby to na organizację zajęć w placówkach, które z powodu pandemii zawiesiły lub znacznie ograniczyły ich prowadzenie.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.02.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Lekarze już od ponad pół roku toczą wojnę z Ministerstwem Zdrowia o standard teleporady. Teraz jednak bitwa weszła w fazę krytyczną. Wszystko przez najnowszy pomysł wyłączenia ze zdalnych porad dzieci poniżej 6 roku życia i osób 65+. Nie uzyskają one telefonicznej porady w poradni rodzinnej, ale przez telefon skonsultują się z chirurgiem, endokrynologiem, okulistą i każdym innym specjalistą.
Jolanta Ojczyk
19.02.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Rząd pracuje nad centralizacją szpitali. Reforma ma między innymi usprawnić zarządzanie, ale także zrestrukturyzować ich długi. Zdaniem ekspertów z Akademii Zdrowia 2021 jedynym skutecznym narzędziem sanacji finansów niektórych szpitali byłaby planowa restrukturyzacja pod okiem specjalnie powołanego funduszu.
Jolanta Ojczyk
18.02.2021
Finansowanie zdrowia
Do akcji szczepień zgłosiło się już 500 tys. nauczycieli i nauczycieli akademickich - poinformowała wiceminister edukacji Marzena Machałek. Wiceminister przypomniała, że czwartek to ostatni dzień rejestracji nauczycieli do szczepień w drugiej turze. Nauczyciele akademiccy chęć zaszczepienia mogą zgłaszać na swoich uczelniach.
Monika Sewastianowicz
18.02.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo

Od kwietnia nowe wyceny w onkologii

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Nowe wyceny w świadczeniach onkologicznych powinny wejść w życie od 1 kwietnia - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dzięki temu roczne nakłady w onkologii mają się zwiększyć o ponad 200 mln zł. Według zapowiedzi ministra, suma nakładów na onkologię w Polsce ma w tym roku przekroczyć 12 mld zł.
Krzysztof Sobczak
17.02.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Pierwsze pieniądze z tzw. podatku cukrowego są już na koncie Narodowego Funduszu Zdrowia. Kwota ta zostanie przeznaczona na sfinansowanie nowej usługi Kompleksowej Opieki Bariatrycznej, zwanej w skróci KOS-BAR - zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. A problem otyłości dotyczy już ponad jednej czwartej polskiego społeczeństwa.
Katarzyna Redmerska
17.02.2021
Opieka zdrowotna

Samorządy: Zmiana szyldów na szpitalach powiatowych pogorszy ich sytuację

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Centralizacja ochrony zdrowia i odbieranie szpitali powiatom krytykowane jest przez samorządy, bo mieszkańcy nie będą mieli wpływu na ich działanie, a powiaty stracą jedyny prawdziwy instrument, dzięki któremu mogą wykonywać zadania z zakresu ochrony zdrowia. Powiaty i pracodawcy szpitali powiatowych są zdania, że system powinien być ściśle powiązany z samorządem.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.02.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Trzeba przebudować piramidę świadczeń. Leczenie powinno odbywać się przede wszystkim w podstawowej opiece zdrowotnej, lekarz rodzinny powinien prowadzić pacjenta przez poszczególne szczeble systemu – twierdzi minister zdrowia Adam Niedzielski. Nie powiedział jednak kiedy konkretnie taka reforma miałaby być wprowadzona, ale stwierdził, że efekt powinien być widoczny w ciągu dwóch, trzech lat.
Krzysztof Sobczak
16.02.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Zgodnie z nią rząd zapewni osobom z niepełnosprawnościami funkcjonowanie w społeczeństwie na zasadzie równości z innymi osobami. Oparta będzie o osiem filarów, między innymi dostępność, edukację, pracę, warunki życia i ochronę socjalną czy zdrowie.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.02.2021
Pomoc społeczna
Choć tzw. ustawa „6 proc. PKB na zdrowie” przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia, to realnie będą one maleć. Według wyliczeń Public Policy z 5,08 proc. w 2021 r. do 4,71 proc. dwa lata później. Zdaniem analityków stanie się tak, bo zmniejszą się wpływy do NFZ z tytułu składki zdrowotnej. Ten spadek może zrównoważyć dotacja z budżetu lub podwyższenie składki zdrowotnej.
Jolanta Ojczyk
16.02.2021
Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Zdrowia chce nadrobić stracony przez pandemię czas i poprawić dostęp pacjentów do leczenia. Już od kwietnia znosi limity w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Teoretycznie więc kolejki do lekarzy powinny się skrócić, ale w praktyce mogą nawet się wydłużyć, bo brakuje lekarzy, a pacjenci nie mają podstawowej wiedzy, gdzie dane świadczenie mogą uzyskać i ile na nie będą musieli czekać.
Beata Lisowska
16.02.2021
Opieka zdrowotna
Opierając się na opinii właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej można było uznać, że zgromadzenie publiczne stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Wiąże się ono z ryzykiem wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Wolność zgromadzeń to istotna wartość, ale nie jest ona nieograniczona. Istniały więc podstawy do jej limitowania – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.
Aleksandra Partyk
16.02.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Objęcie kilku powiatów przez jeden zespół mobilny może znacząco zwiększyć koszty transportu na szczepienia – uważają samorządowcy, którzy spodziewali się utworzenia większej liczby zespołów mobilnych. Apelują też o przyspieszenie działania wojewodów, bo informacje od nich docierają do gmin czasem dopiero po dwóch tygodniach.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.02.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Noworodki urodzone w tym roku zaczną być badane pod kątem SMA, czyli rdzeniowego zaniku mięśni. Pozytywną decyzję w tej sprawie wydała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W tym roku badania obejmą 10 województw, w tym mazowieckie.
Katarzyna Redmerska
15.02.2021
Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia skierowało do publikacji w Dzienniku Ustaw projekt rozporządzenia o szkoleniu diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, by mogli szczepić przeciw COVID-19. Rozpoczęcie tych szkoleń zaplanowane zostało na marzec 2021 r.
Krzysztof Sobczak
15.02.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od listopada obowiązuje ustawa o Funduszu Medycznym, ale wciąż nie została powołana rada, która ma pomagać w podziale środków z niego. To powoduje, że fundusze mogą by wykorzystane z naruszeniem ustaw - alarmuje Izba Gospodarcza "Farmacja Polska". Ponadto zwraca uwagę, że w ubiegłym roku pojawiło się kilka nowych źródeł finansowania ochrony zdrowia, co wprowadza bałagan.
Jolanta Ojczyk
15.02.2021
Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 tys. 334 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Jest to mniej niż wczoraj, gdy było ich 6 tys. 586. Najwięcej zakażonych ponownie pochodzi z województwa mazowieckiego. Mniej osób przebywa też w szpitalach.
Jolanta Ojczyk
13.02.2021
Koronawirus a prawo
Powstanie krajowa sieć kardiologiczna, pilotaż będzie realizowany na Mazowszu - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. A w sobotę minister zdrowia ogłosił skierowanie projektu rozporządzenia w tej sprawie do konsultacji. Według rządowego planu ośrodkiem koordynującym pilotaż będzie Narodowy Instytut Kardiologiczny w Aninie.
Krzysztof Sobczak
13.02.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia