Prawo.pl

Od dziś możliwe liczniejsze zgromadzenia

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od wtorku przepisy pozwalają na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach. Obecnie zakazuje ono organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach organizowanych na postawie zawiadomienia więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi. A kibice z Wlk. Brytanii zostaną zwolnieni z kwarantanny
Krzysztof Sobczak
11.05.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Europejska Agencja Leków, oświadczyła, że korzyści ze szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko skutków ubocznych. EMA zakończyła weryfikację zgłaszanych przypadków wystąpienia nietypowych zakrzepów krwi przy niskiej liczbie płytek po zastosowaniu tego preparatu.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
11.05.2021
Koronawirus szczepienia

Szczepienia bezdomnych w lesie – nie ma wytycznych, konieczna specjalna akcja

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus szczepienia
Osoby bezdomne szczepią się stopniowo, jak wszyscy, ale tylko te, które korzystają z placówek wsparcia. Pozostali, mieszkający na ulicy, na dworcach i pozbawieni narzędzi do rejestracji, nie mają póki co możliwości szczepienia i konieczne jest zorganizowanie dla nich specjalnej akcji. Trwa opracowywanie wytycznych, bo problemy są, m.in. wymóg trzeźwości w czasie szczepień.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.05.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus szczepienia
Od 17 maja druga dawka szczepionki przeciwko Covid-19 ma być podawana po 35 dniach. Tyle że już teraz osoby zaszczepione Pfizerem mają drugi termin wyznaczony po pięciu tygodniach. Z kolei zaszczepieni Astrą Zenecą, którzy chcieliby przyspieszyć drugą dawkę, są uzależnieni od decyzji punktu szczepień. Ale akurat ta szczepionka działa lepiej, gdy druga dawka podana jest później.
Jolanta Ojczyk
11.05.2021
Koronawirus szczepienia
Rada do spraw Kardiologii ma brać udział w opracowywaniu projektu Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia oraz monitorowanie jego realizacji. Do jej zadań będzie też należeć przedstawianie propozycji zmian dotyczących świadczeń objętych programem pilotażowym opieki nad pacjentami w ramach sieci kardiologicznej - wynika z zarządzenia szefa resortu
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2021
Pacjent

Na Mazowszu rusza pilotaż sieci kardiologicznej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W poniedziałek rusza pilotaż sieci kardiologicznej na Mazowszu, w ramach którego pacjent m.in. z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu będzie miał szansę na kompleksową i skoordynowaną opiekę. Resort zdrowia przekazał, że minister zdrowia podpisał w poniedziałek rozporządzenie w te sprawie. Powołał też radę ds. kardiologii.
Krzysztof Sobczak
10.05.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Druga dawka każdego rodzaju szczepionki przeciwko Covid-19 będzie mogła zostać podana już po 35 dniach, czyli pięciu tygodniach. Ozdrowieńcy będą szczepieni po 30 dniach. Takie zmiany od 17 maja zapowiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień.
Jolanta Ojczyk
10.05.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami mogą zaszczepić się w powszechnych punktach szczepień bez konieczności wcześniejszego umówienia wizyty. Dodatkowo szczepienia będą mogły odbywać się też m.in. na warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej.
Agnieszka Matłacz
10.05.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
W niedzielę rząd otworzył ostatnią turę rejestracji dla najmłodszych pełnoletnich roczników, tym samym każda dorosła osoba ma już wystawione e-skierowanie i może zapisać się na szczepienie. Do wyboru jest kilka ścieżek: przez Internetowe Konto Pacjenta (pacjent.gov.pl), przez infolinię i sms albo bezpośrednio w punkcie szczepień. Dla osób, które 18. urodziny będą obchodziły w kolejnych dniach, e-skierowania na szczepienia będą wystawiane w dniu osiągnięcia pełnoletności.
Jolanta Ojczyk Agnieszka Matłacz
10.05.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
By skutecznie walczyć z wirusem państwa mogą ograniczyć monopol firm farmaceutycznych i odpłatnie przejąć ich patenty na szczepionki przeciwko Covid-19. Przepisy pozwalają na to, ale doświadczenie pokazuje, że producenci leków nie chcą udostępniać licencji. Ale gdyby do tego doszło, procedura jest prawnie skomplikowana i długotrwała.
Jolanta Ojczyk
10.05.2021
Prawo gospodarcze Farmacja Koronawirus szczepienia

Medycy w DPS-ach nadal mogą dostawać covidowe dodatki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Personel domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i hospicjów otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie, jeśli ograniczy swoją pracę do jednej placówki. Chodzi przede wszystkim o pielęgniarki, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i członków personelu pomocniczego. NFZ informuje, że ruszył dodatkowy nabór i wciąż można składać wnioski.
Krzysztof Sobczak
09.05.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Skierowania na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób z rocznika 2003 wystawiane będą jedynie dla tych, którzy do 9 maja ukończą 18 lat. Osoby z rocznika 2003, które pełnoletność uzyskają później e-skierowanie dostaną w dniu urodzin - doprecyzowało w niedzielę Centrum Informacyjne Rządu.
Robert Horbaczewski
09.05.2021
Koronawirus szczepienia
Można rejestrować się na szczepienia w samorządowych punktach szczepień masowych. Powstały zgodnie z zapowiedziami i są przygotowane na szczepienia dużej liczby osób. Wszystko zależeć będzie jednak od dostępności szczepionek. Na razie ich liczba jest mniejsza niż wydajność punktów.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.05.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus szczepienia

Turysta nie zapłaci za taksówkę z napisem GOPR

Prawo cywilne Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Za akcję ratowniczą w górach nie zapłaci ani pani w szpilkach, ani pan w klapkach. Nawet pani w samym biustonoszu w siarczystym mrozie. Ale ułańską fantazję można mieć tylko wędrując po polskich szlakach, bo np. we Włoszech czy na Słowacji już płaci się za ratunek będący efektem bezmyślności turysty. I choć nakłady na ratownictwo górskie rosną, to zdaniem MSWiA wprowadzenie odpłatności za akcje wywołałoby lawinę problemów.
Robert Horbaczewski
08.05.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Trwały ubytek słuchu u pracownika z powodu hałasu w miejscu pracy powinien być stwierdzony wiarygodnymi i jednoznacznymi badaniami lekarskimi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił dwie decyzje inspektorów sanitarnych. Teraz wyjaśnić trzeba przyczyny niestwierdzenia choroby zawodowej obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.05.2021
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna
Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności poinformował, że dwutlenek tytanu, czyli barwnik E171, nie jest bezpiecznym dodatkiem do żywności. Może być rakotwórczy, a znajduje się w wielu produktach spożywczych, m.in. majonezie, lodach, gumie do żucia, lekach, ale także paście do zębów. Komisja Europejska może wprowadzić zakaz jego stosowania.
Katarzyna Redmerska
07.05.2021

Od 8 maja czynne hotele, od 15 ogródki gastronomiczne

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Od 8 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi, 15 maja mogą ruszyć ogródki gastronomiczne - wynika z opublikowanego w czwartek wieczorem rozporządzenia Rady Ministrów. Natomiast od 4 maja obowiązują przepisy zezwalające na otwarcie sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych. 
Jolanta Ojczyk
07.05.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Dotychczas nie budziło wątpliwości, że wymagania, jakie trzeba spełnić, by uzyskać zezwolenie na prowadzenie apteki, muszą być przestrzegane zarówno podczas uzyskiwania zezwolenia, jak i w trakcie prowadzenia działalności. Niestety, wykładnia przepisów przedstawiona w ostatnim wyroku NSA burzy dotychczasowe rozumienie przepisu - pisze prof. Maciej Rogalski z Uczelni Łazarskiego,
Maciej Rogalski
07.05.2021
Farmacja Ochrona konkurencji
Lekarz nie może propagować postaw antyzdrowotnych czy publikować informacji o zdrowiu, które są fałszywe bądź stanowią manipulację - podlega za to odpowiedzialności zawodowej. Nie dotyczy to jednak prezentowania poglądów, niezgodnych z przeważającym stanowiskiem nauki, jeśli są oparte na rzetelnych badaniach naukowych - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
06.05.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Na UW powstaje punkt szczepień dla studentów i pracowników

Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia
Uniwersytet Warszawski przystępuje do organizacji punktu szczepień w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Na szczepienie mogą zapisywać się pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi, nauczyciele akademiccy, doktoranci oraz studenci. Odbędą się w Bibliotece Uniwersyteckiej na przełomie maja i czerwca.
Monika Sewastianowicz
06.05.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia
Komisja Europejska właśnie ogłosiła unijną strategię na rzecz leków przeciwko Covid-19. Zdaniem Unii oprócz szczepień musimy zrobić wszystko, aby lepiej leczyć tę chorobę. Do października mają zostać wprowadzone trzy nowe skuteczne leki. Obecnie dopuszczony jest m.in. amerykański remdesivir produkowany przez Gilead Sciences, a także lek firmy Eli Lilly będący kombinacja bamlanivimabu i etesevimabu.
Jolanta Ojczyk
06.05.2021
Farmacja Koronawirus a prawo
Już ponad 600 tysięcy pracowników z ponad 700 firm zadeklarowało chęć wzięcia udziału w szczepieniach organizowanych w zakładach pracy. Rejestracja ruszyła we wtorek. Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy będzie zależeć od dostępności szczepionek.
Agnieszka Matłacz
06.05.2021
Koronawirus szczepienia

Stypendia z KPO mają zatrzymać lekarzy w kraju, ale metody niepewne

Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Jednym z celów Krajowego Planu Odbudowy ma być powstrzymanie exodusu medyków za granicę. Zakłada on m.in., że więcej osób będzie mogło zaocznie studiować medycynę dzięki specjalnym stypendiom, finansowanym z pieniędzy UE. Zdaniem ekspertów pomysł rządu może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, a wielu absolwentów i tak nie zostanie w kraju,
Beata Lisowska
06.05.2021
Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Choć w Polsce odnotowano już ponad tysiąc ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych, to wciąż nie ma ustawy wprowadzającej szybką ścieżkę uzyskania odszkodowania. Ponadto, zgodnie z projektem, pieniądze będą tylko wtedy, gdy producent wpisze dane działanie niepożądane do charakterystyki produktu. Im później to zrobi, tym mniejsze szanse na rekompensatę.
Jolanta Ojczyk
05.05.2021
Koronawirus szczepienia
Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa od wtorku jest dostępny formularz zgłoszeniowy, za pośrednictwem którego zakłady pracy mogą zgłaszać chęć szczepienia przeciwko Covid-19. Do południa wypełniły go już 484 przedsiębiorstwa, które zgłosiły ponad 530 tys. osób. Każda firma, by uruchomić szczepienia u siebie musi zgłosić co najmniej 300 osób.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz Jolanta Ojczyk
04.05.2021
Koronawirus szczepienia
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozesłała do lekarzy wiadomość o brakach szczepionki Johnson&Johnson z powodu problemów z dostawami. Zdaniem medyków prawda jest zupełnie inna - szczepionki dla zapisanych wcześniej osób wykorzystano w trakcie majówkowej akcji rządu.
Katarzyna Redmerska
04.05.2021
Koronawirus szczepienia
Zgodnie z zaleceniem Narodowego Funduszu Zdrowia, od poniedziałku 4 maja wznowione zostaną ograniczone lub zawieszone wcześniej, w związku z pandemią COVID-19, zabiegi planowe. Na początku maja planowane jest też zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, a także uruchomiona zostanie profilaktyka postcovidowa oraz dla osób 40 plus.
Krzysztof Sobczak
04.05.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prawnicy to też ludzie, więc jak inni korzystają z social mediów. Internet daje poczucie wolności więc czasem balansują na granicy etyki. Przykładem są choćby emocjonalne dyskusje, posty czy nawet komentarze dotyczące zasadności szczepień. Gdy dotyczy to tak poważnego problemu społecznego, a opinie wygłaszają osoby zaufania publicznego, samorządy zastanawiają się co z tym zrobić.
Patrycja Rojek-Socha
04.05.2021
Prawnicy Koronawirus a prawo
Złożona do Komisji Europejskiej finalna wersja Krajowego Planu Odbudowy przewiduje 150 mln euro zwrotnych pożyczek dla szpitali powiatowych na modernizację i zakup sprzętu. Tyle, że najpierw rząd chce je zreformować i zrestrukturyzować. Jak? Dokładnie nie wiadomo. Pewne jest, że chce mieć nad nimi większy nadzór. Dlatego samorządy mówią: nie. Ich zdaniem nowo dodany do KPO punkt o reformie należy z niego wykreślić.
Jolanta Ojczyk Hanna Hendrysiak
04.05.2021
Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Tarcza Antykryzysowa dla paramedycyny

Finansowanie zdrowia Tarcza finansowa
Umorzenie zwrotu subwencji w obszarze ochrony zdrowia nie będzie przysługiwało podmiotom...
Katarzyna Redmerska
03.05.2021
Finansowanie zdrowia Tarcza finansowa