Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

W sobotę podczas briefingu rzecznik rządu stwierdził, że projekt jest już w klubie parlamentarnym podpisany i lada dzień powinien być złożony na posiedzenie Sejmu. Najbliższe posiedzenie Sejmu, na którym posłowie mogliby się tym projektem zająć, zaplanowane jest na 1-2 grudnia.

Dopytywany, czemu projekt ustawy nie jest projektem rządowym, ale poselskim, Müller odpowiedział: - Nie chcieliśmy już przedłużać prac rządowych, w związku z tym został złożony jako projekt poselski. Liczę na to, że również opozycja wypowie się w tej sprawie – dodał

Czytaj: Teraz posłowie PiS wniosą projekt o weryfikacji szczepień przez pracodawców>>

Minister Adam Niedzielski ocenił, że proponowane rozwiązania w projekcie są dobre. - Nie są próbą wprowadzania sanitaryzmu. To nie są rozwiązania tak daleko idące jak w Austrii czy w innych krajach Europy. Są one pewnego rodzaju kompromisem, wypadkową różnych oczekiwań – powiedział minister zdrowia.

Pracodawca spyta o szczepienie

Zgodnie z tym projektem, przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami. Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że wszyscy jego pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej i nie będą go dotyczyć żadne restrykcje. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wpisie na Twitterze, że projekt ten równorzędnie traktuje zaszczepienie, test i status ozdrowieńca. Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem – napisał.

Przedsiębiorcy czekają na te przepisy od dawna, bo zależy im na zapewnieniu bezpiecznych warunków zatrudnienia w zakładach pracy, a do tego niezbędne są informacje, kto jest już zaszczepiony, a kto nie – komentuje Konfederacja Lewiatan.

Projekt zawiera też przepis dotyczący placówek służby zdrowia. Według tej propozycji, szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł wydać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. Poseł Hoc wyjaśnił, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy.