- Moja córka jest już trzeci raz na kwarantannie. Boje się, że tym razem może mieć Covid-19, bo jest zmęczona, boli ją głowa. Dzwonię do przychodni rodzinnej, ale tam nie chcą mi wystawić skierowania, a nawet przyjąć – żali się czytelniczka Prawo.pl.  Inny czytelnik wskazuje, że choć kaszle, ma zatkane zatoki, to lekarz nie chce go przyjąć, nie chce wystawić skierowania na test, a jedynie wypisał antybiotyk. Lekarze rodzinni przyznają, że nie wszędzie osoby z objawami są testowane. Wskazują jednak, że mają też inny problem. - Rodzice wydzwaniają do przychodni z prośbą o zlecenie testu dziecku przebywającemu na kwarantannie, które nie ma objawów – mówi Joanna Zabielska – Cieciuch, specjalista medycyny rodzinnej, kierownik przychodni w Białymstoku, wiceprezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie. - Twierdzą, że to Sanepid im poradził, że gdy test wyjdzie negatywny, to skończy kwarantannę. Tyle, że dziecko na kwarantannie bez objawów nie kwalifikuje się do takiego zlecania, a my mamy codziennie 30-40 pacjentów objawowych, którym przede wszystkim powinniśmy poświęcić czas, którego nam brakuje - dodaje. Zarówno bezobjawowi, którzy chcą wykonać bezpłatny test, jak i objawowi, mają inne metody na uzyskanie skierowania.

Sprawdź w LEX: Czy Ministerstwo Zdrowia zobowiązane jest do spełnienia obowiązku informacyjnego, o którym mowa w art. 13 RODO wobec osób, u których wykonywane są testy antygenowe i PCR celem wykrycia u tych osób COVID-19? >

 

Osoby na kwarantannie, ale bez objawów, dzwonią do Sanepidu

Dr Przemysław Rzodkiewicz, mazowiecki Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w piśmie do mazowieckiego Kuratora Oświaty potwierdza, że do lekarza POZ powinny zgłaszać się osoby z objawami.  - W przypadku, gdy objawy nie występują, wskazane jest badanie RT-PCR w ramach nadzoru epidemiologicznego wykonane w 7 dniu od kontaktu z zakażonym, na podstawie zlecenia wystawionego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Zarówno osoby dorosłe, jak i rodzice dzieci, mogą uzyskać zlecenie za pośrednictwem infolinii 222 500 115. Badanie jest bezpłatne. Uzyskanie wyniku negatywnego nie zwalnia jednak z kwarantanny związanej z kontaktem z osobą zakażoną – wyjaśnia dr Rzodkiewicz.

Sprawdź w LEX: Kto powinien ponosić koszty testów na COVID-19 niezaszczepionego pracownika który w ramach swoich podstawowych obowiązków musi odbywać regularnie krótkie podróże służbowe za granicę?  >

Zlecenie testu online

Z kolei Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, wskazuje, że jeśli rodzic zidentyfikuje u siebie lub dziecka ryzyko zakażenia koronawirusem, może zlecić sobie lub dziecku test online, który jest dostępny pod tym linkiem. By go uzyskać, trzeba wypełnić krótką ankietę. Wystarczy zaznaczyć, że miało się bezpośredni kontakt fizyczny z  osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, by zostać zakwalifikowanym na test. Osoby, które mają profil zaufany, zlecenie mogą uzyskać online. E-skierowanie zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny, a informacja o tym zostanie wysłana SMS. Osoby, które nie mają profilu zaufanego, wypełniają formularz zgłoszeniowy, w którym podają numer telefonu i muszą poczekać na telefon od konsultanta Domowej Opieki Medycznej, który wystawi zlecenie na test. To jednak nie nastąpi tak szybko jak w przypadku skierowania online. Czas kontaktu uzależniony jest od aktualnej liczby zgłoszeń.  Tu jest jednak jeden problem. Przez formularz online nie można zamówić tzw. karetki wymazowej.

Sprawdź w LEX: Jak rozliczyć dni pracy pracownika, w których nałożona została na niego kwarantanna? >

Telefon do lekarskiej wieczorynki

Sylwia Wądrzyk, rzecznik NFZ, przypomina też, że po godzinie 18, a także w dni w weekendy i dni świąteczne można zadzwonić na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu, czyli Nocną Pomoc Lekarską pod numer 800 137 200. To tzw. lekarska wieczorynka. Po podaniu numeru PESEL i objawów, pacjent jest łączony z lekarzem, który może zlecić test na Covid-19. On też może zlecić przyjazd karetki wymazowej.

Odmawiają testowania, bo boją się kwarantanny

Lekarze rodzinni zwracają jednak uwagę na inny problem. Otóż w momencie wystawienia zlecenia na test w kierunku SARS-CoV-2 rozpoczyna się kwarantanna. Nie zwalnia z niej nawet szczepienie przeciwko Covid-19. 

Czytaj również: Kiedy szczepienie przeciwko Covid-19 zwalnia z kwarantanny >>

Zostanie zakończona, gdy wynik będzie negatywny. Jeśli będzie pozytywny, kwarantanna zmieni się w izolację domową, która trwa minimum 10 dni. - Testuję każdego z objawami infekcji i mam znacznie więcej wyników negatywnych niż pozytywnych, ale też widzę jak wielu unika testowania  - mówi Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny w Wysokim, woj. lubelskie, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. Jego zdaniem wiele osób obawia się właśnie kwarantanny, a także izolacji i w takiej sytuacji skierowania na kwarantannę niezaszczepionych domowników. I zdarza się, że osoba, która odmawia wykonania szybkiego testu antygenowego, lekarz POZ wystawia skierowanie na test PCR, ale pacjent go nie wykonuje. A, jak zauważa dr Zieliński, pacjent ze skierowaniem ma tylko kwarantannę, ale domownicy, być może zarażeni, chodzą do pracy, na zakupy. - Dlatego ważne jest, aby Sanepid weryfikował, czy skierowanie zostało zrealizowane. Dzięki informatyzacji powinien lepiej „namierzać” miejsca, gdzie jest problem. Pacjentów, którzy nie zrobili testów, ale też miejsca, gdzie nie są zlecane testy. Przecież to musi być widoczne, kiedy nałożymy dane o zdarzeniach medycznych, receptach, eZLA i testach - podkreśla Zieliński. - Osoby narażone na zachorowanie i kontakt powinny być poddawane bezwzględnej kwarantannie, a następnie w czasie pozwalającym na inkubację wirusa wykonywane są u nich testy - uważają autorzy raportu pt. " Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie?" przygotowanego przez Instytut Jagielloński. W Polsce jednak testy są wykonywane, o ile osoby objęte kwarantanną same zgłoszą się do Sanepidu.

Czytaj w LEX: Sikorski Sebastian, Rola koordynatora w przychodni POZ >