Samorządy: Rząd chce przejąć powiatowe szpitale, a swoimi źle zarządza

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Podlegające ministrowi zdrowia instytuty badawcze borykają się z podobnymi problemami jak inne podmioty lecznicze prowadzące szpitale, czyli mają zbyt niskie przychody w stosunku do kosztów działalności operacyjnej, są także bardzo zadłużone - wynika z analizy Związku Powiatów Polskich, przygotowanej w związku z zapowiedzią centralizacji szpitali.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Wielu medyków, którzy mają kontakt z pacjentami covidowymi nie dostaje dodatku w pełnej wysokości albo w ogóle. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zachęca ich do skorzystania z pomocy prawnika, a jak trzeba pójścia do sądu. Pozwy szykują już m.in. lekarze z Chrzanowa i Krakowa. Szykuje się też pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa za opóźnienie publikacji ustawy
Beata Lisowska
27.01.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Bez ogłoszenia któregoś z wymienionych w Konstytucji stanów nadzwyczajnych, nie ma możliwości przenoszenia kompetencji do ograniczania praw i wolności w drodze rozporządzenia. W tym kontekście nadal jest to niekonstytucyjne - komentuje sposób wprowadzenia kolejnych obostrzeń epidemicznych prof. Robert Suwaj, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal.
Monika Sewastianowicz
27.01.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Blisko 4,3 tys. farmaceutów zadeklarowało chęć wykonywania szczepień przeciw COVID-19 - poinformowała we wtorek Naczelna Izba Aptekarska, na podstawie danych zebranych z całej Polski. Najwięcej w województwie mazowieckim (ponad 0,6 tys.), wielkopolskim, małopolskim i śląskim (ponad 0,4 tys.).
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od dziś honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddał on krew lub jej składniki oraz w dniu następnym. We wtorek weszły bowiem w życie przepisy, które zagwarantowały mu także 33-proc. ulgę na przejazdy w komunikacji zbiorowej
Grażyna J. Leśniak
26.01.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyjaśniło, że Personel medyczny uprawniony do szczepień przeciwko COVID-19 w ramach grupy zero może zapisać się na szczepienie w wybranym przez siebie punkcie i terminie. W związku z tym osoby, które jeszcze się nie zaszczepiły mogą zapisać się na zabieg w wybranym przez siebie punkcie i zarezerwować wolny termin.
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Michał Dworczyk, szef KPRM zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane. Jednak zdaniem prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. COVID-19, to nie jest jeszcze czas na luzowanie obostrzeń.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni od dziś mają prawo wykonywania szczepień ochronnych przeciwko Covid-19 w sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Takie uprawnienie przewiduje nowelizacja ustawy antycovidowej.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
26.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Na razie znany jest w Polsce tylko jeden przypadek śmierci niedługo po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19. Przyczyny zgonu nie są znane. Gdyby to jednak był efekt szczepienia, to projekt w sprawie Funduszu Kompensacyjnego nie przewiduje rekompensat dla najbliższych członków rodziny. Zdaniem prawników to błąd, i do tego nie jedyny w rządowym dokumencie.
Jolanta Ojczyk
26.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna

SN odrzuca skargi w sprawie wynagrodzeń za dyżury w szpitalu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Ustalając wynagrodzenie lekarza lub pielęgniarki, którzy podpisali umowy na dodatkowe dyżury w macierzystym szpitalu, powinno się zsumować wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej z wynagrodzeniem ze stosunku pracy - taka jest linia orzecznicza Sądu Najwyższego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wszystkie te umowy są finansowane z pieniędzy publicznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.01.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Właścicielem szczepionek przeciw COVID-19 jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Zdrowia. Skarb Państwa pozostaje ich właścicielem w całym łańcuchu dystrybucji i przez cały okres, włączając w to czas, kiedy szczepionki pozostają w podmiocie, gdzie mają być wykorzystane, aż do momentu zaszczepienia – podało Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym na swoich stronach komunikacie.
Grażyna J. Leśniak
25.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prezydent popisał w poniedziałek kolejną nowelizacją tzw. ustawy covidowej. Wprowadza ona między innymi zmiany ważne dla przewoźników, pracodawców, którzy prowadzą zakłady aktywności zawodowej czy samorządów prawniczych. Posłowie zgodzili się też na poprawkę Senatu, która wydłuża ważność skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 z 60 do 90 dni.
Jolanta Ojczyk
25.01.2021
Koronawirus a prawo
Za kilka tygodni minie rok, odkąd większość lekarzy dentystów prowadzących gabinety szkolne opuściła je z powodu epidemii i praktycznie do nich już nie wróciła - alarmuje Naczelna Izba Lekarska. I przewiduje, że to może skończyć się zapaścią opieki stomatologicznej w szkołach. Samorząd ubolewa też, że tych lekarzy nie objęła żadna tarcza pomocowa.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Kolejność szczepień zmienia się z dnia na dzień. Najpierw do etapu zero dodano rodziców wcześniaków, potem do pierwszego wszystkich prokuratorów i osoby z chorobami przewlekłymi. Kogo obejmą etapy II i III wciąż nie wiadomo. Nie ma żadnych kryteriów ustawowych, które mówiłyby, kto i dlaczego trafia do danej grupy. Co najważniejsze jednak, rozporządzenie o kolejności jest bezprawne.
Jolanta Ojczyk
25.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Najważniejszym warunkiem reformowania systemu ochrony zdrowia powinno być płacenie szpitalom i innym podmiotom leczniczym uzależnione od liczby przyjmowanych pacjentów i liczby udzielanych świadczeń. Nie mogą być one administracyjnie reglamentowane. Także zapowiadana centralizacja szpitali nie jest dobrym pomysłem – twierdzi dr Krzysztof Bukiel,
Józef Kielar
25.01.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W poniedziałek zaczynają się szczepienia seniorów. Rząd apeluje, żeby ci, którzy nie zdążyli się jeszcze zapisać, nie tłoczyli się w kolejkach przed przychodniami, ale próbowali zapisów zdalnych - przez infolinię, internet i sms. Terminów wolnych na razie nie ma, czego powodem jest za mała liczba dostaw szczepionek.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Szczepienia seniorów w podmiotach zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim rozpoczną się we wtorek. Dzień dostarczenia szczepionek do punktów szczepień to poniedziałek, nieznana jest natomiast pora dostawy. Chodzi o uniknięcie ryzyka, kiedy umówionych pacjentów trzeba byłoby przesuwać na inny termin.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2021
Koronawirus a prawo
Szczepionka na COVID-19 niebawem może zostać wyprodukowana w polskiej fabryce. W nową linię produkcyjną, służącą do rozlewania do ampułek zainwestowała Polfa Tarchomin S.A. Obecnie prowadzone są rozmowy z zagranicznym partnerem - mówi prezes Jarosław Król.
Katarzyna Redmerska
23.01.2021
Opieka zdrowotna
Zwolnienie z kwarantanny po powrocie do kraju sportowców z kadry narodowej i osób z negatywnym wynikiem testu – przewiduje nowelizacja rozporządzenia epidemicznego. Wprowadza też zmiany w kolejności szczepień, jak dodanie do grupy I osób poniżej 60 lat z określonymi chorobami, pacjentów zakładów pielęgnacyjnych, hospicjów, szerszej grupy nauczycieli i pomocy społecznej oraz strażników gminnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2021
Koronawirus a prawo

Dowóz na szczepienia – mało czasu na organizację, nieznane koszty i liczba chętnych

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Gminy stanęły przed realizacją nowego zadania – dowozu mieszkańców na szczepienia. Mimo że są gotowe, nie kryją obaw. Kwoty proponowane przez rząd mogą nie wystarczyć - nie wiadomo, ile czasu zajmie usługa, koszty będą też zależne od odległości od punktu szczepień. W praktyce problemy organizacyjne mogą pojawić się w związku z potrzebami transportowanych osób.
Katarzyna Kubicka-Żach Hanna Hendrysiak
23.01.2021
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Zdarza się, że rozwiedzeni rodzice starają się wykorzystać pandemię, aby utrudnić byłemu partnerowi realizowanie spotkań z dziećmi. Nierzadko powołują się na to, że widzieli się z osobami zakażonymi, aby przełożyć ustalony termin spotkania. Co do zasady nie można traktować kontaktów dziecka z rodzicem jako automatycznego źródła zakażenia – wskazuje adwokat Piotr Ruszkiewicz.
Aleksandra Partyk
23.01.2021
Prawo rodzinne Koronawirus a prawo
Informacje dotyczące szczególnych środków ostrożności przy stosowaniu produktu kosmetycznego, jego funkcji i składników, nie mogą być zawarte w katalogu firmowym, do którego odsyła symbol. Powinny się one znaleźć na opakowaniu zewnętrznym lub pojemniku produktu. Natomiast użyty język musi być zrozumiały dla konsumentów, ponieważ wymaga tego ochrona ich zdrowia
Dorian Lesner
23.01.2021
Rynek i konsument Farmacja
Jak było do przewidzenia, seniorzy nie wyklikali sobie e-skierowania na najnowszych Macbookach. Zamiast profilu zaufanego, wybrali zaufany sposób – udanie się do przychodni. Ma to nie tylko walor towarzyski, ale również wartość sentymentalną, przywodzi bowiem na myśl lata młodości.
Monika Sewastianowicz
22.01.2021
Koronawirus a prawo
Kancelaria Premiera Rady Ministrów poinformowała w piątek, że uruchomiony został kolejny kanał rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z grupy 70 plus za pośrednictwem SMS. Wystarczy wysłać wiadomość o treści SZCZEPIMY SIĘ pod numer 664-908 556. Dalej system prosić będzie o dane identyfikujące i dokona rejestracji.
Krzysztof Sobczak
22.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Wbrew temu, co zakomunikował w czwartek minister zdrowia, pierwszych pięciu lekarzy z Białorusi i Ukrainy nie otrzymało jeszcze prawa do wykonywania zawodu - alarmuje Naczelna Izba Lekarska. Minister zdrowia wydaje bowiem tylko zgodę na wykonywanie zawodu lekarza. Jego decyzja jest dopiero podstawą do przyznania prawa do wykonywania zawodu przez okręgową radę lekarską.
Jolanta Ojczyk
22.01.2021
Zawody medyczne

Wyniki testów na Covid-19 będą uznawane w całej Unii

Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus a prawo
Państwa członkowskie jednogłośnie zaakceptowały w czwartek zalecenia Rady UE określające wspólne ramy stosowania szybkich testów antygenowych i wzajemnego uznawania wyników testów na Covid-19 w całej Unii Europejskiej. Ma to być narzędzie pomagające w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa i przyczyniające się do sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego.
Krzysztof Sobczak
22.01.2021
Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus a prawo
Nie trzeba przychodzić osobiście do przychodni, na konkretny dzień i godzinę, zapisać się można przez infolinię pod numerem 989 czy Internetowe Konto Pacjenta. Mimo tego, pod przychodniami już w nocy ustawiały się długie kolejki chętnych. Seniorzy narzekali też, że na infolinię nie sposób się dodzwonić.
Agnieszka Matłacz
22.01.2021
Koronawirus szczepienia

Punkty szczepień nie dostaną zwrotu za dowóz na szczepienie

Finansowanie zdrowia Zarządzanie Koronawirus szczepienia
Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił wykaz świadczeń świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nie będzie już płacił punktom szczepień za dowiezienie pacjenta na zabieg, bo transport zorganizują samorządy. Ta usługa wraz ze szczepieniem była wyceniona na 68,15 zł. Za samo szczepienie Fundusz płaci 61,24 zł.
Jolanta Ojczyk
22.01.2021
Finansowanie zdrowia Zarządzanie Koronawirus szczepienia
Do końca lutego mają zostać opracowane założenia reformy szpitalnictwa, a do 31 maja ma powstać projekt ustawy – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Nie podał szczegółów, ale wcześniej przedstawiciele resortu mówili o centralizacji, przekazaniu marszałkom województw, albo przejęciu przez Skarb Państwa.
Krzysztof Sobczak
21.01.2021
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Anestezjolog, specjalista od chorób wewnętrznych, chirurg ogólny z Białorusi oraz pediatra i urolog z Ukrainy otrzymali dziś publicznie pozwolenie na wykonywanie zawodu medycznego w Polsce, wydane w uproszczonej procedurze, która obowiązuje od końca grudnia. Przeciwko niej protestują cztery samorządy: lekarzy, pielęgniarek i położnych, fizjoterapeutów oraz diagnostów laboratoryjnych.
Jolanta Ojczyk Beata Lisowska
21.01.2021
Zawody medyczne
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski