Duża ilość utraconych szczepionek przeciw COVID-19

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Agencję Rezerw Materiałowych martwi wysoka liczba straconych dawek szczepionki przeciw COVID-19. Do tej pory zutylizowanych zostało 818 dawek szczepionki. Do Polski przyjechało 1 051 830 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. Obecnie w magazynie ARM znajduje się 568 365 szczepionek a 483 465 zostało dostarczonych do punktów szczepień. 
Katarzyna Redmerska
14.01.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

Powiaty przeciwne centralizacji szpitali

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie
System ochrony zdrowia niewątpliwie wymaga naprawy. Jednak podporzadkowanie wszystkiego rządowi nie jest właściwą drogą, a przygotowanie jakiejkolwiek dużej reformy systemowej nie może odbywać się z pominięciem przedstawicieli samorządów powiatowych oraz samych podmiotów leczniczych - stwierdza Związek Powiatów Polskich.
Krzysztof Sobczak
14.01.2021
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Mimo pandemii poprawia się sytuacja w psychiatrii dzieci i młodzieży. W kraju działa już około 200 środowiskowych poradni psychologiczno – psychoteraupetycznych dla dzieci i młodzieży - podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas–Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.
Józef Kielar
14.01.2021
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Jeżeli utrzyma się tendencja, że będziemy mieli mniej zakażeń lub tyle samo, na pewno nie więcej, to zaczniemy proponować rozluźnienie rygorów – powiedział w środę główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Z kolei wiceszefowa MRPiT Olga Semeniuk zapowiedziała, że resort rozwoju, pracy i technologii będzie rekomendował, by w pierwszej kolejności po obowiązującym lockdownie otwarte zostały galerie handlowe.
Patrycja Rojek-Socha
13.01.2021
Opieka zdrowotna
Rząd zaprezentuje dziś kalendarz dostaw szczepionek i kalendarz szczepień do końca marca. Pokaże, ile osób będzie szczepionych w poszczególnych tygodniach. Zapowiedział to szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk. I poinformował, że we wtorek w Polsce przekroczona została liczba 300 tys. zaszczepionych osób.
Agnieszka Matłacz
13.01.2021
Koronawirus a prawo
Pracodawcy nie mają prawa wymagać od pracowników zaszczepienia się na COVID-19, nie mogą też warunkować tym zatrudnienia lub dopuszczenia do określonej pracy. To jest rola ustawodawcy, który powinien na poziomie ustawowym rozstrzygnąć, czy i jeśli tak, to dla kogo szczepienia mają być obowiązkowe – mówi dr hab. Monika Gładoch,
Grażyna J. Leśniak
13.01.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo

Rektor WUM: Nie ustąpię, to zamach na autonomię uczelni

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska - oświadczył we wtorek wieczorem rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong. - Naciski Adama Niedzielskiego mające na celu ingerencję w statutowe prawa oraz działania uniwersytetu godzą w reputację uczelni i są zamachem na jej niezależność - dodał.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Jedna z placówek Luxmed jest zmuszona wyrzucić 90 dawek szczepionki przeciw COVID-19, powodem jest jej złe przechowywanie. Szczepionka zamiast znaleźć się w chłodni zaraz po dostarczeniu, przez kilka godzin leżała w recepcji. Winę ponosi kurier - wyjaśnia zdarzenie Grupa LUX MED.
Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Rzecznik przyzna odszkodowania za skutki szczepień

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Świadczenia kompensacyjne za ewentualne niepożądane skutki szczepień przeciwko Covid-19 będą przyznawane przez Rzecznika Praw Pacjenta. Do tego też organu będą kierowane wnioski pacjentów. Rzecznik decyzję będzie wydawał w ciągu 60 dni od dnia otrzymania wniosku. A pacjent, jeżeli będzie chciał, będzie mógł skorzystać z drogi sądowej.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie bierze udział w naborze zgłoszeń farmaceutów na planowane szkolenia ze szczepienia przeciw COVID-19. Szkolenia będą organizowane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, ale nie ma jeszcze przepisów uprawniających farmaceutów do prowadzenia szczepień.
Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował do Ministra Zdrowia apel, w którym prosi o niezwłoczną modyfikację Narodowego Programu Szczepień i jednoznaczne przyznanie pracownikom sektora ochrony zdrowia możliwości szczepienia w każdym etapie realizacji Programu.
Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Jeżeli sąd administracyjny uchyli lub stwierdzi nieważność decyzji o nałożeniu przez Sanepid kary administracyjnej za łamanie obostrzeń epidemicznych, organ musi zwrócić pobraną należność. I to wraz z odsetkami, które – zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę obecne oprocentowanie lokat w bankach – są bardzo wysokie.
Monika Sewastianowicz
12.01.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Od piątku zacznie funkcjonować system e-rejestracja umożliwiający zapisywanie się na konkretne terminy szczepień przeciw Covid-19 - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski. I zachęcał do korzystania z tej możliwości, by to kanał internetowy był podstawowym sposobem rejestracji.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Senackie komisje: samorządu terytorialnego i administracji publicznej, ustawodawcza oraz zdrowia chcą przejąć obywatelski projekt inicjatywy ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy" przewidujący obowiązek przedstawienia zaświadczenia o zaszczepieniu dzieci przed przyjęciem do przedszkoli. Zdaniem Waldemara Kraski, wiceministra zdrowia, projekt zasługuje na poparcie.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe wystosowało list otwarty do społeczeństwa. To odzew na mylny i krzywdzący, zdaniem oragnizacji, obraz ich zawodu, jaki pokutuje wśród obywateli - obraz pielęgniarki - służącej. Autorem listu, które Stowarzyszenie opublikowało na swojej stronie, jest Michał Milewski, magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej.
Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Zawody medyczne
Z 450 dawek szczepionki, które dostał Warszawski Uniwersytet Medyczny, aż 200 wykorzystano na zaszczepienie osób spoza grupy medyków - wykazała rządowa kontrola. W dniu, gdy zaszczepiono osoby spoza kolejki, na WUM obecnych było 32 medyków, którzy zgłosili się do zaszczepienia.
Monika Sewastianowicz
11.01.2021
Szkolnictwo wyższe
Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy domów pomocy społecznej, od 15 stycznia będzie możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80 lat, a od 25 stycznia ruszą szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70 lat - zapowiedział w poniedziałek minister Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Obecnie obowiązujące zasady przyznawania dodatków do wynagrodzeń, tylko dla wybranych członków personelu medycznego, różnicując sytuację personelu, ze względu na jednostkę szpitalną w jakiej personel ten jest zatrudniony, oczywiście rodzi konflikty i jest źródłem niezadowolenia wśród personelu - alarmuje Związek Powiatów Polskich.
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień zapowiedział, że w tym tygodniu zostaną uruchomione niektóre szpitale tymczasowe, w których będą prowadzone szczepienia wyłącznie dla personelu medycznego. Szczegóły zostaną przedstawione jeszcze w poniedziałek na konferencji prasowej.
Agnieszka Matłacz
11.01.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Nie można domniemywać złej woli obwinionego lekarza i uzasadniać jego niestawiennictwa na rozprawie celowym dążeniem do wywołania obstrukcji procesowej. Szczególnie, że jego dotychczasowe zachowanie nie dawało ku temu podstaw. Ponadto nieobecność lekarza została usprawiedliwiona, a we wniosku o odroczenie rozprawy wyraził on chęć uczestniczenia w niej.
Dorian Lesner
11.01.2021
Prawo karne Zawody medyczne
W poniedziałek rozpoczęła się sesja zimowa egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i egzaminów zawodowych. W związku z epidemią będą one w tym roku przeprowadzane zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki i Główny Inspektorat Sanitarny.
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo

Minister potwierdza plan przejęcia przez rząd zarządzania szpitalami

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali - potwierdził w piątek wcześniejsze informacje Minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, pandemia pokazała, że rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli powodują bałagan organizacyjny. Nadzór nad szpitalami miałby przejąć rząd.
Krzysztof Sobczak
09.01.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował list otwarty do dyrektorów szpitali, prosząc by powstrzymali się od zatrudniania niekompetentnej kadry. List jest reakcją na wejście w życie ustawy pozwalających zatrudniać w polskich szpitalach medyków o niezweryfikowanych kwalifikacjach z krajów trzecich, bez znajomości języka polskiego.
Katarzyna Redmerska
09.01.2021
Zawody medyczne
Rolą państwa jest zapewnienie nam bezpieczeństwa w okresie pandemii i kształtowanie naszej odpowiedzialności obywatelskiej poprzez wiedzę opartą o fakty i dane – podkreśla dr hab. prof. Katarzyna Kolasa z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. I dodaje, że według tych samych reguł powinny być przedstawiane kolejne ograniczenia wprowadzane przez władze w związku pandemią.
Józef Kielar
09.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Od poniedziałku rusza testowanie nauczycieli

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Już od poniedziałku, 11 stycznia 2021 r. rozpoczną się testy przesiewowe na obecnośćSARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół - poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r. Do piątku zgłosiło się na nie ok. 165 tys. osób.
Krzysztof Sobczak
08.01.2021
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Umowy z firmami w sprawie szczepionek negocjujemy jako 27 państw członkowskich i żaden kraj Unii Europejskiej na tych prawnie wiążących podstawach nie może negocjować równolegle, ani zawierać równolegle umów - ogłosiła w piątek przewodnicząca KE Ursula Von der Leyen. Tymczasem przedstawiciele polskiego rządu mówią o takich negocjacjach, a Niemcy zawarły taką umowę.
Krzysztof Sobczak
08.01.2021
Opieka zdrowotna
W projekcie w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025 pominięto zagrożenia zdrowotne związane z miejscem zamieszkania, takie jak gospodarka wodno-ściekowa, wpływ materiałów budowlanych czy zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynków i na zewnątrz – uważa Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.01.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Poszkodowani w wypadkach mają prawo do odszkodowania z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad nimi. Jego wysokość powinna uwzględniać średnie stawki rynkowe tego typu usług - wynika z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego. - To bardzo ważne dla poszkodowanych np. w wypadkach komunikacyjnych, którzy wymagają stałej opieki - ocenił Rzecznik Finansowy.
Krzysztof Sobczak
08.01.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Prezydent Andrzej Duda ma w najbliższych tygodniach powołać złożoną z ekspertów radę poświęconą tematyce ochrony zdrowia. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik zapowiada, że planowane jest również powołanie gremiów zajmujących się m.in. ochroną środowiska czy sprawami młodzieży.
Agnieszka Matłacz
08.01.2021
Opieka zdrowotna
Od piątku 8 stycznia ochronę zdrowia, publiczną i prywatną, czeka rewolucja. Od tego dnia lekarze będą musieli wystawiać elektroniczne skierowanie do specjalistów i szpitali. Każde będzie odnotowane w systemie. Zdaniem ekspertów i lekarzy cyfryzacja powinna poprawić transparentność dostępu do świadczeń medycznych.
Jolanta Ojczyk
08.01.2021
Zawody medyczne Zarządzanie
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski