Zgodnie z projektem wprowadzone zostaje rozróżnienie na dwu i trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego. Dotychczas ustalony był minimalny skład zespołów na poziomie dwóch osób.
Liczba i rozlokowanie zespołów ratowniczych w terenie zostaną wskazywane w wojewódzkim planie dziania systemu PRM. Zmiana jest oczekiwana przez członków zespołów ratownictwa medycznego i przyczyni się do poprawy warunków ich pracy.
45 minut na dotarcie do pacjenta
Nowela ma wprowadzić przepis, zgodnie z którym jeden Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) zabezpieczy teren nie większy niż obszar zamieszkały przez 200 tys. mieszkańców. Ustawa określi, że czas dotarcia zespołów z miejsca zdarzenia do SOR, nie powinien być dłuższy niż 45 minut, a czas na przekazanie pacjenta w SOR nie przekroczy 15 minut.
Wojewodowie będą mogli utworzyć 4 nowe dyspozytornie medyczne w województwach w których liczba mieszkańców przekracza 3 mln osób (woj. małopolskie, wielkopolski) dwóch dodatkowych w województwach przekraczających 4 mln mieszkańców, tj. w woj. mazowieckim i śląskim.
Dodatki w niedzielę i święta
Projekt przewiduje stworzenie podstawy prawnej do wypłaty dodatków za pracę w niedziele i święta oraz w nocy. Prawo do dodatków w wysokości 45 proc. i 65 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy wykonywanej w niedziele i święta oraz za każdą godzinę pracy w nocy dla członków zespołów ratownictwa medycznego, którzy wykonują zawód medyczny, zostanie przyznane z mocą wsteczną od 1 lipca 2023 roku.
Motocyklowe jednostki ratownicze
Motocyklowe jednostki ratownicze (dwu- i trzyosobowe) będą odrębnym rodzajem zespołów. Stanowić będą jeden z elementów wojewódzkiego planu działania systemu PRM i oddzielny produkt do kontraktowania w ramach umów zawieranych przez oddziały wojewódzkie NFZ.
Motocyklowa jednostka ratownicza docierać będzie w miejsca, do których nie może dojechać ambulans, w czasie zgromadzeń, w korkach na drodze. Motocykl ratunkowy będzie prowadzony przez osobę uprawnioną do medycznych czynności ratunkowych, wyposażony zostanie w niezbędne leki i wyroby medyczne, a także w sprzęt do obsługi SWD PRM.
Liczbę ZRM motocyklowych będzie ustalać wojewoda, w uzgodnieniu z oddziałem wojewódzkim NFZ, przyjmując maksymalnie jeden motocykl na 400 tys. mieszkańców województwa. Jednostki motocyklowe będą pracować w okresach od 1 maja do 30 września, do 12 godzin w ciągu jednej doby.
Zgodnie z projektem jednostki ratownicze będą mogły być zakontraktowane przez NFZ po raz pierwszy od dnia 1 lipca 2025 r. Projekt przewiduje też, że zostanie utrzymana bezterminowo możliwość kierowania połączeń alarmowych z nr 999 bezpośrednio do dyspozytorni medycznych z pominięciem centrów powiadamiania ratunkowego.
Zobacz również: Wkrótce rewolucyjne zmiany w dostępie do danych medycznych
Czytaj w LEX: Odpowiedzialność zawodowa ratownika medycznego - przesłanki i sankcje >
Rozszerzona definicja pierwszej pomocy
Projekt zakłada, że definicja pierwszej pomocy zostanie rozszerzona o możliwość podawania w sytuacji nagłej oraz produktów leczniczych dostępnych na miejscu zdarzenia, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Lek taki będzie mógł podać poszkodowanemu świadek zdarzenia.
Przewidziano też dodanie przepisu, zgodnie z którym osoby udzielające pierwszej pomocy, osoby wchodzące w skład ZRM, osoby udzielające świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale ratunkowym, dyspozytorzy medyczni, wojewódzcy koordynatorzy ratownictwa medycznego oraz krajowy koordynator ratownictwa medycznego wykonujący swoje zadania mogą mieć również możliwość poświęcenia dóbr osobistych innych osób, innych niż życie lub zdrowie, a także dóbr majątkowych również w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ochrony lub ratowania własnego życia lub zdrowia podczas realizowania przez nich swoich zadań.
Szkolenia dla ratowników
Projekt przewiduje również wprowadzenie obowiązku zapewnienia wsparcia psychologicznego członkom zespołów ratownictwa medycznego (ZRM). Obowiązek ten będzie spoczywał na dysponentach ZRM. Członkowie ZRM będą też cyklicznie szkoleni z samoobrony i technik deeskalacyjnych. Przeszkolenie będzie się odbywało nie rzadziej niż raz na 5 lat i będzie finansowane ze środków publicznych.
Na nowe rozwiązania rząd przeznaczy w 2025 roku 187 mln zł, a w 2026 roku 382 mln zł. Większość projektowanych przepisów miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Niezależnie od przyjętego projektu ustawy, Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zaostrzeniem kar dla osób, które atakują ratowników medycznych. Natomiast Ministerstwo Zdrowia zapewni ratownikom kamizelki nożoodporne. Prowadzona jest również kampania informacyjna na temat roli i zadań ratowników medycznych.
Czytaj w LEX: Prawnokarna ochrona członków zespołu ratownictwa medycznego >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.