Ustawa o kontrolach NFZ już podpisana

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Skuteczniejsze kontrolowanie przez NFZ realizacji umów, poprawa dostępności i jakości świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz sprawniejsze działanie szpitalnych oddziałów ratunkowych – to główne cele zmian w ustawie, którą w piątek podpisał prezydent.
Krzysztof Sobczak
01.03.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Przeprowadzenie kolejnej operacji tego samego schorzenia nie uzasadnia samo w sobie domagania się finansowej rekompensaty od szpitala. Nie jest wprawdzie wykluczona w takiej sytuacji wina personelu medycznego, lecz tę trzeba udowodnić. W przeciwnym wypadku pozostaje się pogodzić, że niektóre choroby mogą nawracać - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Marek Sondej
01.03.2019
Opieka zdrowotna
Opublikowane zostało obwieszczenie ministra zdrowia z 27 lutego br. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Nowa lista obowiązywać będzie od 1 marca 2019 roku.
Krzysztof Sobczak
28.02.2019
Finansowanie zdrowia
Mówi się, że kod pocztowy jest równie ważny, co kod genetyczny. W Polsce mieszkańcy małych i średnich miast żyją krócej. Musimy dać szansę ludziom ze wszystkich regionów Polski - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas zorganizowanej w Gdańsku konferencji
Krzysztof Sobczak
28.02.2019
Opieka zdrowotna

WSA: Tylko nagła choroba uzasadnia przywrócenie terminu

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Jeśli strona choruje przewlekle, to nie ma podstaw do przyjęcia, że sam stan jej zdrowia uzasadnia przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia. Inaczej jest, gdy strona niespodziewanie się rozchoruje i nie ma możliwości złożenia pisma za pośrednictwem innej osoby - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
Aleksandra Partyk
28.02.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Firmy zapraszające starsze osoby na bezpłatne badania wprowadzają w błąd konsumentów, ponieważ tak naprawdę celem tych imprez jest sprzedaż produktów - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd ukarał też firmy za przekazywanie podczas takich pokazów nieprawdziwych informacji o warunkach sprzedaży oferowanych produktów.
Krzysztof Sobczak
27.02.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
W 2017 r. w Polsce wykonano 1057 legalnych zabiegów przerwania ciąży, ale ani jednego w województwie podkarpackim. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich może to wskazywać na brak rzeczywistego dostępu do legalnej aborcji w tym regionie. - To narusza prawa pacjentek - stwierdza Rzecznik
Krzysztof Sobczak
27.02.2019
Opieka zdrowotna
Samorząd powołał komisję, która miała zająć się oceną zdolność rezydenta psychiatrii do wykonywania zawodu lekarza. Rozpoznające sprawę sądy administracyjne uznał, że poglądy, zachowanie wobec pacjentów, współpracowników oraz przełożonego nie przesądzają o spełnieniu przesłanki co do stanu zdrowia uniemożliwiającego wykonywanie zawodu.
Dorian Lesner
27.02.2019
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Senat nie wprowadził żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o cenach prądu. Zmiany dotyczą opłat dystrybucyjnych i za przesył energii elektrycznej, które nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Krzysztof Sobczak
26.02.2019
Domowe finanse Prawo gospodarcze
Skuteczniejsze kontrolowanie przez NFZ realizacji umów, poprawa dostępności i jakości świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz sprawniejsze działanie szpitalnych oddziałów ratunkowych – to główne cele zmian w ustawie, którą Senat we wtorek przyjął bez poprawek.
Krzysztof Sobczak
26.02.2019
Finansowanie zdrowia
Agencja będzie m.in. finansować projekty badawcze i prace  rozwojowe w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz projekty  interdyscyplinarne o celach medycznych. Nowa instytucja ma zacząć prace już w kwietniu.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.02.2019
Finansowanie zdrowia
Z danych ZUS wynika, że najwięcej zasiłków i urlopów macierzyńskich w 2018 r. branych było w sierpniu i we wrześniu - ponad 305 tys. - W ostatnich latach dzieci poczęte w grudniu okazują się być najczęstszymi, choć trudno jest określić, dlaczego ten akurat okres miałby być najbardziej zachęcający do podejmowania takich prób.
Paweł Żebrowski
26.02.2019
Rynek
Promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy i zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne wykrywające choroby cywilizacyjne, w tym nowotwory – to główny cel konkursu "PracoDawca Zdrowia".
Paweł Żebrowski
26.02.2019
Prawo pracy BHP
Lekarze zajmujący się znieczuleniami nie popełniają błędów medycznych, bo działają według standardów pracy określonych rozporządzeniem ministra zdrowia. To opinia środowiska zawodowego, ale prawnicy zajmujący się błędami medycznymi przyznają, że trafia do nich stosunkowo mało skarg na anestezjologów.
Katarzyna Nowosielska
26.02.2019
Opieka zdrowotna
W poniedziałek ukazał się projekt marcowej listy leków refundowanych. Nie ma niej nowości. Ale jest ważna informacja dla 1700 pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Jak powiedział Prawo.pl wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, na marcowej liście znajdzie się humira, bo została podpisana kontynuacja leczenia w dwóch programach lekowych z użyciem tego leku.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
25.02.2019
Farmacja
Powstaną dwie nowe porady – w internie i pediatrii. Zmienić się mają także premiowane kryteria w konkursach ogłaszanych przez oddziały NFZ w rehabilitacji leczniczej dla dzieci, ratownictwie medycznym i transporcie sanitarnym.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
25.02.2019
Opieka zdrowotna
Po zmianie przepisów ustawy oświatowej, uczniowie z zaburzeniami ruchu, wadami postawy lub wymowy nie mają szans na zajęcia korekcyjne organizowane przez szkołę. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, że placówka oświatowa zapewnia uczniom tylko edukację, a nie rehabilitację.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.02.2019
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Ruszyła kampania społeczna „Książka na receptę. Recepta na sukces”. Akcja promuje codzienne czytanie książek dzieciom już od pierwszych miesięcy życia. Już wkrótce - w ramach pilotażu - pierwsze „recepty na książki” wypiszą pediatrzy w 20 przychodniach na Pomorzu i w Opolu.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
25.02.2019
Koncerny farmaceutyczne mają czas do 30 marca 2019 r., by przeprowadzić zmiany porejestracyjne. Bez tego, po brexicie nie będą mogły sprzedawać leków w krajach UE.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
25.02.2019
Finansowanie zdrowia
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego i do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości w nawiązaniu do konwencji partii rządzącej. Podkreślają, że są zawiedzeni, że w tym samym czasie, gdy publiczne szpitale powiększają swoje zadłużenie
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
25.02.2019
Finansowanie zdrowia
Samorząd lekarski alarmuje, że w wyniku szybkiej zmiany przepisów istnieje groźba podwójnego karania lekarzy wystawiających recepty. Dzieje się tak, gdyż 21 lutego Sejm przyjął ustawę wprowadzającą dodatkową sankcję, która będzie stosowana równolegle z karami w postaci zwrotu nienależnej refundacji. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do senatorów, by zmienili - ich zdaniem - szkodliwy przepis.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
25.02.2019
Opieka zdrowotna
Jeśli 30 marca 2019 roku Wielka Brytania wyjdzie z UE, produkty lecznicze wytwarzane w Zjednoczonym Królestwie będą traktowane jako pochodzące z państw trzecich i sprowadzane na teren Unii Europejskiej jako produkty importowane. Podejmujemy jednak działania, by na polskim rynku nie wywołało to problemów - deklaruje wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
25.02.2019
Finansowanie zdrowia Farmacja
Inspektor sanitarny wymierzył karę pieniężną w kwocie 20 tys. zł za wprowadzanie dopalaczy do obrotu. Sprawa trafiła do WSA w Białymstoku, który uznał, że udowodniono jedynie posiadanie substancji psychoaktywnych, ponieważ znalezienie podczas przeszukania narzędzi do porcjowania nie dowodzi wprowadzania do obrotu.
Dorian Lesner
24.02.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

ZUS: Coraz mniej papierowych zwolnień

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W ostatnich dniach w żadnym regionie kraju liczba wystawionych e-zwolnień nie spadła poniżej progu 99,87 proc. - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że w niektórych województwach 100 proc. zaświadczeń było wystawianych w formie elektronicznej.
Paweł Żebrowski
23.02.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Od 1 kwietnia br. zmienią się zasady finansowania operacji zaćmy. Placówki, które będą robić 80 proc. takich operacji w trybie jednodniowym, mogą liczyć na wypłatę pełnej kwoty za operacje. Jeśli szpital za dużo chorych będzie kładł na oddziale, by zoperować zaćmę, dostanie o 10 proc. pieniędzy mniej za każdy zabieg. Eksperci podkreślają, że szpitale będą się musiały przeorganizować, ale dla pacjentów to korzystne rozwiązanie.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
23.02.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Sejm przyjął ustawę, która ma dostosować polskie prawo do unijnego rozporządzenia RODO. Wprowadza ona rewolucyjną zmianę dla pacjentów: pierwsza kopia dokumentacji medycznej ma być wydana za darmo. Dla chorych to wygoda i oszczędność, dla placówek ochrony zdrowia dodatkowe koszty.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
22.02.2019
Opieka zdrowotna
Nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego, którą przyjął w czwartek Sejm, zakłada zapewnienie sprawcy osadzonemu na mocy decyzji sądu w zakładzie psychiatrycznym prawa do udziału w posiedzeniu dotyczącym jego dalszego pobytu w tej placówce.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
22.02.2019
Prawo karne
Agencja Badań Medycznych ma rozpocząć prace od kwietnia. W tym roku ma mieć do wydania  40 mln zł, ale w przyszłym 500 mln zł, a w 2028 r. już prawie miliard. Sejm w nocy z czwartku na piątek przyjął projekt ustawy zakładający powstanie ABM.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
22.02.2019
Finansowanie zdrowia
Szpitale będą mogły się zrobić grafiki i ustalić między sobą, który z nich przyjmuje na ostro i ma sale operacyjną w pełnej gotowości, a który ma wtedy tępy dyżur - to jedna ze zmian, którą wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Wczoraj ją przyjął Sejm.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
22.02.2019
Opieka zdrowotna
Po 20 maja br. każda paczka papierosów powinna mieć unikalny kod, by móc ją skanować i śledzić jej drogę od fabryki do sklepu. Tego wymagają przepisy unijnej dyrektywy tytoniowej. Sejm przyjął zmiany w ustawie antytytoniowej, które dostosowują prawo polskie do tej dyrektywy. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
22.02.2019
Opieka zdrowotna
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski