Przepracowanie może mieć negatywny wpływ na codzienne wykonywanie zajęć służbowych i przyczyniać się do popełniania błędów. W tej kwestii pojawiają się jednak pewne nadużycia. W połączeniu z niezwykle łatwym dostępem do pobierania zwolnień za pośrednictwem teleporad, Polacy często sięgają po nie, argumentując swój stan „wypaleniem zawodowym”.

Dyląg Anna Maria, Mojsa-Kaja Justyna: Czynniki determinujące wypalenie zawodowe >>>

Czytaj również: Benefity nie pomogą w przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu. Potrzebne systemowe rozwiązania>>

Przepracowanie częstym powodem do zwolnień

Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) jednoznacznie wskazują, że pracownicy w Polsce są w czołówce narodów europejskich pod względem liczby przepracowanych godzin w ciągu roku. Więcej czasu w pracy spędzają tylko Maltańczycy, Grecy, Rumuni i Chorwaci. W 2021 roku Polacy pracowali średnio 1830 godzin. W tym samym okresie pracownicy z Niemiec i Wielkiej Brytanii wypełniali obowiązki służbowe krócej - odpowiednio o 481 i 333 godziny.

- Pracujemy dużo, a tego nie lubimy, ale to nie wszystko, bo na wypalenie zawodowe wśród Polaków składa się wiele czynników. Pracownicy niechętnie wykonują pracę dodatkową, która wykracza poza standardy pełnego etatu. Czasem zleca się im również zadania, które nie należą do typowych obowiązków na danym stanowisku. Osoby, które znajdują się w takich sytuacjach są zmęczone, przez co częściej sięgają po L4, aby odpocząć od swoich codziennych zobowiązań. W skrajnych przypadkach zdarza się, że potrafią nawet zmienić miejsce pracy - mówi Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes Conperio, polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowej.

Czytaj w LEX: Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych >>>

Czytaj w LEX: Godziny nadliczbowe - przekroczenie dobowej i przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy >>>

 

Sprawdź również książkę: Meritum Prawo pracy 2023 >>


Dobrostan pracowników

Dzięki teleporadom, które zyskały na popularności podczas pandemii COVID-19, pobieranie zwolnień lekarskich jest dostępne od ręki za pośrednictwem wielu stron internetowych. Zmęczenie i przepracowanie, które są jednym z powodów do wystawienia zwolnienia lekarskiego, często bywają ciężkie w ocenie. Ich zidentyfikowanie, szczególnie poprzez teleporady jest bardzo trudne i może prowadzić do wielu nadużyć.

Sprawdź w LEX: Ankiety do badania psychospołecznych warunków pracy >>>

W badaniu "Dobrostan psychiczny w pracy" opracowanym przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden wykazano, że pracodawcy mogą dbać o dobry stan psychiczny osób zatrudnionych. Według 60 proc. ankietowanych,  czynnikiem, który w znacznej mierze wpływa na ich dobre samopoczucie, jest jasny system awansów i wynagrodzeń. Dla 46 proc. badanych istotne jest dofinansowanie do wyjazdów urlopowych, zajęć kulturalnych czy sportowych. Podobna grupa (43 proc.) za ważny benefit uważa ubezpieczenie grupowe, które może zapewnić im świadczenia pieniężne, a jedna trzecia wskazuje na szkolenia lub zajęcia odstresowujące.

- Firmy, które chcą ustrzec się przed absencją chorobową powinny zainwestować w swoich pracowników – podkreśla Mikołaj Zając.

Czerkawska Agnieszka, Kaczmarek Joanna: Przez dobrostan pracowników do... wyników >>>