Prawo.pl
Kolejne lecznice mają już obowiązek codziennego zgłaszania do NFZ pierwszych wolnych terminów wizyt. Fundusz twierdzi, że potrzebuje takich informacji, bo będzie wysyłać do pacjentów SMS-y z datą zaplanowanej wizyty, ale dyrektorzy szpitali narzekają, że to dodatkowe obciążenie. Natomiast pacjenci rezygnujący z wizyt bez powiadomienia muszą liczyć się z konsekwencjami.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
03.01.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Podwyżki dla ratowników od 1 stycznia 2020 r.

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Zapewnienie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia wraz ze wraz z składkami na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Emerytur Pomostowych w wysokości 1600 zł brutto w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu od 1 stycznia 2020 r. zakłada zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
02.01.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Samorząd lekarski pozytywnie ocenia wprowadzenie instytucji koronera oraz wynagradzania lekarzy stwierdzających zgon, sporządzających protokół zgonu lub kartę zgonu. Jednak sprzeciw Naczelnej Rady Lekarskiej budzi fakt, że zgon – zgodnie z zaproponowanym projektem – będzie mógł stwierdzać także ratownik medyczny.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
02.01.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rada Legislacyjna przy premierze pozytywnie ocenia projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Jednak sugeruje dalsze prace legislacyjne, tak by zagwarantować przedstawicielom tego zawodu silniejszą ochronę, jako funkcjonariuszy publicznych, którzy mają swój samorząd, kodeks etyczny i sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.01.2020
Zawody medyczne

Za błąd lekarza najwyżej milion rekompensaty dla pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Wysokość odszkodowań za błędy medyczne przestała rosnąć, ponieważ sędziowie stali się bardziej zachowawczy. Orzekają niższe kwoty, bo sugerują się wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczącymi ofiar wypadków komunikacyjnych. Zdaniem prawników są one rażąco niskie i sędziowie nie powinni się nimi sugerować. 
Katarzyna Nowosielska
02.01.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Dopiero w południe 31 grudnia zarząd Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zalecił swoim członkom podpisanie aneksów do obecnych umów na 12 miesięcy, czyli od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020 roku. Zarząd uzasadnia to bezpieczeństwem pacjentów, ale zapowiada dalsze rozmowy na ten temat z centralą NFZ oraz ministrem zdrowia.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.12.2019
Pacjent Finansowanie zdrowia
Na obowiązującej od początku styczna 2020 roku liście leków refundowanych znajdą się nowe leki dla chorych z rakiem piersi, płuca oraz z chłoniakami. Od stycznia będą refundowane także nowe leki dla chorych na depresję, diabetyków oraz poszerzona zostanie terapia dla dzieci z astmą i pokrzywką. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.12.2019
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Ważne zmiany w ochronie zdrowia w 2020 roku

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Najważniejsza zmiana, która wejdzie w życie na początku roku, wiąże się z wprowadzeniem od 8 stycznia obowiązku wystawiania recept tylko w postaci elektronicznej. W przyszłym roku więcej placówek będzie musiało wysyłać informacje dotyczące kolejek oczekujących pacjentów. Ale od nowego roku wejdą w życie także ważne zmiany dotyczące realizacji zleceń na wyroby medyczne oraz pracy dyspozytorni medycznych.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.12.2019
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. 1 stycznia wchodzi w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, samorządu terytorialnego, nieruchomości, ochrony zdrowia czy oświaty.
Jacek Górski
31.12.2019
Ponad 2,2 mld zł zostanie wydane z Funduszu Pracy m.in. na staże i szkolenia lekarzy i dentystów - przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej na 2020 r. Kolejna zmiana zakłada, że z funduszy NFZ możliwe będzie bezpośrednie finansowanie kosztów m.in. leków dla osób po ukończeniu 75. roku, bez konieczności przekazywania dotacji na ten cel z budżetu państwa.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
30.12.2019
Zawody medyczne

Nadal część lekarzy rodzinnych bez kontraktów z NFZ

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
W centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie spotkali się w poniedziałek przedstawiciele lekarzy rodzinnych z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z prezesem NFZ oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Jednak nie doszło do zawarcia porozumienia.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
30.12.2019
Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Resort zdrowia zapowiedział, że 8 stycznia odbędzie się wysłuchanie publiczne w ramach konsultacji projektu, który proponuje wprowadzenie dodatkowych opłat za napoje słodzone. Dzień później ma odbyć się debata na temat planowanych dodatkowych opłat na alkohole o pojemności 300 ml, czyli tzw. "małpek” oraz opłat za reklamę suplementów diety.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
30.12.2019
Finansowanie zdrowia
Od 1 stycznia 2020 r. zmieniają się zasady wystawiania i realizacji zleceń na wyroby medyczne. Zlecenia jednorazowe np. na wózek inwalidzki, aparat słuchowy muszą nadal być potwierdzone w NFZ. Zlecenia cykliczne na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie np. pieluchomajtki, wystawione w ramach ważnej karty, nie wymagają potwierdzenia w oddziale Funduszu.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
30.12.2019
Opieka zdrowotna
Pielęgniarka, która wymusza szantażem przestrzeganie procedury opieki nad pacjentami narusza prawo. Podobnie jednak czyni szpital, który rozwiązuje z nią stosunek pracy, i to mimo przysługującej jej ochrony związkowej. Dlatego też nie może wówczas zarzucać jej, iż żądając przywrócenia do pracy w istocie korzysta z prawa w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego
Marek Sondej
30.12.2019
Zawody medyczne
W kosmetykach jest coraz więcej szkodliwego dla zdrowia i środowiska mikroplastiku. Substancji tych używa się m.in.: w pastach do zębów, szamponach i żelach pod prysznic, cieniach do oczu, lakierach do paznokci czy peelingach. Producenci nie mają jednak zakazu dodawania go do kosmetyków, a rząd nie zamierza im tego zakazywać.
Katarzyna Nowosielska
30.12.2019
Opieka zdrowotna
Projektowane przez Ministerstwo Finansów przepisy mają zobowiązać lekarzy i dentystów do umieszczenia nazwy wykonanej usługi medycznej na paragonie fiskalnym w sposób pozwalający na jego identyfikację. O tym, czy wpisanie nazwy jednostki chorobowej na paragonie fiskalnym może naruszać tajemnicę lekarską rozmawiamy z dr Maciejem Kaweckim,
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
28.12.2019
Pacjent Zawody medyczne RODO
Już kilkanaście krajów wprowadziło u siebie podatek cukrowy pod sztandarami walki z otyłością i w trosce o zdrowie obywateli. Wszystko wskazuje na to, że do 2022 roku będzie go miała także Polska. Przedstawiciele resortu zdrowia chcą wprowadzić tę nową daninę jak najszybciej, by pomóc w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych - przeciętny Polak spożywa rocznie aż 51 kg cukru.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2019
Pacjent Opieka zdrowotna
Stowarzyszenie "Godność" złożyło do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej wniosek o ukaranie marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego. Chodzi o wypowiedź, w której polityk mówił o potencjalnych skutkach ubocznych leków przeciwbólowych przyjmowanych przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Krzysztof Sobczak
27.12.2019
Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO
Legitymacja procesowa strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę nie została powiązana z jakimikolwiek ograniczeniami, jakie mogą powstać w zagospodarowaniu terenu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że ich źródłem nie mogą być wyłącznie przepisy z zakresu prawa cywilnego o ochronie prawa własności.
Dorian Lesner
27.12.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Do sytuacji, że lekarz dyżurujący w szpitalu nie ma następnego dnia zmiennika może dochodzić coraz częściej - wskazują eksperci. Problem w tym, że nie może on zostawić pacjentów bez opieki, bo grozi mu odpowiedzialność karna i cywilna, ale z drugiej strony - obowiązuje go kodeks pracy i ma prawo do odpoczynku. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
27.12.2019
Zawody medyczne
Na odrę choruje już dziesięć razy więcej osób niż przed rokiem. Od początku 2019 r. zgłoszono 1368 przypadków odry, w tym samym czasie rok temu – 126 zachorowań - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem śmierć z powodu odry jest już tylko kwestią czasu i w związku z tym pyta, jak władze państwowe zamierzają egzekwować przepisy o obowiązku szczepień.
Krzysztof Sobczak
24.12.2019
Opieka zdrowotna

Szpitale nie dają rady z leczeniem seniorów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Wokół szpitali powiatowych wyrastają jak grzyby po deszczu domy spokojnej starości. Problem w tym, że placówki medyczne nie nadążają z przyjmowaniem i leczeniem pensjonariuszy z tych ośrodków. Do tego dochodzi jeszcze coraz powszechniejsze ostatnio zjawisko, czyli starsi ludzie przywożeni na oddziały przez rodziny... na święta.
Katarzyna Nowosielska
24.12.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Jedynie lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego podpisali aneksy do umów i przedłużą je do końca 2020 r. Specjaliści z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia informowali, że są blisko podpisania porozumienia, ale w poniedziałek go nie zawarto. Powstać ma zespół negocjacyjny, który w 2020 r. ustali m.in.: sposób motywacyjnego finansowania podstawowej opieki zdrowotnej za prowadzenie programów profilaktycznych.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
23.12.2019
Zawody medyczne
W przyszłym roku wysokości opłat składników krwi ma być utrzymana na prawie takim samym poziomie jak w 2019 r. Resort zdrowia tłumaczy, że utrzymanie wydatków na takim poziomie jest konieczne ze względu na coraz większą presję wynagrodzeń oraz wejście w życie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
23.12.2019
Finansowanie zdrowia
Podniesienie najniższej pensji oznacza dla szpitali dodatkowe wydatki liczone w setkach milionów. Tymczasem już teraz większości z nich nie dopinają się budżety. Co gorsza, podwyżki dla najmniej zarabiających spowodują roszczenia pozostałych pracowników i podwyższenie opłat za usługi firm zewnętrznych - np. pralni czy cateringu.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
23.12.2019
Finansowanie zdrowia
Przyjęta uchwała zakładała, że dostęp do usług farmaceutycznych w porze nocnej, święta i dni wolne od pracy miała świadczyć tylko jedna apteka. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że taka regulacja nie zapewnia odpowiedniej dostępności i nie przewiduje możliwości zaistnienia sytuacji nadzwyczajnych.
Dorian Lesner
23.12.2019
Samorząd terytorialny Farmacja
Przepisy zobowiązują lekarzy i dentystów do umieszczania nazwy wykonanej usługi na paragonie fiskalnym w sposób pozwalający na jej identyfikację. Ministerstwo Finansów nie widzi problemu, ale zdaniem ekspertów, takie rozwiązanie może naruszać zasady ochrony danych osobowych. Problemy rodzą też płatności kartą i faktury wystawiane do paragonów.
Krzysztof Koślicki Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
23.12.2019
VAT Zawody medyczne RODO
Obowiązująca od ponad 10 lat ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wymaga zmian, bo diametralnie zmieniły się realia, w których działa służba zdrowia. Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że konieczne jest nie tylko wzmocnienie praw, ale także dopisanie rozdziału o powinnościach pacjentów.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
21.12.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Sejm też za dodatkowym miliardem zł dla NFZ

Finanse publiczne Finansowanie zdrowia
Fundusz zapasowy Narodowego Funduszu Zdrowia wzrośnie do 3 mld zł, wobec planowanych wcześniej 2 mld zł - taką poprawkę Senatu do noweli ustawy okołobudżetowej na 2019 rok, która zwiększa wydatki na NFZ, zaakceptował w piątek jednogłośnie Sejm.
Krzysztof Sobczak
20.12.2019
Finanse publiczne Finansowanie zdrowia
Nałożenie dodatkowych opłat w wysokości 1 zł do każdej sprzedanej butelki alkoholu o objętości 300 ml i 70 groszy za napój z dodatkiem cukru albo innej substancji słodzącej - takie zmiany przewiduje projekt ustawy związanej z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Resort zdrowia szacuje, że w sumie z tego tytułu wpłyną dodatkowo 3 miliardy złotych.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
20.12.2019
Opieka zdrowotna