- Zbudowaliśmy niezwykły kapitał zaufania społecznego - mówił Jarosław Gowin, przedstawiając projekt tzw. ustawy 2.0, reformującej szkolnictwo wyższe - Będzie przyczynkiem do przeprowadzenia reformy nauki. Już zaczynając pracę nad zmianami, obiecaliśmy, że będziemy prowadzić te konsultacje tak długo, jak będzie trzeba, czyli w praktyce do wczoraj. Na przedyskutowanie uwag do projektu poświęciliśmy 125 dni - dodał.

Gowin: nowe prawo o szkolnictwie wyższym wejdzie w życie w październiku>>


Projekt zakłada wzmocnienie pozycji rektora, zmiany w finansowaniu oraz - jak zapewniał Jarosław Gowin - rozszerzenie autonomii uczelni.

- Uczelnia będzie organicznym podmiotem, wszystkie uprawnienia będą przypisane do uczelni a nie poszczególnym strukturom - to wewnętrzne prawo uczelni będzie decydować o cedowaniu kompetencji na inne podmioty - podkreślił wicepremier Gowin.

Uczelnie będą miały trzy organy: senat, rektor i rada uczelni. Mimo pewnych wątpliwości podczas konsultacji, podtrzymano pomysł, że to rada będzie wybierać rektora. Nowym pomysłem jest dodanie możliwości, by statut modyfikował te zasady.

Krytycznie o pomysłach ministra nauki wypowiedzieli się członkowie Prawa i Sprawiedliwości. Może to oznaczać, że projekt nie zostanie uchwalony przez parlament.

- Nie ma zgody na ustawę Jarosława Gowina dot. szkolnictwa wyższego i nauki; są w tym projekcie elementy, które uważam za nie do przyjęcia- powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki w rozmowie z tygodnikiem "Sieci". Jak podkreślił, w tej formie projekt ustawy "nie przejdzie".
Jak dodał, są w tym projekcie elementy, które uważa za "nie do przyjęcia".

- Mam na myśli pomysł, by jakieś rady biznesowo-samorządowe rządziły uczelniami. Podobnie nie można się zgodzić na oddanie całej władzy rektorom - uściślił. Terlecki wskazał, że polskie szkolnictwo wyższe "rzeczywiście wymaga podniesienia poziomu kształcenia i badań" - Tego nie można zrobić kosztem młodzieży, której nie stać na to, by studiować w dużych miastach. Minister Gowin w paru sprawach już ustąpił, ale to, co zostało, nie może być przyjęte"- dodał.(PAP/ms)

Gowin: nowe prawo o szkolnictwie wyższym wejdzie w życie w październiku>>

 

kupujesz - zyskujesz