Podatkowa konferencja w Krakowie już w tę środę

Ordynacja Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

12 stycznia 2022 roku w Krakowie odbędzie kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego "(Nie)bezpieczne podatki". Organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Prawa Podatkowego TBSPUJ, działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim. W konferencji można wziąć udział w formie zdalnej. Uczestnictwo jest bezpłatne.

10.01.2022

SN odpowie na pytanie o lustrację studentów szkół resortu spraw wewnętrznych

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

W lutym Sąd Najwyższy zajmie się pytaniem, czy sam fakt studiowania w szkołach resortu spraw wewnętrznych na przełomie lat 1989-90 wystarczy do uznania za osobę, która pracowała lub służyła w organach bezpieczeństwa PRL w rozumieniu ustawy lustracyjnej. Pytanie do SN skierował Rzecznik Praw Obywatelskich.

07.01.2022

Dopóki śmierć was nie rozłączy - aktualne w małżeństwie, ale już nie na uczelni

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Poprawmy prawo

Śmierć studenta lub doktoranta nie jest według przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce przesłanką skreślenia go z listy. Wykreślony z niej zostanie doktorant, który nie złoży pracy w terminie, ale już nie ten, który tej pracy nie złoży już nigdy. Choć nie powoduje to większych trudności praktycznych, wskazuje na brak konsekwencji ustawodawcy.

05.01.2022

Naukowcy zbadają efektywność podatkowego wsparcia innowacji

Doradca podatkowy Finanse Szkolnictwo wyższe

Naukowcy, na zlecenie resortu finansów, będą badać efektywność funkcjonujących w polskim systemie prawnym ulg wspierających inwestycje i innowacje. Wyniki posłużą ulepszeniu przepisów i wyeliminują bariery ograniczających. Wspólny projekt Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Finansów oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, należy do grona zwycięzców VI konkursu Gospostrateg.

04.01.2022

Prof. Hańderek: Nauka coraz bardziej politycznie sprofilowana

Szkolnictwo wyższe

System punktacji jest upolityczniony, ministerstwo narzuca czasopisma wysokopunktowane, pomijając w spisach niejednokrotnie te dotyczące badań kulturowych, czy dziedzin nauki źle widzianych przez rządzących - gender, tak jak ekologia, zaczynają być prawie zakazane. Punktacja jest łatwa do zmanipulowania i zideologizowania, zwłaszcza gdy w ministerstwie zatrudniani są sami swoi - mówi dr hab. Joanna Hańderek, profesor UJ.

03.01.2022

Rok 2021 na uczelniach: nowe wykazy czasopism, nowe zasady ewaluacji

Szkolnictwo wyższe

Rok 2021 to ostatni rok, który brany jest pod uwagę przy ewaluacji działalności naukowej - resort nauki kilkakrotnie zmienił w tym roku wykazy, które decydują o wynikach tego procesu. Zmianie uległo również rozporządzenie przesądzające o tym, kto decyduje, od jakiej wartości nalicza się kategorię decydującą dla uprawnień i finansowania danej uczelni.

31.12.2021

Będą nowe zasady udzielania świadczeń medycznych przez studentów

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Do końca przyszłego tygodnia powinien po raz pierwszy zebrać się zespół, którego zadaniem jest opracowanie propozycji rozwiązań prawnych i administracyjnych, regulujących pracę studentów kierunku lekarskiego oraz lekarsko-dentystycznego w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Prace zespołu są niejawne.

27.12.2021

Kolejny apel o punktowanie glos i prawniczych komentarzy

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo

Glosy i komentarze powinny być punktowane, a co za tym idzie, brane pod uwagę przy ewaluacji działalności naukowej - ten argument wraca m.in. z uwagą, że takie publikacje ma na koncie m.in. sam minister nauki. O punktowanie glos i komentarzy upominał się już rzecznik praw obywatelskich i jak dowiaduje się Prawo.pl, do tematu wróci on po nowym roku.

23.12.2021

Prof. Kulczycki: Minister rozdaje punkty, ale jakości w nauce nie podnosi

Szkolnictwo wyższe

Przemysław Czarnek zamiast dać na naukę więcej pieniędzy, dosypał więcej punktów. Te punkty to są tak naprawdę ruble transferowe, uwięzione między ministrem a uczelniami. To absolutnie nie podnosi ani poziomu naukowego ani nie dostarcza prawdziwej informacji zwrotnej naukowcom. Z rolą ewaluacji mamy od lat problemy, ale było zdecydowanie lepiej przed działaniami ministra.

22.12.2021

Nowy wykaz czasopism - po raz kolejny "bez żadnego trybu"

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki opublikował kolejną aktualizację wykazu czasopism punktowanych - zyskały m.in. takie czasopisma, jak "Pedagogika Katolicka". Zmiana budzi te same wątpliwości, co poprzednia jej wersja - modyfikacje również wprowadzono z pominięciem przepisów.

21.12.2021

Uczelnie wciąż bez podstaw do organizacji zajęć tylko dla zaszczepionych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Nie ma przepisów, które umożliwiałyby uczelniom podział na studentów zaszczepionych i niezaszczepionych - nie mogą tego robić nawet niepubliczne uczelnie i to nawet, gdy w grę wchodzą praktyki w szpitalach. Niektóre uczelnie próbowały nawet stosować takie zasady, ale obowiązujące obecnie rozporządzenie daje rektorom tylko możliwość przejścia na nauczanie zdalne lub hybrydowe.

14.12.2021

Prof. Romanowski: Trzeba bronić Adama Bodnara

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Ze smutkiem zapoznałem się z punktem porządku obrad dzisiejszego posiedzenia Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, którego celem miało być potępienie przez Radę byłego Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Adama Bodnara za słowa podziękowania wygłoszone w Niemczech podczas odbierania przyzanej mu nagrody - pisze prof. Michał Romanowski.

13.12.2021

Studenci nie chcą likwidacji stażu podyplomowego dla lekarzy

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia planuje likwidację stażu podyplomowego dla lekarzy. Taką decyzję krytykują studenci zrzeszeni w Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Ich zdaniem staż jest potrzebny i jego usunięcie może negatywnie wpłynąć na jakość ochrony zdrowia.

13.12.2021

Trwa nabór do programu „Sport Akademicki” w 2022 r.

Szkolnictwo wyższe

Minister Sportu i Turystyki ogłasza nabór wniosków do Programu „Sport Akademicki” w 2022 roku - na realizację programu w tej edycji przeznaczona została kwota 10 mln zł. Wnioski należy nadsyłać do 10 stycznia 2022 r. - a samo zadanie może być realizowane do końca 2022 r.

10.12.2021

Resort zdrowia pracuje nad nowymi standardami kształcenia lekarzy

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół ekspercki do opracowania propozycji zmian w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza. Znaleźli się w nim przedstawiciele resortów zdrowia i nauki, samorządu lekarskiego i uczelni medycznych. Eksperci mają pracować do czasu przedłożenia ministrowi zdrowia propozycji nowelizacji, ale nie później niż do 28 lutego 2022 roku.

06.12.2021

Znów zmiany na liście czasopism naukowych - niektóre sporo zyskują

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji i nauki przygotował nowy, rozszerzony wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Zwiększono punktację dla wielu czasopism związanych z naukami humanistycznymi - w tym z prawem i naukami o administracji. Nadal jednak procedura tworzenia list budzi spore wątpliwości.

03.12.2021

Kredyt na studia medyczne z obowiązkiem odpracowania - jest już projekt

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Wniosek o kredyt na studia medyczne - obejmujący okres od pierwszego semestru roku akademickiego 2021/2022 - będą mogli złożyć studenci w terminie 30 dni od dnia wejścia rozporządzenia w życie. Studenci będą mogli składać wnioski o udzielenie kredytu na studia medyczne albo w postaci papierowej albo elektronicznej poprzez system bankowości elektronicznej.

01.12.2021

Prof. Grzegorz Karasiewicz: Stawiamy na kompetencje miękkie

Szkolnictwo wyższe

Chcemy, żeby studenci umieli pracować w zespole, żeby posiedli wysokie kompetencje, bo to – w odróżnieniu od sporej części wiedzy - zostanie im do końca. Chcemy, żeby nasi studenci i studentki byli...

01.12.2021
Prawo.pl