Prezydent Andrzej Duda tydzień temu w Pałacu Prezydenckim powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. To dziewiąta rada powstała w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Wraz z prezydentem liczy 18 członków, obecnie zasiadają w niej wyłącznie mężczyźni.

- To też jest niedopatrzenie, powinny być kobiety, zbyt późno się zorientowano. (...) Od razu zauważyłem: oj, będzie niedobrze - powiedział w TVN24 Dera, który jest jednym z członków tej Rady. - My nie mamy problemu z kobietami - szefową Kancelarii jest kobieta, dyrektorem generalnym jest kobieta, ministrem u nas jest kobieta - powiedział prezydencki minister.

 

Niedopatrzenie przez natłok spraw

Jak zaznaczył "w tym całym natłoku wyszła sprawa, która nie powinna wyjść". "Powinny być kobiety i będą kobiety, Rada będzie rozszerzona, uzupełniona" - przekazał Dera. Jak dodał w składach pozostałych rad są kobiety. Do zadań Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji należy m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta RP; identyfikowanie aktualnych problemów w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji oraz dokonywanie analizy zidentyfikowanych problemów; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji. Rada ma także wspierać działania prezydenta związane ze szkolnictwem wyższym, nauką i innowacją; tworzyć forum debaty i dialogu w tym zakresie; promować działania i inicjatywy służące innowacyjności w nauce i gospodarce.(ms/pap)