Narodowe Centrum Nauki: Najwięcej dajemy tym, którzy składają dużo wniosków

Szkolnictwo wyższe

Najwięcej grantów w latach 2011-2021 otrzymali naukowcy pracujący w największych ośrodkach, którzy składają najwięcej wniosków - stwierdza w opublikowanym w poniedziałek raporcie Narodowe Centrum Nauki. To nawiązanie do zapowiedzi zmian w tej instytucji, której MEiN zarzuca nieprawidłowości i brak transparentności przy rozdziale funduszy.

14.02.2022

Studia prawnicze zbyt analogowe - trzeba więcej zajęć z nowych technologii

Prawnicy Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

Przyszłość zawodów prawniczych to już raczej nie papierowy kodeks i zestaw łacińskich paremii w głowie. Według ekspertów, przyszłych prawników w za małym stopniu uczy się korzystania z nowych technologii – i to nawet tak podstawowych jak obsługa systemów informacji prawnej. Potrzebę taką widzą zarówno uczelnie, jak i samorządy prawnicze, choć niejednakowo zamierzają do tego dążyć.

08.02.2022

Ryczałt od przychodów dla nauczycieli nie zawsze korzystny

Szkoła i uczeń PIT Szkolnictwo wyższe Polski Ład

Polski Ład dał nauczycielom prawo do rozliczania się w formie ryczałtu od przychodów według 8,5 proc. stawki. Wcześniej podatek wynosił 17 proc. Z preferencji nie skorzystają jednak wszyscy, którzy świadczą usługi w zakresie edukacji. Ryczałt będzie wyjątkowo niekorzystny zwłaszcza dla tych, którzy zatrudniają pracowników lub generują wysokie koszty uzyskania przychodów – a o te, po ostatnich podwyżkach prądu, nie jest trudno.

07.02.2022

Wyniki ewaluacji uczelni do końca lipca

Szkolnictwo wyższe

Czekamy informację od podmiotów podlegających ewaluacji o osiągnięciach z lat 2017-2021, dane te trafią kolejno do Komisji Ewaluacji Nauki, która na ich podstawie dokona oceny i wyniki tej oceny trafią do resortu - poinformował minister nauki. Cały proces ma się zakończyć w lipcu.

02.02.2022

Preferencyjne kredyty mają zachęcać do studiowania medycyny

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej bo – jak przekonaliśmy się wielokrotnie podczas pandemii – głównym deficytem, który nie pozwala w odpowiednim stopniu reagować, wykorzystywać infrastruktury, to ludzie - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski o nowym pakiecie rozwiązań, mających zachęcić młodych ludzi do studiowania medycyny.

24.01.2022

Uczelnie przechodzą na zdalną pracę

Szkolnictwo wyższe

Wzrastająca liczba zakażeń powoduje, że coraz więcej uczelni przechodzi na pracę zdalną. W ten sposób pracuje już m.in. Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska. Zgodnie z przepisami to rektor decyduje o przejściu w tryb zdalny lub hybrydowy. Możliwe jest to, gdy pozwala na to specyfika danego kierunku.

24.01.2022

Ekokryminologia - nowy kierunek studiów podyplomowych

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Studia mają przybliżyć zagadnienia z kryminologii w aspekcie ochrony środowiska, ekologii, przestępstw i terroryzmu ekologicznego. Adepci nowego kierunku zajmą się zagadnieniami z zakresu ochrony żywności, środowiska oraz poznają tajniki podejmowania działań specjalistycznych dotyczących tworzenia ekspertyz materiału dowodowego.

21.01.2022

NSA: Dostęp do akt postępowania dyscyplinarnego nie dla każdego

Prawo karne Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Rektor nie udostępnił informacji o tym, jakie zarzuty dyscyplinarne postawiono nauczycielowi akademickiemu, ponieważ stanowiły one część akt toczącego się postępowania. Wnioskodawca nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem. Naczelny Sąd Administracyjny stanął jednak po stronie organu i stwierdził, że akta nie podlegały udostępnieniu.

20.01.2022

Unijny projekt pozwoli na wsparcie studentów z autyzmem

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wsparcie w procesie komunikacji z pracownikami uczelni, oferowane studentom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu - to cel ogólnopolskiego projektu „Asystent studenta z ASD”, realizowanego w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), który jest finansowany z Funduszy Europejskich i wpisuje się w założenia rządowego programu Dostępność Plus.

19.01.2022

MEiN podaje dane o szczepieniach na uczelniach - pozyskanie prawnie wątpliwe

Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia

Środowisko akademickie jest jedną z najlepiej zaszczepionych przeciwko COVID-19 grup w Polsce - wynika z danych publikowanych przez resort edukacji i nauki. Podano również, na jakich uczelniach jest najwyższy poziom wyszczepienia. Problemem może być natomiast to, skąd takie dane w ogóle pozyskano.

19.01.2022

Obecna aplikacja za droga dla młodego prawnika? Wraca temat "uniwersyteckiej"

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo

Jest drogo - bo oprócz kosztów aplikacji są te związane z dojazdami, książkami, wynajmem pokoju. Patroni nie zawsze płacą za pracę, a do tego dochodzi niejednolity program szkoleń - tak w skrócie można podsumować uzasadnienie petycji do Sejmu w sprawie ustanowienia aplikacji uniwersyteckiej. Do pomysłu sceptycznie nastawieni są adwokaci i radcy, ale i same uniwersytety.

17.01.2022

SN wyjaśni, czy studiowanie w szkole milicyjnej to służba w organach SB

Policja Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe

Sąd Najwyższy wkrótce odpowie na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie obecnie lustrowanych byłych studentów Zamiejscowego Wydziału Porządku Publicznego w Szczytnie Akademii Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Chodzi o to, czy trzeba ustalać, że zwalczali oni opozycję, związki zawodowe, kościoły lub też łamali prawa człowieka i obywatela?

16.01.2022

Prof. Hańderek: Minister psuje uniwersytety

Szkolnictwo wyższe

To, co minister Czarnek proponuje szkołom wyższym, jest rozmyciem granic, osłabieniem uniwersytetu. Medyczna szkoła zawodowa? W Konstytucji dla nauki uniwersytet został sprowadzony do szkoły zawodowej. Teraz zaś bierzemy szkoły, które nie były uniwersytetami i robimy z nich nie wiadomo co. Za chwilę będziemy się bali pójść do lekarza - mówi dr hab. Joanna Hańderek.

11.01.2022

Podatkowa konferencja w Krakowie już w tę środę

Ordynacja Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

12 stycznia 2022 roku w Krakowie odbędzie kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego "(Nie)bezpieczne podatki". Organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Prawa Podatkowego TBSPUJ, działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim. W konferencji można wziąć udział w formie zdalnej. Uczestnictwo jest bezpłatne.

10.01.2022

SN odpowie na pytanie o lustrację studentów szkół resortu spraw wewnętrznych

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

W lutym Sąd Najwyższy zajmie się pytaniem, czy sam fakt studiowania w szkołach resortu spraw wewnętrznych na przełomie lat 1989-90 wystarczy do uznania za osobę, która pracowała lub służyła w organach bezpieczeństwa PRL w rozumieniu ustawy lustracyjnej. Pytanie do SN skierował Rzecznik Praw Obywatelskich.

07.01.2022

Dopóki śmierć was nie rozłączy - aktualne w małżeństwie, ale już nie na uczelni

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Poprawmy prawo

Śmierć studenta lub doktoranta nie jest według przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce przesłanką skreślenia go z listy. Wykreślony z niej zostanie doktorant, który nie złoży pracy w terminie, ale już nie ten, który tej pracy nie złoży już nigdy. Choć nie powoduje to większych trudności praktycznych, wskazuje na brak konsekwencji ustawodawcy.

05.01.2022

Naukowcy zbadają efektywność podatkowego wsparcia innowacji

Doradca podatkowy Finanse Szkolnictwo wyższe

Naukowcy, na zlecenie resortu finansów, będą badać efektywność funkcjonujących w polskim systemie prawnym ulg wspierających inwestycje i innowacje. Wyniki posłużą ulepszeniu przepisów i wyeliminują bariery ograniczających. Wspólny projekt Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Finansów oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, należy do grona zwycięzców VI konkursu Gospostrateg.

04.01.2022

Prof. Hańderek: Nauka coraz bardziej politycznie sprofilowana

Szkolnictwo wyższe

System punktacji jest upolityczniony, ministerstwo narzuca czasopisma wysokopunktowane, pomijając w spisach niejednokrotnie te dotyczące badań kulturowych, czy dziedzin nauki źle widzianych przez rządzących - gender, tak jak ekologia, zaczynają być prawie zakazane. Punktacja jest łatwa do zmanipulowania i zideologizowania, zwłaszcza gdy w ministerstwie zatrudniani są sami swoi - mówi dr hab. Joanna Hańderek, profesor UJ.

03.01.2022

Rok 2021 na uczelniach: nowe wykazy czasopism, nowe zasady ewaluacji

Szkolnictwo wyższe

Rok 2021 to ostatni rok, który brany jest pod uwagę przy ewaluacji działalności naukowej - resort nauki kilkakrotnie zmienił w tym roku wykazy, które decydują o wynikach tego procesu. Zmianie uległo również rozporządzenie przesądzające o tym, kto decyduje, od jakiej wartości nalicza się kategorię decydującą dla uprawnień i finansowania danej uczelni.

31.12.2021
Prawo.pl