Dzięki pandemii zdalne konferencje zyskały popularność

Prawo AI Szkolnictwo wyższe

W czasie pandemii zdalne konferencje zdobyły zdecydowanie większe grono zwolenników niż przeciwników, nawet wśród osób, które wcześniej nie miały okazji uczestniczyć w wydarzeniu zorganizowanym w formule online - wynika z analizy Ośrodka Przetwarzania Informacji. Po zakończeniu pandemii preferencje te trochę obniżyły się, ale wciąż jednak są to opinie niemal połowy badanych.

20.06.2022

System oceny uczelni ma być prostszy

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki zapowiedział zmiany w zasadach oceny uczelni, a także zmiany w punktowaniu publikacji w czasopismach naukowych. Sposób oceny uczelni jest bardziej skomplikowany niż sposób oceny skoków narciarskich, dlatego zdecydowanie go uprościmy – mówił. Podkreślił, że nad zmianami pracuje zespół profesorów z całej Polski.

17.06.2022

Im szybciej tym lepiej - prawnicy mediacji powinni uczyć się i na studiach

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Prawnik, który na studiach poznaje tajniki mediacji, inaczej podchodzi do sporów niż ten, który z taką tematyką się nie zetknął. Co więcej, niezależnie od tego, czy będzie mediatorem, wchodząc do zawodu adwokata lub radcy jest bardziej otwarty na współpracę i pozasądowe rozwiązania. Tak uważa wielu prawników i coraz głośniej jest o możliwości uzyskania w czasie aplikacji tytułu mediatora.

16.06.2022

Uczelnie przyjmą więcej studentów na kierunki lekarskie

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Na kierunku lekarskim w roku 2022/2023 limit wyniesie 9323 miejsca, a na kierunku lekarsko-dentystycznym – 1334. W porównaniu do poprzedniego roku akademickiego ogólny limit przyjęć na obu kierunkach ma się zwiększyć się o 276 miejsc. Tak wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia projektu rozporządzenia.

13.06.2022

KUL będzie współpracował z włoską uczelnią medyczną

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Polska i Włochy zacieśnią współpracę akademicką - szczególnie w odniesieniu do działalności Katolickie Uniwersytetu Lubelskiego. , który zawarł porozumienia z Uniwersytetem Rzymskim „La Sapienza” oraz Agencją Badań Medycznych i Polikliniką Gemelli. O współpracy akademickiej dyskutowali we wtorek ministrowie edukacji Włoch i Polski.

07.06.2022

CBA skontrolowało na Uniwersytecie Szczecińskim rozbudowę systemu informatycznego

Finanse publiczne Prawo AI Szkolnictwo wyższe

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zakończyli kontrolę na Uniwersytecie Szczecińskim. W jej trakcie ujawnili nieprawidłowości polegające m.in. na nieprzeprowadzeniu niezależnej wyceny świadczenia oraz analizy przyszłych kosztów związanych z utrzymaniem systemu przez władze uczelni przed zawarciem umowy.

07.06.2022

Medycyna ma być bardziej praktyczna, ale uczyć będą studenci

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia chce połączyć ogień z wodą. Z jednej strony chce, aby studia medyczne stały się bardziej praktyczne, z drugiej planuje, by studenci szóstego roku uczyli swoich młodszych kolegów. Liczba studentów na kierunkach lekarskich rośnie, i brakuje kadry, którą mają uzupełnić młodsi koledzy. Ale brakuje też miejsc w szpitalach, w których studenci mogliby zdobywać wiedzę.

07.06.2022

Prokuratura wesprze przeciwników polityki równościowej na UAM

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Prokuratura udzieli pomocy osobom, które poniosą konsekwencje związane z przegłosowaną przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu "Polityką równościową i antydyskryminacyjną" - zadeklarował wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski (fot.). Zgodnie z tym projektem przypadki dyskryminacji będą badane przez specjalną komisję, przewidziana jest też mediacja w sytuacjach konfliktowych.

05.06.2022

Na aplikację prawniczą najłatwiej dostać się po UJ

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Nieprzerwanie od 2008 r. uczelnią, której najwyższy odsetek absolwentów uzyskuje pozytywny wynik egzaminów jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Poza nim, w 2021 r. w czołówce znaleźli się absolwenci m.in. z Poznania, Warszawy, Gdańska, Torunia i Lublina. W 2021 r. do egzaminów łącznie przystąpiły 6373 osoby, a zdało je - 3800 z nich, tj. 59,6 proc. uczestników.

03.06.2022

Zasady rekrutacji studentów z Ukrainy zależą od uczelni - prawo na ogół trzeba zacząć od nowa

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Specustawa dotycząca pomocy osobom z Ukrainy uciekającym przed wojną umożliwia wprowadzenie zmian w regulaminach studiów i uchwałach rekrutacyjnych. Ma to ułatwić studentom z Ukrainy przeniesienie się na studia w Polsce, choć ostatecznie decyduje o tym uczelnia w ramach swojej autonomii. W odróżnieniu od kierunków ścisłych i przyrodniczych na prawie trudniej jest jednak o uznanie efektów kształcenia.

01.06.2022

Konserwatywna rada humanistyki zdecyduje o finansowaniu projektów

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki powołał Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki – będzie rekomendowała, które projekty z tej dziedziny nauki finansować. W jej skład wchodzą naukowcy z uczelni publicznych i niepublicznych. Skład oceniany jest różnie - zwraca się uwagę m.in. na pewną przewagę naukowców z Lublina i Torunia i generalnie dość konserwatywny przechył.

31.05.2022

Poznański uniwersytet ma politykę antydyskryminacyjną

Szkolnictwo wyższe

Rektor Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska poinformowała na konferencji prasowej, że senat uczelni pozytywnie zaopiniował w poniedziałek „Politykę równościową i antydyskryminacyjną”. Za projektem oddano 45 głosów, przeciw trzy, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

30.05.2022

Obowiązuje nowelizacja łagodząca skutki ewaluacji - szkoły doktorskie wciąż będą mogły działać

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

W sobotę 28 maja 2022 r. weszły w życie przepisy dotyczące nadawania stopnia doktora i podmiotów mających uprawnienie do jego nadawania oraz doktorantów i podmiotów prowadzących szkoły doktorskie. Przewidują one m.in. wprowadzenie rozwiązania łagodzącego skutki uzyskania kategorii naukowej B w danej dyscyplinie przez podmioty doktoryzujące.

28.05.2022

Prof. Waltoś: Każde zło w prawie kiedyś mija

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Łamanie praworządności w Polsce kiedyś się skończy. Każde zło ma swój koniec, każde deprawowanie prawa też. W pewnym momencie napotyka na wzrastający opór i wreszcie dochodzi, jeśli nie do rewolucji, to przynajmniej do wywrócenia dotychczasowego porządku. I ja w to wierzę – mówi prof. Stanisław Waltoś w wywiadzie udzielonym Prawo.pl z okazji swojego jubileuszu 90-lecia.

26.05.2022

Młodzi farmaceuci nie chcą pracować w aptekach

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Przyszli farmaceuci o swoich planach zawodowych myślą już w trakcie studiów. I wolą odbyć staż m.in. w firmie farmaceutycznej czy kosmetycznej niż w aptece. Absolwenci farmacji nie garną się więc do pracy w aptece. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez koncern farmacutyczny Gedeon Richter.

24.05.2022

Narodowe Centrum Nauki i PAN z kolejnym wsparciem dla naukowców z Ukrainy

Szkolnictwo wyższe

W wyniku ataku Rosji na Ukrainę ponad dwa miesiące temu do Polski, wraz z setkami tysięcy uchodźców, przyjechali również pracownicy uczelni i instytutów badawczych. Są to głównie kobiety wraz z ich dziećmi. Według szacunków obecnie w Polsce przebywa od 3 do 6 tysięcy ukraińskich naukowców. Niektórzy mają szanse na kontynuowanie pracy naukowej.

23.05.2022

Nowe odznaczenie i zmiany proceduralne w nadawaniu tytułów - ustawa podpisana

Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, która umożliwia m.in. wyznaczenie innego podmiotu uprawnionego przez Radę Doskonałości Naukowej w przypadku, gdy podmiot prowadzący postępowanie utraci uprawnienia w wyniku ewaluacji. Ustawa wprowadzi też nowe odznaczenie dla naukowców.

20.05.2022

Legia Akademicka wyszkoli żołnierza i kandydata na oficera

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Wojsko

Realizacja nowej ustawy o obronie ojczyzny ma zwiększyć liczbę studentów służących w Legiach Akademickich - jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie. Szkolenie będzie dobrowolne i trzyetapowe. Po przejściu wszystkich etapów szkolenia, ochotnik będzie mógł przystąpić do egzaminu na podoficera lub egzaminu na oficera. Będzie też możliwe sponsorowanie studiów przez wojsko.

20.05.2022

V Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym rozstrzygnięty

Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe

Rozstrzygnięto drugi etap V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym - coroczna inicjatywa, która ma popularyzować naukę postępowania cywilnego oraz umożliwiająca wspólną rywalizację studentom prawa z różnych uczelni. Zwycięzcą został Franciszek Skawiński, student pierwszego roku z Uniwersytetu Warszawskiego.

14.05.2022

Minister zdrowia powołał nowy zespół do spraw regulacji zasad pracy studentów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Do końca maja w Ministerstwie Zdrowia ma pracować nowy zespół do spraw regulacji zasad pracy studentów. Ma działać tylko do 1 czerwca. Poprzedni zespół funkcjonował od grudnia 2021 roku do marca br. Nowy zespół ma określić zasady udziału studentów w udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz w innych czynnościach o charakterze techniczno-administracyjnym.

11.05.2022
Prawo.pl