We wtorek 17 stycznia dr Hanna Machińska przedstawiła skróconą wersję wykładu "A mury runą, runą, runą", dotyczącego łamania praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej.

Wykład dr Hanny Machińskiej pt. "A mury runą, runą, runą" zaplanowano 16 października 2022 r., a datę ustalono na przełomie października i listopada ub.r. Dr Machińska twierdzi, że nic nie zapowiadało kłopotów do czwartku 12 stycznia, kiedy od znajomych, którzy dzwonili by potwierdzić swoją obecność, dr Machińska dowiedziała się, że jej wykład został odwołany z "przyczyn technicznych".

Czytaj: Dr Machińska już nie będzie zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich>>

W tej sprawie było wiele protestów, zarówno na Uniwersytecie, jak i w wielu innych środowiskach. We wtorek w godzinie planowanego wykładu miała się odbyć przed  UW pikieta w tej sprawie. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego Alojzy Z. Nowak zdecydował jednak o przywróceniu wykładu. 

- W związku z licznymi wypowiedziami, pytaniami oraz sprzecznymi informacjami dotyczącymi wykładu dr Hanny Machińskiej w dniu 17.01.2023 r. niniejszym informuję, że aula Starego BUW jest do dyspozycji organizatorów wykładu. Jednocześnie przypominam, że zgodnie z tradycją i zwyczajami uniwersyteckimi organizacja wykładów, w których zapraszającym jest rektor UW wymaga stosowania odpowiednich procedur, w tym przede wszystkim poinformowania rektora o zaplanowanym wydarzeniu. Powyższe wymagane jest zarówno ze względu na dobre obyczaje nie tylko uniwersyteckie, ale również z uwagi na elementarny porządek organizacyjny na uczelni - napisał rektor w opublikowaym w poniedziałek oświadczeniu.