Minister edukacji i nauki powołał 1 sierpnia br. zespół doradczy do spraw opracowania projektu ustawy o Polskiej Akademii Nauk (PAN). Jak czytamy w zarządzeniu szefa MEiN, do zadań zespołu należy opracowanie projektu ustawy o PAN wraz z uzasadnieniem i przedstawienie go ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

- Wydaje się, że objęcie funkcji przez prezesa-elekta PAN przez prof. Marka Konarzewskiego będzie dobrym momentem, aby wejść w dyskurs ze środowiskiem akademii. Z jego strony jest bardzo wyraźnie zdefiniowana chęć współpracy. Deklaruje on też konieczność dokonania nowelizacji ustawy o PAN, ale niekoniecznie w kierunku zaproponowanym przez obecnego wiceprezesa PAN, prof. Pawła Rowińskiego - powiedział Bernacki PAP.

Ustawa o PAN - reforma 2022 - Prawo.pl>>

Sprawdź też: IV SAB/Po 163/20, Dokumentacja dotycząca przebiegu postępowania dyscyplinarnego pracowników naukowych jako informacja publiczna. - Wyrok WSA w Poznaniu >>>

Konieczna demokratyzacja PAN

Prof. Konarzewski funkcję prezesa PAN będzie pełnił przez cztery lata, od stycznia 2023 r. do 2026 r. Zastąpi na tym stanowisku prof. Jerzego Duszyńskiego. W szrankach o fotel prezesa Konarzewski pokonał obecnego wiceprezesa PAN, prof. Pawła Rowińskiego. To zespół pod kierownictwem Rowińskiego przygotował projekt nowelizacji ustawy o PAN i przekazał w 2021 r. szefowi MEiN Przemysławowi Czarnkowi. W styczniu Czarnek powiedział, że ten dokument "jest nie do zaakceptowania w takim kształcie."

Czytaj też: Spór wokół zasad wynagradzania zarządców instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk >>>

 

Według resortu nauki, PAN powinna ulec demokratyzacji w kontekście dotyczącym roli i znaczenia dyrektorów instytutów akademii. Bernacki wskazał na potrzebę zmian w zakresie wyboru członków akademii. Obecnie, według ustawy o PAN kandydatem na członka Akademii może zostać osoba, która uzyskała pisemne rekomendacje trzech członków Akademii; rady naukowej instytutu naukowego lub instytutu badawczego posiadającego prawo nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego; senatu uczelni posiadającej uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego lub pięciu osób, które wyróżniają się szczególnym dorobkiem naukowym i autorytetem, wśród których co najmniej jedna osoba jest zatrudniona za granicą na stanowisku profesora lub równorzędnym, a pozostałe posiadają tytuł profesora nadany w Rzeczypospolitej Polskiej.

- Zadziwiające, że korzysta się tylko z jednej ścieżki poprzez rekomendację trzech członków Akademii, mimo że są dostępne inne opcje. W ten sposób mamy do czynienia z prostą reprodukcją - ocenił.

Polska Akademia Nauk od kilku lat pracuje nad różnymi koncepcjami swojej własnej reformy. Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński proponował już m.in., by w ramach reformy powołać Uniwersytet Polskiej Akademii Nauk (PAN). Powstał też pomysł stworzenia konsorcjów z uczelniami lub szkół doktorskich. W 2017 r. prof. Duszyński informował, że nad koncepcjami reformy pracują w PAN różne grupy.(ms/PAP)