"Konferencja Przewodniczących PE zdecydowała w środę o włączeniu do porządku obrad styczniowej sesji plenarnej punktu o sytuacji w Polsce. Decyzję tę poparła większość członków konferencji" - powiedział rzecznik PE Jaume Duch. Dodał, że nie zaplanowano jednak przyjęcia żadnej rezolucji w tej sprawie, a jedynie oświadczenie Rady UE i Komisji Europejskiej, połączone z dyskusją.

Szef delegacji PO w europarlamencie Jan Olbrycht napisał na Twitterze, że za przeprowadzeniem debaty o Polsce były frakcje socjalistów, liberałów, Zieloni, a Europejska Partia Ludowa, do której należą PO i PSL, wstrzymała się od głosu. (PAP)

Więcej: PE w styczniu planuje debatę o sytuacji w Polsce


Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zajmuje się weryfikacją, czy państwa należące do Rady Europy realizują obowiązki wynikające z członkostwa w organizacji.

Dowiedz się więcej z książki
Podręcznik prawa międzynarodowego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł
Przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Anne Brasseur w swoim wystąpieniu podczas spotkania Biura Zgromadzenia 14 grudnia zwróciła uwagę na sytuację mającą miejsce obecnie w Polsce. Wyraziła zaniepokojenie rozwijającym się konfliktem wokół Trybunału Konstytucyjnego. - W mechanizmach demokratycznych, sądy konstytucyjne są jednym z kluczowych elementów. Wydarzenia w Polsce, gdzie nowy Parlament usunął sędziów i wybrał nowych, nie tylko w alarmującym tempie, ale również z niewielkim poszanowaniem dla procedur, jest bardziej niż niepokojące – wskazał Anne Brasseur.

Więcej: Rada Europy już obserwuje sytuację w Polsce 

Jak sądzicie? Czy sytuacja mająca obecnie miejsce w Polsce jest niepokojąca?