Organy przeciwdziałające dyskryminacji tylko na 14 uczelniach

Dla studenta

Większość uczelni nie widzi powodu, by tworzyć organ, do którego zadań należy przeciwdziałanie dyskryminacji. Gros z nich nie prowadzi odrębnego rejestru przypadków molestowania i mobbingu i woli polegać na przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej - wskazuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

01.07.2019

Konkurs UOKIK na najlepszą pracę magisterską i doktorską

Rusza kolejna edycja konkursu na temat ochrony konkurencji i ochrony konsumentów. Prace magisterskie można zgłaszać do końca października 2019 r. Prace w konkursie z zakresu ochrony konkurencji powinny poruszać zagadnienia dotyczące praktyk ograniczających konkurencję, kontroli koncentracji lub pomocy publicznej.

26.06.2019

Student na zleceniu nie musi płacić składek

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Jeżeli student nie ma ukończonych 26 lat to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Takie ubezpieczenie student posiada z racji „bycia studentem” - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

25.06.2019

Polskie uczelnie wśród najlepszych na świecie, w tym roku doceniono 16

Dla studenta

Uniwersytet Jagielloński znalazł się najwyżej spośród polskich uczelni w prestiżowym zestawieniu najlepszych na świecie. W QS World University Ranking znalazło się w tym roku 16 polskich uczelni. Uniwersytet Jagielloński uplasował się na 338. pozycji na świecie. W zeszłym roku w rankingu znalazło się 14 polskich uczelni.

20.06.2019

Najwięcej studentów w Warszawie

Dla studenta

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazali, że poza stolicą najbardziej akademickie miasta w Polsce to Kraków, Poznań i Wrocław. W Polsce, na 369 uczelniach, studiuje 1,3 mln studentów, z czego 235,5 tys. w samej Warszawie.

19.06.2019

"Państwo i Prawo" nagrodziło trzy habilitacje i dwa doktoraty

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Adam Dyrda z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sławomir Żółtek z Uniwersytetu Warszawskiego i Agnieszka Bielska-Brodziak z Uniwersytetu Śląskiego zostali nagrodzeni przez redakcję "Państwa i Prawa" za najlepsze prace habilitacyjne. Natomiast nagrody za prace doktorskie otrzymali Michał Ziółkowski z PAN i Karolina Gmerek z Uniwersytetu Szczecińskiego.

18.06.2019

Minister zaniepokojony zaniedbywaniem dydaktyki przez uczelnie

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki i szkolnictwa wyższego wyraził zaniepokojenie widocznymi w niektórych uczelniach tendencjami do stawiania większego nacisku na prace naukowe kosztem działalności dydaktycznej. Według niego to może być uboczny skutek nowych regulacji. Nie wykluczył więc zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce, gdyby ten trend rozwijał się.

16.06.2019

Minister wstrzymuje łączenie opolskich uczelni

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki i szkolnictwa wyższego wstrzymał decyzję o podpisaniu rozporządzenia ws. połączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu z Uniwersytetem Opolskim. Prace związane z połączeniem uczelni trwały od wielu miesięcy, a do fuzji miała nastąpić 15 lipca br.

15.06.2019

Gowin: Większe nakłady na naukę

Pieniądze na naukę to warunek konieczny dla rozwoju polskich uczelni, ale też dla rozwoju całego kraju - mówił wicepremier Jarosław Gowin. Zaznaczył, że „nie zbudujemy prężnej gospodarki, zamożnego społeczeństwa, nowoczesnego państwa, Nie będzie zamrożenia wzrostu wydatków na naukę i szkolnictwo wyższe. Możliwe są więc większe nakłady na rozwój nauki.

14.06.2019

Aplikant w przyszłym roku zapłaci więcej

Prawnicy Dla studenta

W 2020 roku wzrosną roczne opłaty za aplikacje prawnicze. Kandydaci na aplikantów zapłacą też więcej za egzamin wstępny - ma to związek z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podwyżki sięgną kilkuset złotych.

13.06.2019

Na uniwersytecie strzelano do zwłok. RPO prosi o wyjaśnienia

Szkolnictwo wyższe

W Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przeprowadzono eksperymenty naukowe, polegające na strzelaniu z broni pneumatycznej do ludzkich zwłok. Takie postępowanie budzi wątpliwości RPO, który wystąpił o wyjaśnienia w tej sprawie.

13.06.2019

Uniwersytet Warszawski na czele rankingu uczelni

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Pierwszy Uniwersytet Warszawski, tuż za nim Uniwersytet Jagielloński, na trzecim miejscu Politechnika Warszawska. Akademia Leona Koźmińskiego najlepsza w grupie uczelni niepublicznych - takie są wyniki najnowszego, dwudziestego już Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019.

12.06.2019

Wolters Kluwer Polska w jury konkursu Enactus

Dla studenta

W poniedziałek, 3 czerwca, na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się kolejna edycja konkursu Enactus Poland National Competition 2019. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę w finale w San Jose w USA.

03.06.2019

Węgry: Protest przeciwko podporządkowaniu akademii nauk rządowi

Szkolnictwo wyższe

Kilka tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w stolicy Węgier w demonstracji przeciwko rządowemu planowi plany przekształcenia systemu instytutów badawczych podlegających Węgierskiej Akademii Nauk (MTA) i podporządkowaniu ich instytucji zależnej od rządu.

02.06.2019

Studentka prawa wśród laureatów Studenckiego Nobla

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Weronika Wojturska, studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim została jednym z laureatów konkursu Studencki Nobel. W organizowanym od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów konkursie nagrodzono także studentów matematyki, fizyki, nauk przyrodniczych, medycyny, sztuki.

31.05.2019

Studia w Wlk. Brytanii jeszcze na starych zasadach

Szkolnictwo wyższe

Studentów z Unii Europejskiej, którzy rozpoczną studia w Anglii w roku akademickim 2020/21, będą obowiązywały dotychczasowe zasady finansowania studiów, czyli takie same opłaty za studia jak dla studentów brytyjskich.

30.05.2019

Zagraniczni eksperci wskażą uczelnie badawcze

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał międzynarodowy zespół do oceny wniosków w pierwszym konkursie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Ma on wyłonić grupę uczelni, które w przyszłości osiągną status uczelni badawczej i według założeń resortu, będą skutecznie konkurować z najlepszymi uczelniami i instytutami na świecie.

29.05.2019

UMCS: Protest przeciwko zbyt wielkiej władzy dla rektora

Szkolnictwo wyższe

Projekt nowego statutu uczelni, którym Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma zająć się w środę, daje wielką władzę rektorowi, który bez konsultacji ze społecznością akademicką będzie mógł wybierać dziekanów, prodziekanów czy dyrektorów instytutów. Przeciwko zmianom protestuje grupa naukowców.

28.05.2019

Kaliska uczelnia zawodowa z prawem doktoryzowania

Szkolnictwo wyższe

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu jest pierwszą w Polsce uczelnią tego typu, która ma prawo nadawania stopnia doktora. O decyzji w tej sprawie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów poinformował w poniedziałek rektor PWSZ prof. Andrzej Wojtyła.

27.05.2019