- Pandemia koronawirusa to największe wyzwanie, przed jakim stanęła ludzkość w XXI wieku. Możemy mu sprostać tylko poprzez integrację działań państwa, nauki i biznesu. Wierzę, że kreatywność polskich naukowców i przedsiębiorców odegra kluczową rolę w walce z koronawirusem – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Nauka ma pomagać w rozwoju firm>>

 

Pomoc w opanowaniu koronawirusa

– Liczymy, że prace polskich naukowców i przedsiębiorców nie tylko pomogą w opanowaniu obecnie rozprzestrzeniającej się choroby COVID-19, ale w przyszłości pozwolą skutecznie przeciwdziałać chorobom wirusowym, leczyć je i minimalizować ich skutki – ocenia minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

NCBR w pierwszej kolejności sięgnął po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym w ramach konkursu Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

– Celem Funduszy Europejskich było i jest rozwiązywanie najważniejszych problemów społecznych i gospodarczych. Dziś największym wyzwaniem jest walka z pandemią COVID-19. Przekierowanie części dostępnych funduszy unijnych na tę walkę jest naturalną decyzją. 200 mln zł na konkurs Szybka Ścieżka Koronawirusy to tylko jeden z elementów Funduszowego Pakietu Antywirusowego – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Nabór wniosków trwa od 6 maja aż do końca roku czyli do 31 grudnia. Aby usprawnić aplikację i przyznawanie grantów, konkurs podzielono na 3 rundy. Pierwsza potrwa od 6 maja do 5 czerwca 2020 r., druga od 6 czerwca do 24 lipca 2020 r., a trzecia od 25 lipca do 31 grudnia 2020 r. Oceny poszczególnych wniosków będą prowadzone po zakończeniu każdej z rund i zajmą do 90 dni.