Trudno pozbyć się myśliwych z własnych terenów

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Niełatwo jest zakazać polowań na własnym gruncie, szczególnie gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli. Przepisy są niejasne, a dominuje interpretacja, że konieczny jest w tym celu osobisty kontakt ze starostą, któremu składa się stosowne oświadczenia. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie spieszy się z wprowadzaniem ułatwień dla właścicieli nieruchomości.

09.09.2023

Kontrowersyjna zmiana składu Komisji Wspólnej opublikowana

Samorząd terytorialny

Do sześciu organizacji reprezentujących samorządy terytorialne w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dojdą Związek Samorządów Polskich oraz nieposiadające podmiotowości prawnej Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych. Nowelizacja przepisów w tej sprawie wejdzie w życie 22 września. Ze zmianą składu nie zgadzają się samorządowcy, którzy w komisji już są. Przeciwko nowelizacji był też OPOS.

08.09.2023

Nowelizacja ustawy o ochotniczych strażach pożarnych już obowiązuje

Samorząd terytorialny

Większy zakres zdań własnych gmin z zakresu ochrony przeciwpożarowej, doprecyzowana procedura weryfikacji wniosków o świadczenie ratownicze i przepisy dotyczące ekwiwalentu pieniężnego - takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, która weszła w życie 8 września. Nowela reguluje też kwestie szkoleń strażaków ochotników OSP oraz roszczeń, które przysługują mu gdy dozna uszczerbku podczas zawodów.

08.09.2023

Gminy nie wiedzą, kogo i jak mają wieźć na wybory

Samorząd terytorialny Wybory

Wiele gmin nie wie, jak interpretować przepisy dotyczące obowiązku zapewniania bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Mają obawy, czy w dniu wyborów wystarczy pojazdów do kwalifikowanego transportu oraz jak rząd zrekompensuje samorządom koszt dowozu, gdy podpiszą umowy a przyjdzie im wozić... powietrze. Do wyborów coraz mniej czasu, a samorządowcy nadal nie dostali wytycznych w tym zakresie.

08.09.2023

Samorządy mogą wnioskować o pieniądze na odbetonowanie przestrzeni miejskiej

Samorząd terytorialny Środowisko

Do 31 października 2023 r. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki mogą składać wnioski w ramach unijnego programu FEnIKS o dofinansowanie projektów odbetonowywania przestrzeni miejskich i jej ponownego zagospodarowania. Minimalna wysokość wsparcia to 500 tys. zł, wkład własny 15 proc. wartości projektu.

07.09.2023

W przyszłym roku nowy wzór karty parkingowej dla osoby z niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje wprowadzić od lipca 2024 r. nowy wzór karty parkingowej. Obecnie trwają przygotowania nowego formatu dokumentu zgodnie z wymogami określonymi w ustawie o dokumentach publicznych. Obecnie karta parkingowa wydawana jest warunkowo do przyszłego roku według starego wzoru.

07.09.2023

Odszkodowanie za zakażenie Legionellą trudne, ale możliwe

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Umowa o dostawę wody i odprowadzanie ścieków, jaką odbiorca zawiera z przedsiębiorcą wodociągowym i kanalizacyjnym, określa granice własności instalacji wodnej, zwykle jest to zawór główny za wodomierzem. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych, należy rozważyć potencjalną odpowiedzialność zarządcy części wspólnej nieruchomości za stan wody pitnej w budynku wielorodzinnym, w sytuacji w której przedsiębiorca przesyłowy nie odpowiada za stan tej części infrastruktury - sieci wodociągowej, która nie stanowi jego własności - pisze dr Paweł Bała, adwokat.

07.09.2023

Skoro samorząd płaci beneficjentom, ci muszą go chwalić

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Niepubliczne szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, korzystające z powiatowych bądź miejskich dotacji, mogą być zobowiązane do informowania o tym fakcie w dokumentacji finansowej, w tym na fakturach potwierdzających zakupy dokonywane z pomocą przekazanych im pieniędzy. Beneficjenci powinni też ułatwiać pracę kontrolerom dotacji, sporządzając odpowiednie obliczenia i zestawienia.

06.09.2023

Jak przygotować się do głosowania w wyborach do parlamentu i referendum

Samorząd terytorialny Wybory

W nadchodzących wyborach 15 października można głosować zarówno w miejscu stałego zameldowania, miejscu stałego zamieszkania albo w dowolnym innym miejscu. W tym ostatnim przypadku należy jednak uzyskać stosowne zaświadczenie. Obecnie jest to o tyle proste, że wniosek o jego wydanie można złożyć w wybranym przez siebie urzędzie gminy.

06.09.2023

WSA: Komisarz wyborczy wątpliwości dotyczące nazwiska powinien zweryfikować w bazie PESEL

Samorząd terytorialny Wybory

Prawo do odwołania prezydenta miasta w drodze referendum gwarantuje Konstytucja. Ustawy regulują wyłącznie zasady i tryb jego przeprowadzania. I w takim duchu należy dokonywać wykładni ustawy o referendum lokalnym i kodeksu wyborczego - bez nadmiernego rygoryzmu i formalizmu. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

06.09.2023

Partnerstwo publiczno-prywatne w kosmosie? Czemu nie, są już pierwsze przykłady

Samorząd terytorialny Rynek Prawo gospodarcze

Od wielu lat rząd popularyzuje model partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Polsce. Statystycznie największą liczbą zawartych umów w formule PPP mogą pochwalić się takie sektory jak sport i turystyka, infrastruktura transportowa, efektywność energetyczna oraz gospodarka wodno-kanalizacyjna. A co z pozostałymi sektorami gospodarki? W tym kontekście nasuwa się pytanie o przemysł kosmiczny - pisze Adriana Gostępska, adwokat w RKKW Kwaśnicki, Wróbel i Partnerzy.

05.09.2023

Niedopuszczenie wykonawcy do postępowania odwoławczego przed KIO jest możliwe

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Czy da się pozbawić wykonawcę udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w taki sposób, żeby nie miał na to wpływu? Jeszcze jak! Chodzi o niedopuszczenie wykonawcy, który zgłasza przystąpienie, do udziału w postępowaniu odwoławczym toczącym się przed Krajową Izbą Odwoławczą - piszą Marta Lipińska, radca prawny oraz Jakub Jagiełło z kancelarii GWW.

05.09.2023

WSA: Rada gminy nie chciała zdominować wójta, ale dbała o wspólny interes

Samorząd terytorialny

Nieodpłatnie nabycie nieruchomości nie zawsze oznacza nabycie bezobciążeniowe. Rada gminy ma więc prawo przed zawarciem umowy rozważyć sytuację i podjąć uchwałę w tej sprawie. Nie można twierdzić, że wkracza tym samym w autonomię wójta. Wynika to z wydanego niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

02.09.2023

Jeden spis wyborców na wybory, drugi na referendum

Samorząd terytorialny Wybory

Czy publiczna deklaracja w lokalu wyborczym: odmawiam przyjęcia karty referendalnej - narusza tajność wyborów? Choć przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej przekonuje, że nie, organizacje pozarządowe apelują o wypracowanie mechanizmów zapewniania tajności głosowania i jasne wytyczne dla komisji obwodowych. Mimo, że PKW odrzuca pomysł dwóch spisów wyborców dla wyborów i referendum, eksperci twierdzą, że prawo tego nie zabrania.

01.09.2023

WSA: Kwestionowanie obszaru strefy parkingowej przy egzekucji opłaty dodatkowej nie ma sensu

Samorząd terytorialny Domowe finanse

Naliczenie opłaty dodatkowej za parkowanie w strefie zależy od dwóch czynników: pozostawienia pojazdu w strefie oraz nieuiszczenia opłaty parkingowej. Kwestionowanie obszaru strefy w postępowaniu o egzekucję opłaty dodatkowej jest zatem bezskuteczne. Orzekł tak niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

31.08.2023

Samorządy chcą, by kary i opłaty środowiskowe pozostały u nich

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Związek Powiatów Polskich postuluje, aby nadwyżki z pobieranych przez gminy i powiaty kar oraz opłat za korzystanie ze środowiska, pozostawały w budżetach jednostek samorządu terytorialnego, a nie były przekazywane do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Zwłaszcza, że odsetek gmin i powiatów, które te nadwyżki przekazują, jest znikomy.

31.08.2023

PKW: Każdy wyborca ma prawo prowadzić agitację wyborczą, ale musi uważać

Samorząd terytorialny Wybory

Agitację wyborczą może prowadzić każdy komitet wyborczy i każdy wyborca, w tym zbierać podpisy popierające zgłoszenia kandydatów po uzyskaniu pisemnej zgody pełnomocnika wyborczego – wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza. Przepisy kodeksu wyborczego nie ograniczają możliwości uczestnictwa w kampanii wyborczej osób publicznych.

30.08.2023

Samorządy będą mogły przejąć utwardzone, ogólnodostępne drogi

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących regulacji stanu prawnego niektórych dróg ogólnodostępnych, którą parlament uchwalił z inicjatywy prezydenta. Nowe przepisy mają ułatwić gminom nabywanie terenów zajętych przez co najmniej 20 lat pod ogólnodostępne drogi, które nie są jednak zaliczone do kategorii dróg publicznych.

30.08.2023

Prawny spór o spalarnie - komu należą się dotacje

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Organizacje ekologiczne zarzucają zarządowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej naruszenie dyscypliny finansów publicznych i przekroczenie uprawnień przy udzielaniu dofinansowań do budowy spalarni. Ten odpowiada, że do żadnych nieprawidłowości nie doszło. Eksperci wskazują, że budowa własnej sieci spalarni jest niezbędna, choćby ze względów geopolitycznych.

30.08.2023

Przetarg bez pieniędzy zabezpieczonych w budżecie jest ryzykowny

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

W momencie wszczynania postępowania zamawiający nie ma obowiązku posiadać środków finansowych niezbędnych na sfinansowanie zamówienia. O ile do momentu zawarcia umowy pozyska odpowiednie środki finansowe, nie zajdą żadne konsekwencje prawne z tym związane. W przeciwnym wypadku konieczne może się okazać poszukiwanie podstawy unieważnienia postępowania albo zawarcie umowy mimo braku środków.

29.08.2023