Samorządowcy i przewoźnicy chcą zmian w usuwaniu białych plam

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Transport

Białe plamy komunikacyjne likwidowane są za wolno i czasami nie tam, gdzie jest rzeczywiście problem. Samorządowcy i przewoźnicy apelują o nowelizację przepisów o przeciwdziałaniu wykluczeniu komunikacyjnemu i zasad wykonywania publicznego transportu zbiorowego, w tym funkcjonowania Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Ministerstwo Infrastruktury dostrzega potrzebę zmian przepisów, ale na razie zbiera uwagi.

15.05.2024

NIK: Gminy wiejskie w kujawsko-pomorskim nie radzą sobie z formalnościami przy wydawaniu środków unijnych

Samorząd terytorialny

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak osiem urzędów gmin wiejskich poradziło sobie z wydawaniem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. We wszystkich skontrolowanych gminach wykryto uchybienia. Najczęściej polegały one na nieprawidłowym zaklasyfikowaniu wydatków lub środków trwałych i zastosowaniu niewłaściwej stawki amortyzacyjnej, ale problemów było więcej.

14.05.2024

Pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego musi rozliczyć wydatki na kampanię

Samorząd terytorialny Wybory

Pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego ma obowiązek sporządzenia i przedłożenia właściwemu organowi wyborczemu sprawozdania o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu, w tym o uzyskanych kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania w terminie trzech miesięcy od dnia wyborów. Odpowiada on także za prawdziwość danych, zawartych w sprawozdaniu finansowym.

14.05.2024

Za las i zakrzaczone grunty rolnik nie otrzyma zwrotu akcyzy za ropę

Samorząd terytorialny Akcyza

Grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione, oznaczone symbolem Lz, nie są zaliczane do użytków rolnych i nie powinny być uwzględnione przy ustalaniu przez wójta limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – uważa RIO w Lublinie.

13.05.2024

Numery list komitetów wyborczych w eurowyborach

Samorząd terytorialny

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego tego samego komitetu wyborczego, zarejestrowanych więcej niż w jednym okręgu wyborczym w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na 9 czerwca 2024 r. PKW zarejestrowała łącznie 40 komitetów wyborczych utworzonych przez partie wyborcze, koalicje partii politycznych oraz wyborców.

13.05.2024

NSA: Faktury z odroczonym terminem płatności potwierdzały naruszenie zakazu

Samorząd terytorialny

Radny był wspólnikiem w spółce prowadzącej market budowlany, w którym zaopatrywały się jednostki organizacyjne gminy. Na przestrzeni trzech lat spółka wystawiła około 200 faktur VAT z odroczonym terminem płatności. Sprzedaż miała więc charakter regularny i zorganizowany, a umowy nie były typowe i ogólnodostępne. Oznacza to, że radny naruszył zakaz łączenia sprawowanej funkcji z prowadzeniem działalności gospodarczej, co wiązało się z wygaśnięciem mandatu.

13.05.2024

Dodatek do renty socjalnej będzie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od przyszłego roku renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Będą mogły go otrzymać pobierający rentę socjalną całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji. Dodatek będzie przyznawany uprawnionym automatycznie, nie będzie konieczne ponowne orzekanie.

10.05.2024

SN: Prawa człowieka ważniejsze niż ochrona lasów państwowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Wniesienie skargi nadzwyczajnej wyłącznie w interesie Skarbu Państwa wymaga szczególnej ostrożności – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Skarga Prokuratora Generalnego dotycząca uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nie dotyczyła ochrony praw człowieka, czyli jednostki. W konsekwencji, pomimo że skarga nadzwyczajna chroni interes publiczny w postaci ochrony lasów, musi uwzględnić prawa człowieka.

10.05.2024

Szykują się zmiany w łowiectwie

Samorząd terytorialny Środowisko

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstaje zapowiadany od kilku miesięcy zespół, który będzie pracował nad zreformowaniem zasad polowań. Na pierwszy ogień mają pójść ptaki, a konkretnie wprowadzenie moratorium na cztery gatunki łowne. Nie wiadomo jednak, czy przy obecnym tempie prac uda się to ruszyć przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu polowań na ptaki.

10.05.2024

Będą nowe rozwiązania wspierające cyfryzację administracji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wprowadzenie rozwiązań wspierających transformację cyfrową państwa, które mają służyć zapewnieniu koordynacji rozwoju cyfrowego administracji publicznej oraz harmonizacji i komplementarności działań zmierzających w tym kierunku. To główny cel projektu nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, którego założenia zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych.

09.05.2024

Przekształcenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę – praktyczne trudności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Zaświadczenie, które potwierdza stan prawny wynikający z przekształcenia na mocy art. 584 (1) kodeksu spółek handlowych, zasadniczo nie powinno być w ogóle potrzebne w codziennym obrocie. Powinny wystarczyć bowiem decyzje, uzyskane jeszcze na przedsiębiorcę przekształconego. W praktyce bywa z tym różnie - piszą Marta Lipińska i Jakub Jagiełło z kancelarii GWW.

09.05.2024

WSA: Nieważność uchwały podjętej na sesji zwołanej przez osobę nieuprawnioną

Samorząd terytorialny

Rada gminy obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego. Mandat osoby pełniącej tę funkcję wygasł jednak z mocy prawa w dniu uprawomocnienia się orzeczenia sądu powszechnego. Pomimo tego zwołała ona sesję rady, na której podjęto uchwałę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że rada może podejmować ważne prawnie rozstrzygnięcia należące do jej właściwości wyłącznie na sesji zwołanej zgodnie z obowiązującym prawem.

09.05.2024

Kto płaci za odstrzały redukcyjne: powiat czy Skarb Państwa?

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw ustalić, czy odstrzały redukcyjne, o których mowa w przepisach prawa łowieckiego są zadaniem własnym powiatu, czy też powiaty realizują je na zlecenie administracji rządowej. Samorządy twierdzą, że jest to zadanie im zlecone. Innego zdania jest resort klimatu - pomimo że sądy administracyjne wskazują, że finansowanie odstrzałów redukcyjnych obciąża budżet państwa.

08.05.2024

Warszawa ma nadwyżki opłat za śmieci. Czy będzie obniżka?

Samorząd terytorialny Środowisko

W 2022 roku budżet m.st. Warszawy zanotował 180 mln zł nadwyżki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W 2023 r. ponownie znacząco przeszacowano planowane wydatki na ten cel - o ponad 205 mln zł. Tymczasem mieszkańcy skarżą się na metody ustalania opłat oraz ich wysokość, a Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich pyta miasto, czy planowana jest korekta opłat.

07.05.2024

Wywłaszczenie nieruchomości po szkodzie planistycznej

Samorząd terytorialny

Zarówno wywłaszczenie, jak i szkoda planistyczna wywołują uszczerbek w majątku właściciela nieruchomości, które są skutkiem sprawowania władztwa publicznego. W obu przypadkach właściciel nieruchomości ma prawo żądać odszkodowania lub innego naprawienia szkody, przy czym każdej z sytuacji służy inny tryb dochodzenia. Rozwiązania te nie sprawiają jednak wrażenia intuicyjnych i prostych w stosowaniu przez zwykłego obywatela.

07.05.2024

Zanieczyszczenie światłem w miastach to poważny problem, RPO pyta o działania

Samorząd terytorialny Środowisko

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do generalnego dyrektora ochrony środowiska z wnioskiem o informację, czy planowane są działania związane ze zmniejszeniem negatywnego wpływu sztucznego światła w przestrzeni miejskiej. Na tzw. zanieczyszczenie światłem zwracają już uwagę nie tylko ekolodzy - coraz częściej skarżą się na nie również obywatele.

06.05.2024

Strażacy nadal będą finansować usuwanie zanieszczyszczeń z jezdni po kolizji

Samorząd terytorialny Drogi

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych nadal będą ponosić koszty usuwania z dróg plam z oleju po kolizjach i wypadkach drogowych, a także koszty usuwania z pasa drogowego powalonych drzew. Ministerstwo Infrastruktury nie widzi powodu zmiany przepisów w takim kierunku, aby to zarządca drogi byłby zobowiązany pokryć koszty działań ratowniczych na drodze będącej w jego zarządzie.

04.05.2024

Prezydencki projekt ustawy o działaniach na wypadek wojny trafił do Sejmu

Samorząd terytorialny Wojsko

W czwartek prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Rozwiązania mają być odpowiedzą na zmiany w środowisku bezpieczeństwa, w tym nowe formy zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, kierowanych przeciwko Polsce oraz pozostałym państwom Unii Europejskiej i NATO.

02.05.2024

NSA: Bez adresu zamieszkania głos poparcia referendum jest nieważny

Samorząd terytorialny Wybory

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż „podpisy” za przeprowadzeniem referendum lokalnego, muszą zawierać wszystkie dane popierającego, w tym jego adres zamieszkania. Inicjatorzy referendum tłumaczyli te braki warunkami, w jakich głosy były zbierane. Sąd wyraził się jednak jasno – bez wyraźnego adresu, z podaniem numeru lokalu, głos będzie nieważny.

02.05.2024

Rozpalenie ogniska na własnej posesji bez zezwolenia gminy, ale z rozwagą

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Nie ma generalnego zakazu rozpalania ogniska na własnej posesji. Nie oznacza to jednak, że można spalać wszystko i w dowolnym miejscu, bo ognisko nie może powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu, a przy drodze publicznej nie może ograniczać widoczności i zagrażać bezpieczeństwu. Często za rozpalenie ogniska można zostać ukaranym grzywną do 500 zł.

30.04.2024