Ruszyła kwalifikacja wojskowa, komisje wezwą blisko 230 tys. osób

Samorząd terytorialny Wojsko

W poniedziałek, 17 kwietnia, rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w 2023 roku. Potrwa do 21 lipca. Do powiatowych komisji lekarskich będzie musiało stawić się 230 tys. osób, nie tylko dziewiętnastolatków. Uchylnie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję.

17.04.2023

NIK o asystencji dla niepełnosprawnych: program jest, ale potrzebujący wciąż bez wsparcia

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Programy asystencji osobistej miały zapewnić osobom z niepełnosprawnościami większą samodzielność i niezależność od pomocy rodziny - dać wsparcie w wykonywaniu czynności dnia codziennego, takich jak zakupy, sprawy urzędowe, czy pomoc w dotarciu do placówek. Chętnych jest wielu, ale pomoc otrzymują nieliczni - wszystko przez opóźnienia, niewykorzystanie dostępnych środków przez samorządy, a dodatkowo przez brak odpowiedniej kontroli programu ze strony ministerstwa.

17.04.2023

Agitować każdy może, ale odpowiedzialność w trybie wyborczym poniosą nieliczni

Administracja publiczna Wybory

Niedawna nowelizacja Kodeksu Wyborczego nie rozwiązała problemu związanego z agitacją wyborczą i „wędrującym przecinkiem”. To oznacza, że agitacja nadal będzie możliwa poza kontrolą społeczną, bo agitować będzie mógł każdy, bez zgody komitetów wyborczych. To rodzi zagrożenie, że np. szkalujące kontrkandydata materiały mogą uciec spod trybu wyborczego i nie podlegać kontroli ani sankcjom.

17.04.2023

Kandydat do gminnego stypendium nie musi być grzecznym uczniem i posiadać e-maila

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

W gminnym regulaminie przyznawania stypendiów dla uczniów uzdolnionych nie można uzależniać ich przyznania od zgody ucznia na publikację jego wizerunku w lokalnej prasie i social mediach, a także od dobrego zachowania i posiadania e-maila. A takie zapisy często pojawiają się w regulaminach. Nie można żądać danych, które nie są konieczne do rozpatrzenia wniosku.

15.04.2023

Samorządowe autobusy jeżdżą głównie dieslem

Samorząd terytorialny Transport

Autobusy napędzane silnikiem diesla stanowią 79 proc. wszystkich pojazdów, które obecnie posiadają we flotach badane samorządy. Odsetek autobusów zeroemisyjnych wynosi zaledwie 6,6 proc. Ale to się zmieni. Wartość inwestycji największych samorządów w autobusy elektryczne i wodorowe to obecnie blisko 1,5 mld zł wynika z ankiet Banku Gospodarstwa Krajowego.

14.04.2023

Samorządy powiedziały "tak" - projekt ustawy o ochronie ludności na finiszu

Samorząd terytorialny

W przypadku ogłoszenia klęski żywiołowej wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie mógł wydać polecenia kierownikom podmiotów działających na terenie gminy. Wojewoda nie będzie arbitralnie ustalał, jakie minimalne zasoby do realizacji zadań z zakresu ochrony ludności mają mieć gminy, ale będzie uzgadniał to z samorządem. Na takie m.in. zmiany w projekcie ustawy o ochronie ludności zgodziło się MSWiA.

14.04.2023

NIK o rodzinach zastępczych - zbyt mało i ze zbyt małym wsparciem

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej przebiega bardzo wolno - w ciągu 9 lat udział dzieci przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej wzrósł zaledwie o 4 pp. Głównym problemem jest brak kandydatów do pełnienia tej funkcji, co wynika z niedostatecznego wsparcia państwa dla istniejących rodzin zastępczych. Potrzeba zmian, żeby sytuacja miała szansę się poprawić.

13.04.2023

Żywność do jadłodzielni, ciuch do ReUżytkowni, czyli zero waste w samorządach

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Filozofia zero waste zdobywa coraz więcej zwolenników. Dobre praktyki w ograniczaniu ilości odpadów oraz marnowaniu żywności zaczynają realizować też samorządy. W publicznych stołówkach w Rybniku udało się ograniczyć marnowanie żywności o 44 proc. Powstają jadłodzielnie, sklepy społeczne, bazarki, ReUżytkownie gdzie można zostawić sprawne, a niepotrzebne rzeczy.

13.04.2023

Wydanie decyzji administracyjnej to nie to samo, co jej przekazanie adresatowi

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wydanie decyzji kończy proces decyzyjny i stanowi załatwienie indywidualnej sprawy. Datą wydania decyzji pisemnej jest dzień jej podpisania. W razie wątpliwości, przyjmuje się natomiast, że jest nią data umieszczona na decyzji. Wydana w sprawie decyzja wchodzi do obrotu z chwilą jej doręczenia.

12.04.2023

Urzędnicy prześwietlą dom na wylot - zapytają nawet o średnią temperaturę w pokoju

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków przekształci się w megabazę danych o budynkach i lokalach. Będzie gromadzić także informacje o grubości izolacji podłóg, stropów i ścian i średniej temperaturze pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym. Znajdzie się w niej też szereg innych informacji m.in. o przyznanych dotacjach, ulgach, kontrolach.

12.04.2023

NSA: Nie można kierować wydziałem w policji z poważnymi zarzutami dyscyplinarnymi

Prawo karne Policja

Eksponowane stanowiska w strukturach policji nie mogą być zajmowane przez osoby, którym postawiono zarzuty dyscyplinarne. Funkcjonariusz, który przekroczył uprawnienia interweniując w sprawie zatrzymanego członka swojej rodziny, traci zaufanie przełożonych, a w konsekwencji stanowisko - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

11.04.2023

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach już obowiązuje

Administracja publiczna

Nowelizacja dotyczy m.in. powrotów cudzoziemców nielegalnie przebywających w UE do krajów pochodzenia, tworzy też uproszczoną procedurę wydawania polskich dokumentów podróży cudzoziemca. Ustawa wprowadza głównie przepisy o charakterze kompetencyjnym, wskazujące organy właściwe do realizacji zadań przewidzianych w dwóch unijnych rozporządzeniach, które niedawno weszły w życie.

07.04.2023

Urzędnik pismem umorzy postępowanie, obywatel nie odwoła się

Kodeks postępowania administracyjnego

Kolejny projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma umożliwić urzędnikowi zawiadamianie stron o umorzeniu postępowania z mocy prawa pismem, bez konieczności wydawania decyzji. Propozycję jednym głosem krytykują prawnicy, organizacje, a częściowo nawet inne resorty - wskazując, że jest ona sprzeczna z linią orzeczniczą sądów i konstytucyjnym prawem do sądu.

07.04.2023

Gdzie jest schron? Wystartowała aplikacja z adresami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację "Schrony", dzięki której można sprawdzić, w którym miejscu znajduje się najbliższy schron, miejsce ukrycia albo doraźnego schronienia. Przeprowadzona przez straż inwentaryzacja wykazała, że w kraju funkcjonuje 10 622 budowli ochronnych, w tym 1903 schrony i 8719 miejsc ukrycia oraz ponad 224 tys. miejsc doraźnego schronienia.

06.04.2023

Bunt przeciwko Wodom Polskim narasta - samorządy proponują trzy rozwiązania

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Organizacje samorządowe domagają się odebrania PGW Wody Polskie uprawnień regulatora opłat za wody i ścieki i powrotu do akceptowania taryf przez rady gmin. Rząd raczej nie zgodzi się na to, więc samorządowcy proponują wprowadzenie mechanizmu korekty taryf w sytuacjach nadzwyczajnych, analogicznie jak dla cen ciepła, ewentualnie skrócenie okresu obowiązywania taryfy do roku.

06.04.2023

NIK: Brakuje mieszkań komunalnych dla osób z niepełnosprawnościami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

17 lat i 9 miesięcy - to rekordowy czas oczekiwania na mieszkanie komunalne przystosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnościami. I mimo że miasta wciąż zwiększają zasoby takich mieszkań, to potrzebujących jest dużo i lokali wciąż brakuje - Najwyższa Izba Kontroli publikuje wyniki kontroli przeprowadzonej w 35 jednostkach z terenu siedmiu województw.

05.04.2023

Biedne gminy mogą mieć problem z dodawaniem napisów i audiodeskrypcji

Samorząd terytorialny RODO

Nowelizacja ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych doprecyzowała, że na dodanie napisów do opublikowanego nagrania, wcześniej nadawanego na żywo, podmiot publiczny ma maksymalnie 14 dni. Wiele gmin temu nie podoła. Zwłaszcza, że do tej pory napisów do nagrań nie dodawały, mimo ustawowego obowiązku.

05.04.2023

Służba cywilna coraz mniej popularna, powodem są pieniądze

Administracja publiczna Służba cywilna

Pomimo zwiększenia funduszu wynagrodzeń i przywrócenia funduszu nagród, realnie zmalała wysokość wynagrodzeń służby cywilnej. Ma to swoje konsekwencje. Na jeden nabór wpłynęło średnio prawie dwa razy mniej ofert niż rok wcześniej. Coraz więcej naborów kończy się też nieobsadzeniem stanowiska – wynika ze sprawozdania szefa służby cywilnej za 2022 rok.

04.04.2023

Nowe zasady zezwolenia na pobyt dla obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Od 1 kwietnia 2023 r. obywatele Ukrainy posiadający numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Urząd do Spraw Cudzoziemców podkreśla, że rozwiązanie jest opcjonalne i skierowane do osób, które czują się pewnie na polskim rynku pracy i chcą zrezygnować z korzystania z ochrony czasowej.

03.04.2023