Powieszenie tablicy na zabytkowym budynku wymaga pozwolenia na budowę

Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy
Prawo budowlane i przepisy o ochronie zabytków powodują, że przedsiębiorcy mają problem z powieszeniem zwykłego szyldu reklamowego, gdy prowadzą działalność w zabytkowym budynku. Tymczasem niektóre grupy zawodowe są zobowiązane do zamieszczania takich tablic informacyjnych. Ostatecznie, nawet latami czekają na zgodę, by afisz umieścić.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.01.2021
Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy

Szkoła musi uczyć stacjonarnie także starsze klasy, gdy rodzice wnioskują

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Mimo zaleceń rządu, niektóre szkoły otworzyły się także dla uczniów starszych. Wnioskowali o to rodzice, a dyrektorzy zgodzili się po konsultacji z gminą i Sanepidem. Takie szkoły nie naruszają prawa, a nawet są zobowiązane do przywrócenia zajęć stacjonarnych. Minister edukacji zapowiada jednak, że po sprawdzeniu skali zjawiska możliwa będzie zmiana przepisów.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.01.2021
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Najwyższy czas znieść przepis, na podstawie którego w Polsce karalne jest żebractwo osoby "mającej środki egzystencji i zdolnej do pracy” - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Przypomina, że taki przepis Kodeksu wykroczeń to relikt PRL, który nie przystaje do obecnej rzeczywistości ekonomiczno-społecznej. - Karalność żebractwa nieproporcjonalnie ingeruje zaś w prawa i wolności jednostki
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Prawo karne Pomoc społeczna
Od 1 czerwca, czyli za cztery miesiące mają wejść w życie przepisy, które zabronią używania telefonu na przejściu dla pieszych. Mandat można będzie też dostać za chodzenie z "komórką" przy krawężniku. Natomiast kierowcy będą musieli bezwzględnie przepuszczać osoby mające zamiar przechodzić. Chociaż mogą być problemy z interpretacją "zamiaru". Senat może jeszcze doprecyzować te przepisy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.01.2021
Administracja publiczna Policja
Odbyła się pierwsza rozprawa z prywatnego aktu oskarżenia gminy Rędziny przeciwko lokalnemu dziennikarzowi o zniesławienie. Samorząd oskarża go o publikowane artykułów nieprawdziwych, co przyczyniło się do utraty zaufania do gminy. Sąd na wniosek gminy wyłączył jawność procesu. Do próby ugodowej nie doszło. Następna rozprawa zaplanowana jest na kwiecień.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Na wrzesień planowane jest uruchomienie nowego systemu SZPoN, który ma umożliwić zdalną pracę urzędników i naukę online dla obywateli. Zgodnie z intencjami autorów pozwoli ona też efektywnie zarządzać obsługą spraw obywateli, co ma zmniejszyć kolejki w urzędach. Za projekt odpowiada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2021
Administracja publiczna Nowe technologie

Wrócił krótszy termin rejestracji pojazdów, ale powiaty narzekają na podwojenie czynności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od początku stycznia wrócił 30-dniowy termin na czynności związane z rejestracją czy zgłoszeniem nabycia lub zbycia pojazdu. Pandemia trwa, więc to utrudnienie dla obywateli i urzędników. Chętnie widzieliby więc dalsze wydłużenie terminów. Jednak problemy powiatów są poważniejsze i wymagają zmian systemowych, bo zmienione niedawno zasady rejestracji podwoiły wymagane czynności.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo

WSA: W pandemii nie można przekraczać terminu na wydanie interpretacji

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Koronawirus a prawo
Organ przekroczył termin na wydanie interpretacji indywidualnej. Tłumaczył się tym, że stan epidemii, jak i związane z nim ograniczenia w pracy urzędu nie ustały z chwilą uchylenia przepisów o zawieszeniu biegu terminów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że organ mógł wydać interpretację.
Dorian Lesner
25.01.2021
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Koronawirus a prawo
Najważniejszym warunkiem reformowania systemu ochrony zdrowia powinno być płacenie szpitalom i innym podmiotom leczniczym uzależnione od liczby przyjmowanych pacjentów i liczby udzielanych świadczeń. Nie mogą być one administracyjnie reglamentowane. Także zapowiadana centralizacja szpitali nie jest dobrym pomysłem – twierdzi dr Krzysztof Bukiel,
Józef Kielar
25.01.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek powołał pełnomocnika rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego. Nowy pełnomocnik ma 34 lata i jest prawnikiem. Jego cel to szkoła neutralna światopoglądowo, wolna od wszelkich ideologii i indoktrynacji.
Monika Sewastianowicz
23.01.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
RPO rozpoczął otwarte konsultacje społeczne dotyczące cmentarzy. Wiążą się z lepszą ochroną opuszczonych grobów czy uniknięciem zakupu ziemi, która zawiera szczątki ludzkie. Zmierzają też do wprowadzenia zmian w formach chowania zmarłych – poza cmentarzami i w formie pochówków ekologicznych.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2021
Administracja publiczna

Dowóz na szczepienia – mało czasu na organizację, nieznane koszty i liczba chętnych

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Gminy stanęły przed realizacją nowego zadania – dowozu mieszkańców na szczepienia. Mimo że są gotowe, nie kryją obaw. Kwoty proponowane przez rząd mogą nie wystarczyć - nie wiadomo, ile czasu zajmie usługa, koszty będą też zależne od odległości od punktu szczepień. W praktyce problemy organizacyjne mogą pojawić się w związku z potrzebami transportowanych osób.
Katarzyna Kubicka-Żach Hanna Hendrysiak
23.01.2021
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Od 1 kwietnia zmienią się warunki nabywania nieruchomości gminnych z przeznaczeniem na cele inwestycyjne. Ustawa "lokal za grunt" została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. O zbyciu nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości rozstrzygać ma rada gminy.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.01.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Po zawetowaniu przez prezydenta ustawy o działach, która miała m.in. przenieść leśnictwo do ministerstwa rolnictwa, utworzyć Narodowe Centrum Sportu, a "przy okazji" wprowadzić zmianę pozwalającą na podwyższenie uposażeń podsekretarzom stanu i parlamentarzystom, rząd postanowił zrezygnować z części z tych zmian. W czwartek Sejm po pierwszym czytaniu skierował projekt do komisji.
Krzysztof Sobczak
22.01.2021
Administracja publiczna
Trwa kolejny nabór do Funduszu Inwestycji Lokalnych. Próbują w nim sił samorządy, którym nie udało się uzyskać pieniędzy w poprzednim rozdaniu. Niestety, nie dostały też oceny i punktacji, czego w ich projektach zabrakło. Tymczasem z informacji przedstawicieli rządu wynika, że przepisy uchwały nie przewidują trybu pisemnego uzasadniania sposobu rozpatrzenia złożonych wniosków.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.01.2021
Finanse samorządów

Sejm powołał Piotra Wawrzyka na nowego RPO, teraz kolej na Senat

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To dopiero połowa procedury powoływania kandydata na ten urząd, ponieważ musi on być jeszcze zaakceptowany przez Senat. Tymczasem mimo zakończonej 9 września ubiegłego roku kadencji rzecznikiem nadal jest Adam Bodnar.
Krzysztof Sobczak
21.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sejm skierował w czwartek do prac w komisji projekt ustawy przewidujący przejęcie zadań Rzecznika Finansowego przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według opozycji te rozwiązania są niepotrzebne i nieuzasadnione. Rząd z kolei przekonuje, że nowe prawo wzmocni ochronę konsumentów.
Jolanta Ojczyk
21.01.2021
Rynek i konsument

Wójt zatrzymany za przyjęcie 10 tysięcy złotych łapówki

Prawo karne Samorząd terytorialny Prokuratura Ochrona konkurencji
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało wójta gminy Rzekuń, który usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej. Według ustaleń otrzymał pieniądze za zlecenie remontu gminnego Centrum Kultury cztery lata temu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.01.2021
Prawo karne Samorząd terytorialny Prokuratura Ochrona konkurencji
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o służbie zagranicznej. Za jej sprawą zostanie powołany na wzór szefa służby cywilnej - szef służby zagranicznej, który będzie m.in. monitorował i nadzorował wykorzystanie środków finansowych. Zostaną też zmienione zasady naboru kadr i struktury stopni dyplomatycznych.
Jolanta Ojczyk
21.01.2021
Administracja publiczna
Piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście, ale jednocześnie przy przechodzeniu przez jezdnię obowiązywał będzie zakaz używania telefonów komórkowych. Obniżona zostanie także dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych – do 50 km/h. Zakazana ma być też jazda na tzw. „zderzaku” na autostradach i drogach ekspresowych.
Krzysztof Sobczak
21.01.2021
Prawo karne
Do końca lutego mają zostać opracowane założenia reformy szpitalnictwa, a do 31 maja ma powstać projekt ustawy – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Nie podał szczegółów, ale wcześniej przedstawiciele resortu mówili o centralizacji, przekazaniu marszałkom województw, albo przejęciu przez Skarb Państwa.
Krzysztof Sobczak
21.01.2021
Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Kara za zmowę przetargową - poszkodowana została gmina Tarnobrzeg

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Niemal 375 tysięcy złotych zapłacą dwaj uczestnicy zmowy przetargowej za zawarcie porozumienia, że zostanie wybrana droższa oferta jednego z nich. Takie porozumienie ogranicza konkurencję i złamanie obowiązującego prawa – uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zamówienie publiczne dotyczyło dostawy i montażu ścianek aranżacyjnych
Katarzyna Kubicka-Żach
21.01.2021
Administracja publiczna Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Szkoła to miejsce, w którym może wystąpić wiele potencjalnie niebezpiecznych sytuacji - od znalezienia niebezpiecznego przedmiotu, niebezpiecznie zachowującego się ucznia lub rodzica aż do podłożenia ładunku wybuchowego czy ataku terrorystycznego. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że szkoły nie są odpowiednio przygotowane na takie zagrożenia.
Agnieszka Matłacz
21.01.2021
Zarządzanie oświatą
Definicja rodziny zaproponowana w projekcie ustawy dotyczącej kształtowania przez samorządy polityki prorodzinnej dyskryminuje osoby pozostające w związkach nieformalnych. A to jest niezgodne z Konstytucją. Według samorządowców taka ustawa może też wykluczyć organizacje pozarządowe, które od lat pomagają rodzinom w trudnych sytuacjach, ale nie mają odpowiednich zapisów w statutach.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.01.2021
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Sejm w środę poparł tylko osiem ze 109 poprawek jakie do budżetu na 2021 r. zgłoszonych przez Senat. M.in. 60 mln zł trafi na program "Senior plus" oraz 39 mln zł na remonty śmigłowców LPR. Odrzucono jednak wniosek Senatu, by 4,5 mld zł przeznaczyć na dodatki dla medyków walczących z COVID-19. Nie będzie też 2,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli.
Krzysztof Sobczak
20.01.2021
Finanse publiczne

Zarząd komisaryczny w gminie

Samorząd terytorialny
Ustawodawca przewidział możliwość zawieszania, a nawet rozwiązania władz samorządowych, jeśli systematycznie naruszają one Konstytucję czy ustawy, lub też jeśli nie są w stanie skutecznie wykonywać powierzonych im zadań publicznych. W takiej sytuacji premier wprowadza do samorządu komisarza.
Hanna Hendrysiak
20.01.2021
Samorząd terytorialny
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 19 stycznia uznał, iż odmowa prawnego uznania korekty płci bez przeprowadzenia odpowiedniego zabiegu chirurgicznego korekty genitaliów stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego osób transseksualnych. Sprawa dotyczyła Rumunii, ale polskie prawo też pod tym względem nie spełnia europejskich standardów.
Katarzyna Warecka
20.01.2021
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Minister do spraw klimatu ma kształtować i prowadzić politykę na rzecz gospodarki neutralnej klimatycznie - wynika z projektu ustawy o działach. Projekt, który we wtorek przyjął rząd, a w czwartek ma nim zająć się Sejm, przewiduje też powstanie działów leśnictwo i łowiectwo oraz geologia. Nie jest jednak wciąż jasne, w którym resorcie znajdzie się leśnictwo.
Krzysztof Sobczak
20.01.2021
Środowisko Administracja publiczna

Fundusze UE dla samorządów - rząd zaczyna dzielenie pieniędzy na lata 2021-2027

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne Koronawirus a prawo
Zachowanie w planach nowej unijnej perspektywy finansowej analogii do poprzednich edycji i utrzymanie udziału procentowego dla regionalnych programów pozwoli samorządom na kontynuowanie planów, których nie zdążyły lub nie mogły zrealizować. Podział środków wskazuje, że więcej pieniędzy trafi do obszarów słabiej rozwiniętych.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.01.2021
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne Koronawirus a prawo

Jędrzejczak: Zarządzanie szpitalami przez wojewodów byłoby błędem

Administracja publiczna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Do przeprowadzenia udanej reformy ochrony zdrowia potrzebne są minimum trzy warunki: czas na jej przygotowanie i wprowadzenie, duże pieniądze oraz przedyskutowane wcześniej porozumienie społeczne i polityczne. Tryb prac zaproponowany obecnie przez Ministerstwo Zdrowia dotyczący kolejnej reformy systemowej nie zapewnia spełnienia żadnego z nich – twierdzi dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.
Józef Kielar
20.01.2021
Administracja publiczna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski