Prawo.pl
Jeśli zamiany w Kodeksie wyborczym zostaną ostatecznie uchwalone, w niektórych gminach może zabraknąć świetlic bądź innych budynków, aby utworzyć nowe obwodowe lokale wyborcze. Samorządowcy zwracają też uwagę, że już w poprzednich wyborach były problemy z naborem członków komisji. Wskazują też na niebezpieczeństwa związane w czasie wyborów samorządowych z dowozem wyborców.
Maria Dec-Kiełb
23.02.2023
Samorząd terytorialny Wybory

Senat odrzucił w całości ustawę "deregulacyjną"

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Senat opowiedział się podczas środowego głosowania za odrzuceniem w całości ustawy deregulacyjnej. Teraz wróci ona do Sejmu. Ustawa wprowadza zmiany w kilkunastu aktach prawnych, w tym m.in. podnosi próg przychodowy dla tzw. działalności nieewidencjonowanej czy modyfikuje zasady uzyskiwania pozwolenia na broń.
Krzysztof Sobczak
22.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Umożliwienie zaangażowania lekarzy spoza Unii Europejskiej w realizację świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, w zgodzie z ich udokumentowanymi umiejętnościami, postuluje Komisja ds. Ochrony Zdrowia Związku Województw RP. Obecne przepisy regulujące warunki zawierania umów na to nie pozwalają, choć dopuszczają zatrudnianie takich lekarzy w warunkach szpitalnych.
Beata Dązbłaż
22.02.2023
Zawody medyczne Zarządzanie
Stołówka w internacie zespołu szkół rolniczych może prowadzić sprzedaż posiłków na rzez osób trzecich pod warunkiem, że nie zakłóca to prawidłowego jej funkcjonowania. Taka, dodatkowa działalność stołówki, nie może wpływać na wykonywanie zdań, do których została stworzona – uważa Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.
Robert Horbaczewski
22.02.2023
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – gmina będzie uznana za podatnika VAT, gdy wykonuje czynności poza zakresem jej zadań własnych lub świadczy je na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. O statusie podatnika przesądzi również fakt, że dokonywania zakupu i następnie preferencyjnej sprzedaży węgla osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwa domowe.
Malwina Pasternak-Janik
22.02.2023
Samorząd terytorialny VAT

SN: Odrzucenie sprawozdania finansowego partii Hołowni było słuszne

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego oddaliła skargę partii politycznej Polska 2050 Szymona Hołowni na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej odrzucającej sprawozdanie jego partii o źródłach pozyskania środków finansowych. Wydatki poniesione ze środków Funduszu Wyborczego w 2021 r. były niejasne, a ponadto partia przyjmowała dary od nieuprawnionych osób.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W Polsce mamy ponad 380 tys. dróg gminnych i powiatowych. Koszt ich modernizacji przekracza możliwości finansowe samorządów, dlatego chętnie korzystają z rządowego dofinansowania. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak wydawane są te pieniądze i nie ma większych zastrzeżeń: stan dróg powoli się poprawia, a inwestycje prowadzone są prawidłowo.
Agnieszka Matłacz
22.02.2023
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Nikt nie wie, jak należy stosować okazjonalną pracę zdalną, bo przepis Kodeksu pracy, który ją reguluje nie określa ani kiedy ma być składany wniosek przez pracownika, ani w jakim terminie i w jaki sposób powinien być rozpatrzony przez pracodawcę. Tymczasem ustawodawca wyłączył stosowanie do niej przepisów dotyczących zasad wykonywania pracy zdalnej, czyli możliwość określenia jej w regulaminie pracy zdalnej.
Grażyna J. Leśniak
22.02.2023

Samorządy w niebezpieczeństwie, bo nie stać ich na cyberspecjalistów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance Kontrola zarządcza
Samorządy, w związku z wojną na Ukrainie, będą częściej padać ofiarą cyberprzestępców - najnowszy przykład to atak na system informatyczny transportu miejskiego na Śląsku. Problemem jest nie tylko infrastruktura, która jednak się modernizuje, ale brak pieniędzy na zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa wolą pracować w firmach.
Robert Horbaczewski
22.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance Kontrola zarządcza
Umowa kredytu i zabezpieczenie w postaci hipoteki było nieważne, gdyż miało na celu obejście prawa przez SKOK. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną powoda – syndyka masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej – w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką ustanowioną na nieruchomości pozwanego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.02.2023
Prawo karne Prawo cywilne
Poprawa funkcjonowania oraz efektywności pracy w Służbie Więziennej - to cel proponowanej przez ministra sprawiedliwości nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają usprawnić m.in. procedurę naboru do formacji. Uproszczone zostaną także procedury związane z przydzielaniem funkcjonariuszom Służby Więziennej kwater tymczasowych.
Krzysztof Sobczak
21.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Uchwalona 8 lutego 2023 r. przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy utrzyma tendencję wypychania kobiet z rynku pracy w przypadku realizacji obowiązków rodzicielskich - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. Ustawa wprowadza do polskiego prawa dyrektywę UE w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.
Grażyna J. Leśniak
21.02.2023
Prawo pracy Prawo unijne
Od wtorku 21 lutego można przeprowadzać badania na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało w poniedziałek rozporządzenie Ministra Zdrowia w tej sprawie. W stosunku do projektu nie zmienił się w nich ani rodzaj urządzeń, którymi pracodawcy będą badać trzeźwość pracowników, ani wykaz środków działających podobnie do alkoholu.
Grażyna J. Leśniak
21.02.2023
Prawo pracy BHP

Przyrost naturalny pikuje, gminne becikowe go nie uratuje

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Tak źle z narodzinami nowych obywateli Polski nie było od zakończenia wojny. Trendu nie potrafią zatrzymać kolejne rządowe programy socjalne. W odwrocie jest gminne becikowe, a tam gdzie jest jeszcze wypłacane, kwoty zatrzymały się na tym samym poziomie. Niektóre gminy nawet zaostrzają kryteria. W końcu 2022 roku samorządowe becikowe wypłacało już tylko 79 gmin w Polsce.
Maria Dec-Kiełb
21.02.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Uchwalona przez Sejm ustawa wymusza na radach powiatów i sejmikach wojewódzkich powoływanie rad seniorów nawet wtedy, gdy nie istnieje rzeczywista potrzeba ich powołania – uważa Związek Powiatów Polskich. Proponuje więc takie brzemiennie przepisów, aby samorządy miały możliwość powołania rady, a nie przymus.
Robert Horbaczewski
20.02.2023
Samorząd terytorialny

Samorządy chcą zmian w dystrybucji preferencyjnego węgla

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Węgiel
Większe limity węgla dla uprawionych mieszkańców, wydłużenie lub nielimitowanie ustawowego terminu dystrybucji, możliwość sprzedaży nadwyżki innym gminom lub też odkupienie węgla przez miejscowe składy po cenie sprzedaży mieszkańcom. Zdaniem wielkopolskich samorządów, takie zmiany w ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych pozwoliłyby rozwiązać problem gmin z nieodebranym paliwem.
Robert Horbaczewski
20.02.2023
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Węgiel

Arbitraż szansą na sprawne rozstrzyganie sporów wokół inwestycji gminnych

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Ustawa Prawo zamówień publicznych wprowadziła przepisy dotyczące pozasądowego rozwiązywania sporów. Skorzystanie przez strony z tych rozwiązań związane jest z wieloma korzyściami dla obu stron umowy w sprawie zamówienia publicznego. W szczególności, z szybkością uzyskania rozstrzygnięcia, pozytywnym wpływem rozwiązań pozasądowych na wzajemne relacje stron i mniejszym nakładem kosztów na rozstrzygnięcie sporu.
Wojciech Celichowski
20.02.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Według Eurostatu, luka płacowa w Polsce wynosi 4,5 proc. Z kolei według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - różnica pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn to 4,8 proc. na niekorzyść kobiet. Była ona generowana głównie przez sektor prywatny, w którym wynosiła 12,9 proc., podczas gdy w sektorze publicznym tylko 2,3 proc. Przygotowywana w UE dyrektywa ma poprawić sytuację w tym zakresie.
Grażyna J. Leśniak
20.02.2023
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo unijne

Dr Mazowiecka: Nie tylko pieniądze pomagają ofiarom przestępstw  

Prawo karne Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości
Budowa dobrego systemu wsparcia dla osób pokrzywdzonych przestępstwami to ciągle trwający proces i nadal wyzwanie. I nie tylko o pieniądze chodzi, ale także o zrozumienie i właściwe traktowanie problemu w organach ścigania i sądach - mówi dr Lidia Mazowiecka, prezes Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw. I dodaje, że już samo zainteresowanie problemami takiej osoby, jej krzywdą czy traumą, wiele znaczy.  
Krzysztof Sobczak
20.02.2023
Prawo karne Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości
Pracownica poświęciła swój wolny czas i postanowiła przyjechać do pracy w sobotę, aby wydać klientowi pranie, którego pilnie potrzebował. Pracodawca nałożył na nią karę porządkową upomnienia, bo uznał, że doszło do naruszenia ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy. Sąd nie zgodził się z tą decyzją i stwierdził, że pracownica działała w trosce o dobro zakładu pracy i wydała pranie nie po to, by naruszyć regulamin pracy, tylko żeby zadbać o klienta.
Dorian Lesner
18.02.2023
Prawo pracy
Do końca marca gminy mają czas na uchwalenie rocznych programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt. Gminy często formułują programy w sposób szczątkowy, tymczasem powinny one zostać dokładnie rozpisane i wskazywać, w jaki sposób obowiązki będą realizowane na danym terenie.
Regina Skibińska
18.02.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Plany ochrony parków krajobrazowych powinny być uwzględnione przy sporządzaniu aktów planistycznych. Zwarte w nich ustalenia nie mogą być jednak uznane za samoistne zakazy, które wywierają bezpośrednie skutki prawne. Oznacza to, że nie mają one wiążącego charakteru w sprawach o ustalenie warunków zabudowy i pozwolenia na budowę.
Dorian Lesner
18.02.2023
Środowisko Budownictwo
Dyrektywa NIS2 przebudowuje ramy europejskiego porządku infrastruktury krytycznej oraz cyfrowej. Wśród szczególnie narażonych na cyberatak podmiotów są szpitale. Wyzwaniem dla nich jest obecnie moc obliczeniowa potrzebna w systemach IT, która ulega dynamicznej zmianie. Do tego dochodzą rosnące koszty informatyczne i brak wykwalifikowanego personelu IT. 
Katarzyna Redmerska
17.02.2023
Nowe technologie Zarządzanie
Nieograniczona, nadmierna emisja sztucznego światła w przestrzeni publicznej godzi w konstytucyjne prawa obywateli do ochrony zdrowia oraz do czystego środowiska - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że zakłóca to naturalny biorytm człowieka i powoduje m.in. bezsenność. Obniża komfort życia mieszkańców nie tylko miast, ale i wsi, co przekłada się na pogorszenie zdrowia.
Krzysztof Sobczak
17.02.2023
Środowisko Administracja publiczna
Przewidziane w ustawie nowelizującej Kodeks wyborczy vacatio legis prowadzić będzie do wejścia aktu prawnego w życie w okresie ciszy legislacyjnej, biegnącej od 14 lutego b.r. Z uwagi na fakt, że wprowadzane zmiany mają charakter istotny, wejście noweli w życie stanowić będzie naruszenie fundamentalnych zasad ustrojowych. A co za tym idzie – jest sprzeczne z Konstytucją RP – oceniają konstytucjonaliści z zespołu doradców Senatu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.02.2023
Administracja publiczna
Uchwała organu samorządowego powinna być napisana poprawnie językowo, przejrzyście, realizując jednocześnie zasady techniki prawodawczej. Nie może powtarzać przepisów ustaw i rozporządzeń ani ich modyfikować. Wadliwie napisana uchwała będzie bowiem trudna w stosowaniu, a w skrajnym wypadku może być również unieważniona.
Marek Sondej
16.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Wprowadzony przed laty scentralizowany i finansowany przez państwo system rezydentur nie był dobrym pomysłem. W efekcie np. w jednym województwie nie ma chętnych na daną specjalizację, chociaż są wolne miejsca rezydenckie, a w innym są chętni, a nie ma miejsc. O tym, jak wyjść z tej patowej sytuacji, mówi Krzysztof Bukiel, były przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Józef Kielar
16.02.2023
Zawody medyczne Zarządzanie
Wiele gmin, których rady kiedyś przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT, wciąż ich nie uchyliło. A część wręcz – jak wyjaśnia w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich – nadal nie zamierza tego robić. I to mimo, że grozi im to utratą unijnych funduszy, bo ich otrzymanie jest uzależnione od przestrzegania przez Polskę Karty Praw Podstawowych.
Monika Sewastianowicz
16.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Komisja Europejska skierowała w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko 8 państwom członkowskim, w związku z ochroną sygnalistów. Wśród nich jest Polska. Termin wdrożenia postanowień unijnej dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii upłynął 17 grudnia 2021 r., a w Polsce jeszcze nie odpowiedniej ustawy.
Grażyna J. Leśniak
15.02.2023
Prawo pracy Prawo unijne
Nagrody Super Samorząd 2022 otrzymało pięć społeczności lokalnych - mieszkańców i władz, które wspólnie realizowały ważne dla ich wspólnot działania. Nagrodę Specjalną za pomoc uchodźcom z Ukrainy przyznano społeczności samorządowej Międzyrzeca Podlaskiego. Wybrano też 6 laureatów nagrody Super Głos 2022.
Maria Dec-Kiełb
15.02.2023
Samorząd terytorialny