Projekt pojawił się w czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jak zaznaczono w uzasadnieniu podjęcia inicjatywy, wojna w Ukrainie wciąż w istotny sposób oddziałuje na produkcję, sprzedaż, ceny, a także na przechowywanie owoców i warzyw. Liczne przerwy w dostawach prądu w tym kraju miały swoje konsekwencje na rynku mrożonek. Mrożone maliny sprzedawano po niskich cenach do Polski, co załamało krajowy rynek tych przetworów. Wskazano przy tym, że poziom kosztów ogółem produkcji malin w czerwcu 2023 r. był o ok. 14 proc. wyższy w relacji do 2022 r., a tegoroczne ceny maliny - biorąc pod uwagę wzrost kosztów - nie gwarantują opłacalności produkcji. Zakłady przetwórcze, mając zapasy mrożonych malin, nie były zainteresowane skupem owoców od polskich producentów. Dlatego rząd uznał udzielenie pomocy za uzasadnione. 

Czytaj też: UOKiK: Kontrole nie wykazały zmowy cenowej na rynku skupu malin >>

 

Projekt zakłada uruchomienie pomocy dla producentów malin, gdzie stawka pomocy będzie zróżnicowana i będzie wynosiła:

  1. 1250 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, w których w 2023 r. wystąpiły szkody spowodowane przymrozkami wiosennymi, huraganem lub gradem i w odniesieniu do których producent malin złożył wniosek o przyznanie pomocy, o której mowa w par. 13zzh zmienianego rozporządzenia;
  2. 2500 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, innych niż te o których mowa w pkt 1.

Jednocześnie założono, że pomocą będzie objęte pierwsze 10 ha. Ponadto z pomocy wyłączeni zostaną producenci malin, którzy ponieśli w bieżącym roku szkody w uprawach malin w wysokości co najmniej 70 proc. na powierzchni występowania tych upraw w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu i złożyli wniosek o pomoc, o której mowa w par. 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie. Rozwiązania mają zacząć obowiązywać w tym roku.