Prawo.pl
Administratorzy cmentarzy skarżą się, że część gmin nie chce traktować odpadów z tych nieruchomości jako odpadów komunalnych podlegających selektywnej zbiórce. Oznacza to dla nich większe opłaty za wywóz śmieci. Tymczasem interpretacja ministerstwa jest jasna – cmentarne śmietniki należy traktować tak samo, jak te pod blokami. Liczbę odpadów z cmentarzy chcą ograniczyć samorządowcy - pomysł na to, to wprowadzenie zniczodzielni.
Monika Sewastianowicz
01.11.2023
Samorząd terytorialny Odpady
Poprawa transparentności rynku energii oraz przeciwdziałanie dalszej jego monopolizacji, wypracowanie strategii dla zielonych certyfikatów, rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu, czy rozwój źródeł biogazu i biometanu – to tylko niektóre, spośród 18 rekomendacji przygotowanych przez Radę OZE Konfederacji Lewiatan dla nowego rządu.
Inga Stawicka
31.10.2023
Energetyka
31 października wygasa ponad 5,5 mln profili zaufanych. To niemal jedna trzecia wszystkich. Potwierdził to we wtorek Maciej Górski, zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki. Samodzielne przedłużenie profilu zaufanego jest bardzo proste i można zrobić to online. Profil zaufany co do zasady ważny jest trzy lata.
Krzysztof Koślicki
31.10.2023
Administracja publiczna
Nie można zakazać uchwałą rady miasta jazdy na rowerze czy deskorolką po cmentarzu komunalnym. Jednak zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych dotyczy także cmentarza, a nakaz, aby dzieci do lat 13 przebywały tam wyłącznie pod opieką osób dorosłych należy odczytywać jako dążenie do zapewnienia zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.10.2023
Samorząd terytorialny
Firmy elastycznie zatrudniają informatyków tworzących aplikacje, programy czy strony www. Przepisy różnicują jednak uprawnienia twórców w zależności od formy ich współpracy z zatrudniającymi. Na pewne aspekty umów związanych z narzędziami informatycznymi trzeba zatem zwrócić szczególną uwagę.
Michał Kosiarski
31.10.2023
Prawo pracy Prawo AI
Elektroniczne karty zgonu, stanowisko koronera i dodanie usług pogrzebowych na listę działalności regulowanej - to główne zmiany, które wprowadzić miała nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Nad projektem pracowano latami, prowadząc szeroko zakrojone konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe. W najbliższym czasie nie ma co się jednak spodziewać zastąpienia przepisów, które sięgają lat 30. ubiegłego wieku.
Monika Sewastianowicz
31.10.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
W ciągu 20 lat spodziewany jest dalszy wzrost liczby zgonów, co staje się coraz większym wyzwaniem dla zarządców cmentarzy komunalnych. W najbliższym czasie wielu miastom zacznie brakować miejsca na pochówki. Lokalizacja nowych nekropolii budzi jednak obawy społeczne. Dlatego zarządcy cmentarzy, szczególnie w dużych miastach, coraz częściej starają się odzyskiwać groby nieopłacone oraz promują pochówki w urnach.
Robert Horbaczewski
31.10.2023
Samorząd terytorialny
Prezes Rady Ministrów wyznaczył 2 listopada 2023 r. i 2 stycznia 2024 r. dniami wolnymi dla służby cywilnej, w związku ze świętami przypadającymi w sobotę. Ministerstwo Finansów przypomina zatem, że urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa będą w tych dniach nieczynne.
Krzysztof Koślicki
30.10.2023
Administracja publiczna
Podczas poniedziałkowego posiedzenia rząd zdecydował o przedłużeniu terminów składania wniosków o oszacowanie szkód, które powstały w wyniku tegorocznej suszy. Rolnicy będą mieli taką możliwość do 17 listopada 2023 r. Pierwotnie miał on upłynąć 30 października, jednak organizacje zrzeszające rolników apelowały o jego wydłużenie.
Inga Stawicka
30.10.2023
Po 20 latach użytkowania miejsca na cmentarzu komunalnym trzeba wnieść opłatę prolongującą nienaruszalność grobu, bo może on przypaść komu innemu. Od takiej decyzji można jednak odwołać się do sądu. Nie jest też tak, że zarząd cmentarza ma obowiązek likwidacji grobu, gdy nie ma opłat. Rodzina nie powinna się obawiać windykacji kosztów likwidacji nagrobka, bo to sprawa zarządu cmentarza.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.10.2023
Samorząd terytorialny

Większość skarg na brak dostępności nie jest rozstrzygana

Samorząd terytorialny Niepełnosprawność
Po dwóch latach działania mechanizmu skargowego na brak dostępności instytucji publicznych, do PFRON do końca sierpnia wpłynęło zaledwie kilkadziesiąt skarg. Może to wynikać z braku informacji o takiej możliwości, ale też niezrozumienia przepisów dotyczących składania skarg. Dotąd bowiem większość z nich nie jest rozstrzygana z powodu braków formalnych. Tak też było w pierwszym roku działania mechanizmu, zatem niewiele się zmieniło w tym zakresie.
Beata Dązbłaż
30.10.2023
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność
Niesamodzielny człowiek może być fizycznie sprawny. Dlatego obok skali Barthel kluczowa jest ocena funkcji poznawczych. Tylko szersza ocena całościowa da w rzeczywistości pełny obraz ograniczeń samodzielności pacjenta – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.
Beata Dązbłaż
30.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Nikt nie kwestionuje postulatu budowania budynków mieszkalnych w sposób cywilizowany, komfortowy, przyjazny mieszkańcom. Ale śmiało można napisać, że wyciągnięte w czasie kampanii wyborczej na światło dzienne, niezgodne z prawem i naruszające standardy przyzwoitej architektury, przykłady patodeweloperki posłużyły do opracowania, a teraz podpisania, norm technicznych, które źle się przysłużą całemu rynkowi inwestycji budowlanych - pisze adwokat Rafał Dębowski, wspólnik w kancelarii Dębowski i Wspólnicy.
Rafał Dębowski
28.10.2023
Nieruchomości Ład Przestrzenny
Spółka, w której radny jest członkiem zarządu, nie może świadczyć odpłatnych usług na rzecz miasta. Narusza bowiem zakaz wykorzystywania mienia gminy w prowadzonej działalności gospodarczej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Nie mają przy tym znaczenia okoliczności zawarcia umowy, jak wojna na Ukrainie czy zapaść na rynku węgla.
Marek Sondej
28.10.2023
Samorząd terytorialny
Komisja Europejska pracuje nad propozycją wykorzystania części zysków pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych, aby pomóc Ukrainie w jej powojennej odbudowie - poinformowała w piątek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po dwudniowym szczycie UE. zamrożonych rosyjskich aktywów wynosi 211 mld euro.
mp/PAP
27.10.2023
Prawo europejskie Ukraina
696 protestów przeciwko ważności referendum i 477 protestów wyborczych - zarejestrowano w piątek w Sądzie Najwyższym. Choć termin składania protestów minął 25 października, ich liczba może być większa. Niektóre mogą wpłynąć za pośrednictwem poczty, a dla zachowania terminu liczy się data stempla pocztowego.
Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.10.2023
Wybory
Aż 74 proc. badanych osób obawia się, że jakość powietrza podczas tegorocznej zimy znów będzie zła, a 51 proc. ankietowanych jest zaniepokojonych stanem i dostępnością wody pitnej w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli biznesu z całej Polski. Ponad 66 proc. ankietowanych uważa, że jakość systemu edukacji ekologicznej w Polsce jest niewystarczająca, a 13 proc. odpowiedziało, że ich zdaniem jest ona wręcz bardzo zła.
Inga Stawicka
27.10.2023
Środowisko Prawo gospodarcze
Jeżeli były małżonek uczestnika PPK nie ma rachunku PPK, może przetransferować środki przypadające mu po rozwodzie na terminową lokatę, pod warunkiem ich wypłaty po osiągnięciu 60. roku życia albo przekazać je na swój rachunek bankowy. Od tego, jak skorzysta z tych środków, zależy, czy otrzyma je bez pomniejszeń.
Anna Puszkarska
27.10.2023
PIT Prawo pracy PPK
Samorządy krytykują projekty rozporządzeń, które zobowiązują gminy i miasta do ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę lub adwokata z urzędu. Stawki te wzrosną o 100 procent we wszystkich rodzajach spraw. Samorządowcy wskazują, że nie wiedzą ile będą kosztować ich nowe regulacje. Obawiają się, że znowu będą musiały dołożyć do zmian z własnych budżetów.
Robert Horbaczewski
27.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów
Jeszcze w tym roku wzrośnie dofinansowanie z PFRON dla zakładów aktywności zawodowej (ZAZ). Od przyszłego roku zaś zwiększy się także dofinansowanie na uczestników warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). To ważne zmiany, gdyż pozwolą im na utrzymanie swojej działalności. Niejednokrotnie bowiem alarmowały one o złej sytuacji finansowej m.in. w kontekście wysokiej inflacji. Niskie finansowanie było też powodem odpływu wykwalifikowanej kadry.
Beata Dązbłaż
26.10.2023
Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Terminem, który wstępnie zaplanowałem na pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, będzie poniedziałek, 13 listopada – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, nie ma dziś powodu do skracania dotychczasowej kadencji Sejmu, która upływa 12 listopada.
Robert Horbaczewski
26.10.2023
Wybory
Unia Europejska chce "ucywilizować" wynajmowanie mieszkań na kilka dni przy pomocy platform internetowych. Pracuje obecnie nad rozporządzeniem, które przewiduje obowiązek rejestracji tego typu mieszkań. Właściciele nieruchomości będą musieli poinformować, komu, co oraz gdzie wynajmują. Jednak w opinii samorządów oraz właścicieli tego rodzaju lokali, unijne przepisy nie rozwiążą wszystkich problemów polskiego rynku. Bardziej pomogą Barcelonie czy Berlinowi niż Sopotowi.
Renata Krupa-Dąbrowska Inga Stawicka
26.10.2023
Prawo europejskie Nieruchomości
Lasy Państwowe wadliwie uznały, że sprawę o ujawnienie kwot przeznaczanych na reklamę w mediach, można załatwić dyskretnie. Konieczne jest udzielenie odpowiedzi albo wydanie decyzji odmowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Marek Sondej
26.10.2023
Finanse publiczne Administracja publiczna

Choć pushbacki cudzoziemców są wątpliwe prawnie, to ciągle mają miejsce

Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie
Mimo wybudowania zapory cudzoziemcy wciąż przedostają się na terytorium Polski, a Straż Graniczna zawraca ich do linii granicy, czyli w praktyce wypycha na druga stronę zapory. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest to niezgodne z prawem. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych.
Regina Skibińska
26.10.2023
Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie

Adam Kałążny: Podatek od nieruchomości (znowu) niezgodny z Konstytucją

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Podatnicy, którzy musieli przez lata płacić zawyżony podatek od nieruchomości na podstawie niezgodnych z Konstytucją przepisów, liczyli na to, że będą mogli go odzyskać. Niestety zgodnie z wyrokiem TK będą to mogli zrobić wyłącznie podatnicy, w sprawie których została złożona skarga konstytucyjna. Trybunał odroczył wejście w życie wyroku, wskazując, że zaskarżone przepisy utracą moc obowiązującą od 1 stycznia 2025 r. - pisze dr Adam Kałążny, radca prawny z Deloitte.
Adam Kałążny
26.10.2023
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Prezydent zna swoje obowiązki, ale zna też konstytucję i cały czas podkreśla, że będzie przestrzegał terminów, które są zawarte w konstytucji. Nie wydaje mi się, aby cokolwiek mogło to zmienić - zapowiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. W czwartek, 26 października, prezydent Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Rozmawiał z politykami PiS i KO, a w środę - z politykami Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji.
Patrycja Rojek-Socha
25.10.2023
Wybory
W postępowaniu zainicjowanym przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP, Senatu, Prezydenta RP oraz Parlamentu Europejskiego, o których mowa w kodeksie wyborczym, także w postępowaniu zainicjowanym przeciwko ważności referendum ogólnokrajowego nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Renata Krupa-Dąbrowska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.10.2023
Wybory
Budżet programu „Mój Prąd” został zwiększony o 450 mln zł, do 950 mln zł. Ci, którzy otrzymali już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych z innych źródeł publicznych np. z programu „Czyste Powietrze” czy programów gminnych mogą też wnioskować o wsparcie dodatkowych urządzeń, które współpracują z fotowoltaiką m.in.: magazyny energii lub ciepła, kolektory słoneczne, pompy ciepła.
Robert Horbaczewski
25.10.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Określenie w regulaminie pracy dni, w których może być planowana praca i jednocześnie – wprost albo pośrednio – dni wolnych od pracy, stanowi wyznaczenie przestrzeni, po której pracodawca (przełożony) może się poruszać w harmonogramach czasu pracy. Zaplanowane w ramach zwykłego planowania pracy w regulaminowym dniu wskazanym w prawie wewnętrznym jako dzień wolny od pracy jest niedopuszczalne. Na ten dzień można polecić świadczenie pracy dodatkowo, w oparciu o szczególne potrzeby pracodawcy.
Marek Rotkiewicz
25.10.2023
Prawo pracy

Na niższe stawki podatku od garaży trzeba będzie poczekać ponad rok

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Dopiero od 2025 roku właściciele garaży podziemnych będą płacić stawki podatku od nieruchomości właściwe dla mieszkań - niezależnie od tego, czy miejsce garażowe jest przedmiotem odrębnej własności. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował, co prawda, przepisy, na podstawie których od garaży z księgą wieczystą można pobierać wyższą stawkę daniny, ale odroczył termin ich uchylenia. Według ekspertów nie ma potrzeby czekać tak długo.
Monika Pogroszewska
25.10.2023
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości