Prawo.pl

Firmy pytają ministra o działanie bazy danych o odpadach

Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów Fors wysłało pismo do Michała Kurtyki, ministra klimatu, z prośbą o objaśnienia prawne dotyczące ewidencji odpadów w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO). Jego autorzy sugerują też zmiany niektórych przepisów dotyczących tej ewidencji.
Jolanta Ojczyk
01.01.2020
Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Polacy wystraszyli się kar za niezarejestrowanie auta w ciągu 30 dni od sprowadzenia go z kraju UE i szturmują wydziały komunikacji. W Kielcach, Łodzi, Włocławku kolejki są dłuższe niż zawsze, już rano brakuje numerków. Ministerstwo Infrastruktury uspokaja, że kary dotyczą tylko transakcji dokonanych po 1 stycznia. Prawnicy jednak nie zgadzają się z taką interpretacją.
Jolanta Ojczyk
31.12.2019
Odmowa ujawnienia danych osób fizycznych przez partię polityczną w odpowiedzi na wniosek dotyczący jej finansowania i majątku była uzasadniona. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność.
Dorian Lesner
31.12.2019
RODO Wybory

Audytor jak lekarz - ma uzdrowić to, co źle funkcjonuje

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Audytor w urzędzie ma zaproponować usprawnienia systemowe, poprawę zarządzania, zapobiegać potencjalnym zagrożeniom. Działania audytora to często… wyższy poziom dyplomacji – mówi Bożena Derda, audytor wewnętrzny w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.
Hanna Hendrysiak
31.12.2019
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. 1 stycznia wchodzi w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, samorządu terytorialnego, nieruchomości, ochrony zdrowia czy oświaty.
Jacek Górski
31.12.2019

Nowe miasta w nowym roku

Samorząd terytorialny
Na mapie 1 stycznia 2020 roku pojawią się nowe miasta, kilka gmin zmieni też swoje granice. Nastąpią też zmiany w nazwach miejscowości. Wokół zmian granic narastają konflikty pomiędzy samorządami i ich mieszkańcami. Status miasta otrzymują: Klimontów, Lututów, Piątek i Czerwińsk nad Wisłą.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.12.2019
Samorząd terytorialny
Partia rządząca w swoich deklaracjach podkreśla zaangażowanie i poparcie dla praw socjalnych i niewątpliwie ostatnie lata skutkowały przyznaniem obywatelom zwiększonych świadczeń socjalnych. Wciąż jednak są sfery niedoceniane, które były też marginalizowane przez kolejne rządy, jak np. ochrona zdrowia, czy deficyt mieszkaniowy
Dominika Bychawska-Siniarska
31.12.2019
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Ponad 2,2 mld zł zostanie wydane z Funduszu Pracy m.in. na staże i szkolenia lekarzy i dentystów - przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej na 2020 r. Kolejna zmiana zakłada, że z funduszy NFZ możliwe będzie bezpośrednie finansowanie kosztów m.in. leków dla osób po ukończeniu 75. roku, bez konieczności przekazywania dotacji na ten cel z budżetu państwa.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
30.12.2019
Zawody medyczne
O przeciwdziałanie bezdomności apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich do premiera. Zdaniem RPO należy zidentyfikować przyczyny bezdomności, uwzględnić je w działaniach państwa i zmienić prawo, by ułatwiło organizacjom pozarządowym pracę na rzecz osób w kryzysie bezdomności.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2019
Samorząd terytorialny
Od 1 stycznia 2020 roku starostów czekają nowe obowiązki kontrolne w związku ze zmianami w nieodpłatnej pomocy prawnej. Od nowego roku ma też funkcjonować darmowa mediacja, która będzie realizowana w punktach bezpłatnej pomocy prawnej i finansowana przez państwo.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2019
Prawnicy
Możliwość tworzenia centrów usług społecznych, nowości i ułatwienia wprowadzone ustawą o informatyzacji, zakaz wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności, a także nowe miasta na mapie i zmiany nazw miejscowości – to niektóre ze zmian, które są związane z działaniem samorządów w 2020 roku.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2019
Samorząd terytorialny
Polskie elektrownie są wyeksploatowane, a niepewność, jakie będzie otoczenie prawne rynku energii i jego uczestników za kilka, kilkanaście lat zniechęca przedsiębiorców do budowy nowych jednostek wytwarzających energię. Do tego brak aktualnej polityki energetycznej państwa oraz brak rozwiązań legislacyjnych tworzących pozafinansowe instrumenty wsparcia inwestycji
Agnieszka Matłacz
30.12.2019
Administracja publiczna
Znowelizowane Prawo ochrony środowiska zakazuje wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności. Naruszenie tych ograniczeń grozi dystrybutorom takich urządzeń karami od 10 tysięcy złotych do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
W kosmetykach jest coraz więcej szkodliwego dla zdrowia i środowiska mikroplastiku. Substancji tych używa się m.in.: w pastach do zębów, szamponach i żelach pod prysznic, cieniach do oczu, lakierach do paznokci czy peelingach. Producenci nie mają jednak zakazu dodawania go do kosmetyków, a rząd nie zamierza im tego zakazywać.
Katarzyna Nowosielska
30.12.2019
Opieka zdrowotna
Rejestr Danych Kontaktowych ma ułatwić kontakt urzędów z obywatelami. Według ekspertów nowe rozwiązania niosą jednak pewne zagrożenia. Na przykład nieprecyzyjnie sformułowano, do jakich celów może być wykorzystywany zbiór. Obywatel nie ma też obowiązku utrzymywania tam aktualnych danych. Nie ma również obowiązku takiej korespondencji czytać.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2019
Administracja publiczna Prawo AI
Postępowanie zmierzające do likwidacji skutków samowoli budowlanej jest podzielone na kilka etapów. Konieczne jest ustalenie, że obiekt został wybudowany bez pozwolenia i można go zalegalizować. Dopiero wówczas można przejść do sprawdzenia zgodność inwestycji z przepisami i kwestii naprawy występujących naruszeń – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Dorian Lesner
29.12.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Diety należą się radnemu nie tylko za uczestnictwo w pracach organów powiatu, ale także za wykonywanie innych czynności, niż udział w posiedzeniach. Rada powiatu nie mogła więc uchwalić potrącania diety, w sytuacji gdy posiedzenia rady lub komisji nie odbywają się – stwierdził WSA w Olsztynie.
Robert Horbaczewski
28.12.2019
Samorząd terytorialny
Pracownik służby cywilnej egzekwujący w imieniu wojewody nakaz eksmisji wdał się w internetowy hejt z byłym właścicielem nieruchomości. Robił to jednak po godzinach pracy, starając się bronić swojego dobrego imienia. Pracodawca chcąc wyciszyć szum medialny wokół sprawy, zwolnił go dyscyplinarnie. Spór o przywrócenie do pracy rozstrzygnął sąd.
Marek Sondej
28.12.2019
Administracja publiczna Prawo AI

W 2020 roku w wielu żłobkach wyższe opłaty

Samorząd terytorialny Domowe finanse
Wiele samorządów już w 2019 roku zdecydowało się na korekty opłat w prowadzonych przez siebie żłobkach ze względu na zmiany cen energii i żywności. Podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 20120 roku spowoduje kolejne zmiany opłat.
Agnieszka Matłacz
27.12.2019
Samorząd terytorialny Domowe finanse
Głosując w sprawie ustalenia ekwiwalentu pieniężnego dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej radni będący członkami OSP powinni wyłączyć się z głosowania. Uchwała dotyczy bowiem ich interesu prawnego – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Robert Horbaczewski
27.12.2019
Samorząd terytorialny
Audytor powinien mieć nie tylko uszy, jak sama nazwa profesji wskazuje, ale i oczy otwarte; obserwować to, co się dzieje w urzędzie i interesować się każdym obszarem działalności. Sekretarz ma sporo wspólnego z zainteresowaniami audytora wewnętrznego, który może mu być bardzo pomocny.
Hanna Hendrysiak
27.12.2019
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Protest wyborczy, który nie zawiera właściwie sformułowanych zarzutów, powinien zostać pozostawiony bez dalszego biegu - orzekł Sąd Najwyższy. Autor protestu nie może poprzestać na niepopartej dowodami krytyce określonych w prawie rozwiązań – orzekł Sąd Najwyższy. Orzeczenie to komentuje dr hab. Maciej Borski.
Aleksandra Partyk
27.12.2019
Wybory
Przedsiębiorcy realizujący zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa będą je mogli wykonywać zdalnie i poza tzw. bezpiecznymi pomieszczeniami - wynika z decyzji ministra cyfryzacji, o której resort poinformował we wtorek. Ministerstwo podkreśla, że nie oznacza to obniżenia wymagań bezpieczeństwa.
Krzysztof Sobczak
24.12.2019
Prawo AI Prawo gospodarcze
Resort nauki poszerzył listę punktowanych czasopism, po zmianach znalazło się na niej więcej polskojęzycznych czasopism prawniczych. W tym periodyki dotyczące samorządu terytorialnego, których zabrakło w poprzedniej wersji listy. To pozytywna zmiana, która pomoże - zwłaszcza młodym naukowcom - w poszerzeniu dorobku.
Monika Sewastianowicz
24.12.2019
Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta
Są obawy, że po powstaniu centrów usług społecznych pracę mogą stracić pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Wątpliwości związane są też z tym, że ośrodek utworzony dla kilku gmin utrudni dostęp dla części mieszkańców, bo będą mieli dalej. Zwolennicy podkreślają jednak, że nowe podmioty poprawią dostęp do usług społecznych i ich lepszą koordynację.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.12.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Przy legalizacji istotne jest, aby wykonana samowola budowlana nie naruszała ładu przestrzennego. Wydając zaświadczenie o jej zgodności z ustaleniami miejscowego planu konieczne jest jednoznaczne określenie wykonanych robót i poddanie ich ocenie w trybie przepisów prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dorian Lesner
24.12.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Wielu wyborców niepełnosprawnych z przyczyn obiektywnych nie może głosować. Problem absencji przymusowej przy urnach wyborczych może dotyczyć nawet 2 milionów osób. Należy dyskutować na temat zmian w prawie, by jak najpełniej umożliwić wszystkim zainteresowanym oddawanie głosu – wskazuje dr hab. Maciej Borski.
Aleksandra Partyk
24.12.2019
Administracja publiczna Wybory
Wybory do Sejmu i Senatu z 13 października 2019 roku są ważne - uznała w poniedziałek w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. A prezes Izby Joanna Lemańska podziękowała m.in. wszystkim sędziom PKW i uczestnikom procesu wyborczego za zaangażowanie w sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów.
Krzysztof Sobczak
23.12.2019
Wybory
Rząd przyjął trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2020-2022. Od kilku lat limit mianowań rośnie, ale urzędników wciąż brakuje. W tym roku akty mianowania odebrało 415 osób, natomiast w 2020 przyjętych może zostać 490 osób.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.12.2019
Administracja publiczna
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych o kontrolę uchwał śmieciowych. Powodem jest znaczny wzrost cen odbioru odpadów komunalnych. Zdaniem resortu uchwały gmin budzą wątpliwości.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.12.2019
Samorząd terytorialny Środowisko