Czytaj: Rząd włączył hamulce - większa czerwona strefa i kolejne ograniczenia>>

Rozporządzenie Rady Ministrów Stanowi:

Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się:

  1. w  budynkach  i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej  niż  1,5m, nie  więcej  uczestników  niż  1osoba  na  4m2 powierzchni  w obszarze  żółtym  albo 1 osoba na 7m2 powierzchni w obszarze czerwonym, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w§27ust.1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny;
  2. na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5m  od  siebie  i realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w§27ust.1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.”,

 

W Warszawie np., która znalazła się w strefie czerwonej i na mszach i nabożeństwach w świątyniach wymagane jest zachowanie dystansu 7 mkw. na osobę, najwięcej wiernych w stolicy – 525 -będzie mogło uczestniczyć w liturgiach w Świątyni Bożej Opatrzności w Wilanowie.
Drugim pod względem pojemności jest kościół Wszystkich Świętych, do którego może wejść jednorazowo 300 osób. Trzecim – świątynia pod wezwaniem Błogosławionego Władysława z Gielniowa na Ursynowie, która będzie mogła pomieścić 257 wiernych.

W diecezji warszawsko-praskiej najwięcej wiernych pomieści bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul Kawęczyńskiej. Od soboty 17 października we mszy św. może tam uczestniczyć 278 osób. Drugą co do wielkości świątynią po prawej stronie Wisły, w której wierni będą mogli wspólnie się modlić, jest licząca ok 1,5 tys. mkw. katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. Zgodnie z wytycznymi w nabożeństwach w niej odprawianych będzie mogło uczestniczyć 214 osób.

W jednej z najliczniejszych parafii, jeśli chodzi o liczbę wiernych – Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła na stołecznym Grochowie, w górnej części kościoła zmieszczą się 182 osoby, a w dolnej 70 osób. Z kolei do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku wejdzie 145 osób do górnego kościoła i 57 do dolnego.

Strefa czerwona w ponad połowie kraju

W czerwonej strefie, czyli na obszarze z największymi restrykcjami, od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

Czerwonym obszarem objęte są kolejno powiaty: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki i polkowicki (woj. dolnośląskie); aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński i miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń i Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie); janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski i miasta na prawach powiatu: Chełm, Lublin i Zamość (woj. lubelskie); gorzowski, krośnieński, międzyrzecki i żarski (woj. lubuskie); bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński i miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice (woj. łódzkie); bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki i miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów (woj. małopolskie); garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki i miasta na prawach powiatu: Siedlce i Warszawa (woj. mazowieckie); głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki i strzelecki (woj. opolskie); brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski i miasta na prawach powiatu: Przemyśl i Rzeszów (woj. podkarpackie); białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski i miasta na prawach powiatu: Białystok i Suwałki (woj. podlaskie); chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot (woj. pomorskie); cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki i miasta na prawach powiatu: Częstochowa i Ruda Śląska (woj. śląskie); buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski i miasto na prawach powiatu – Kielce (woj. świętokrzyskie); działdowski, iławski, nowomiejski i Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie); gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński i Poznań (woj. wielkopolskie); sławieński, szczecinecki i miasto na prawach powiatu – Koszalin (woj. zachodniopomorskie)