W czwartek premier Mateusz Morawiecki ogłosił obostrzenia, jakie wprowadza rząd w związku z epidemią COVID-19, a w piątek wieczorem rozporządzenie Rady Ministrów zostało w Dzienniku Ustaw.

- Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, aby gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała – powiedział  po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W uzasadnieniu rozporządzenia podkreślono, że z obowiązku zakrywania ust i nosa są wyłączone "osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, a nie np.: bieganie, chód czy jazda na rowerze dla przyjemności lub dla zdrowia, czy też jazda na rowerze po to, aby dojechać do pracy lub sklepu".

Czytaj także: Rząd zapowiada prawo chroniące medyków walczących z pandemią>>
 

 


Nowe rygory w strefach

Zawarte w nowym rozporządzeniu obostrzenia obejmują zarówno strefy żółte, jak i czerwone.

I tak, w strefie żółtej zgromadzenia publiczne będą mogły liczyć do 25 osób. Ograniczona zostanie działalność punktów gastronomicznych, które będą mogły  funkcjonować w godz. 6:00-21:00. Potem sprzedaż będzie mogła być prowadzona tylko na wynos. W lokalach zajęty może być co drugi stolik.

W strefie żółtej wesela, imprezy okolicznościowe będą mogły odbywać się z udziałem maksymalnie 20 osób, bez zabawy tanecznej. Natomiast wydarzenia sportowe będą odbywały się bez udziału publiczności. Zawieszona zostanie działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Natomiast w strefie czerwonej ograniczenie dotknie placówki handlowe, w których dopuszczone będzie do pięciu osób na jedna kasę. Będzie też zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji itp.), który będzie obowiązywał od poniedziałku, 19 października.

W strefie czerwonej wydarzenia sportowe  będą odbywały się również bez udziału publiczności, a przy wydarzeniach kulturalnych dopuszczalny będzie - do 25 proc. - udział publiczności. Zawieszona zostanie natomiast działalność basenów, aquaparków i siłowni. W transporcie publicznym zajętych będzie mogło być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich. Ponadto podczas uroczystości religijnych dopuszczona będzie maksymalnie jedna osoba na 7 mkw., a zgromadzenia publiczne – jedynie do 10 osób.

- Nie ma w tym momencie niż ważniejszego dla rządu, niż żeby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie dla Polaków, temu podporządkowane są wszystkie nasze działania - podkreślił premier na konferencji prasowej.

 


Ograniczenia dla szkół

Premier zapowiedział też, że w strefie żółtej szkoły wyższe i ponadpodstawowe przechodzą na nauczanie hybrydowe. W strefach czerwonych placówki te  przechodzą w tryb zdalny. Premier nie wykluczył, że przy dużym wzroście zakażeń, na zdalną pracę przejdą kolejne placówki.

Szef rządu był pytany podczas czwartkowej konferencji prasowej, czy planowane jest przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. - Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych, to tak – odpowiedział premier. Jak dodał,  rozważane są różne scenariusze, jednak – jak zaznaczył – rząd jak najdłużej chce chronić szkoły podstawowe i przedszkola przed trybem zdalnym.

Więcej: Szkoły w strefie żółtej z nauczaniem hybrydowym, w czerwonych - zdalnie>>
 

Cel: działająca gospodarka

Od soboty w czerwonej strefie znajdą się 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich, m.in. Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Łódź, Kraków, Przemyśl, Rzeszów, Kielce, Suwałki, Białystok, Koszalin, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Poznań i Częstochowa. Pozostałe powiaty pozostają w żółtej strefie. W strefie czerwonej jest też Warszawa.

Rozporządzenie Rady Ministrów>>

Zapowiadając to premier wskazał, że wśród celów rządu jest zapewnienie wydajności służby zdrowia oraz utrzymanie pracującej gospodarki i zdecydowana obrona miejsc pracy. - Nie jesteśmy też skazani, drodzy rodacy, na wybór: albo brak obostrzeń, albo całkowity lockdown. Jest droga pośrednia, zdroworozsądkowa, która jednak zakłada szereg rygorów, obostrzeń i zakłada, że będziemy wszyscy tych obostrzeń przestrzegali - mówił Morawiecki. Szczegóły oraz wykaz stref dostępny jest w komunikacie na stronie internetowej Kancelarii Premiera.