W kontaktach z administracją skarbową możliwe są: korzystanie z e-usług i kontakty z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie. Jak przypomina MF, usługi e-Deklaracje i Twój e-PIT, dostępne na stronie podatki.gov.pl, pozwalają na sprawne rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym. Więcej informacji dostępnych jest na stronach internetowych poszczególnych izb administracji skarbowych, urzędów skarbowych oraz na stronie podatki.gov.pl. Natomiast w serwisie biznes.gov.pl znajdują się opisy elektronicznych usług świadczonych przez urzędy skarbowe, między innymi informacje o tym w jaki sposób, elektronicznie, można złożyć wniosek i uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach oraz należnościach celnych lub stwierdzające stan zaległości.

Numer telefonu infolinii KIS i godziny pracy

Resort finansów zwraca uwagę, że Krajowa Informacja Skarbowa udziela informacji podatkowych i celnych przez telefon:

  • 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
  • 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)
  • +48 22 330 03 30 (z zagranicy)

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00.

MF zachęca również do zadawania pytań drogą elektroniczną poprzez formularz dostępny na Portalu Podatkowym. Aby otrzymać informację na temat cła lub podatków na adres e-mail, na stronie Portalu Podatkowego należy wybrać pozycję Skontaktuj się z nami, a następnie opcję „Pytanie e-mail”.

 

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko wyjątkowo

W wyjątkowych sytuacjach, w których nie można załatwić sprawy przez e-usługi, możliwa jest wizyta w urzędach skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej. Jak zapewnia MF, klienci będą przyjmowani z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Resort prosi jednak o stosowanie się do zaleceń zamieszczonych w siedzibach urzędów.

Zobacz również: Polski system podatkowy nisko oceniony >>