Faktura dokumentująca usługi księgowe dla klienta, który zamknął działalność gospodarczą powinna zostać wystawiona na imię i nazwisko klienta oraz jego adres zamieszkania. Taka zasada dotyczy faktur wystawianych osobom fizycznym - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.
Tomasz Krywan
09.12.2020
VAT Rachunkowość
Rada Przedsiębiorczości apeluje o pilne wprowadzenie zmian w zasadach funkcjonowania podatku od niektórych instytucji finansowych. Chodzi przede wszystkim o zmiany w podstawie opodatkowania i zmniejszenie obciążeń podatkowych banków. Ma to pomóc instytucjom, które uczestniczą w finansowaniu pomocy firmom.
Krzysztof Koślicki
09.12.2020
Ordynacja CIT
Rok 2020 nie był łaskawy dla przedsiębiorców w Polsce. Przyszły nie będzie łatwiejszy – zwłaszcza, jeśli spojrzymy na zmiany prawa podatkowego. Duża rewolucja czeka zasady opodatkowania dochodu spółek komandytowych oraz spółek jawnych. Od stycznia będą musiały płacić podwójny podatek – piszą eksperci kancelarii GWW.
Maciej Siejbik Mariusz Tkaczyk
09.12.2020
CIT PIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie uporał się z problemem kredytów we frankach szwajcarskich - stwierdził podczas spotkania z bankowcami przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. I zasugerował bankom, by wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód z klientami, które byłyby realną alternatywą do ścieżki sądowej.
Krzysztof Sobczak
09.12.2020
Finanse Kredyty frankowe
Firmy świadczące usługi zakwaterowania w małych pensjonatach i apartamentach apelują do rządu o ujęcie ich w tzw. tarczy branżowej. Dziś w Sejmie ma się odbyć głosowanie nad uchwałą Senatu w sprawie tej ustawy. Posłowie jednak zarekomendowali odrzucenie większości poprawek senatorów, w tym przyznające zwolnienie ze składek ZUS, mikropożyczki i postojowe dla właścicieli miejsc noclegowych.
Jolanta Ojczyk
09.12.2020
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Ideę wprowadzenia pracy zdalnej do Kodeksu pracy należy przyjąć z optymizmem, choć w przedstawionych propozycjach projektodawca zapomniał o kluczowych postulatach partnerów społecznych, jakimi były elastyczność i syntetyczność regulacji. Proponowane przepisy są zbyt obszerne i kazuistyczne, a to może doprowadzić do trudności w ich stosowaniu.
Łukasz Laguna
09.12.2020
Prawo pracy
Ryanair stosował klauzulę, zgodnie z którą pasażer lub jego reprezentant mógł podać firmę do sądu jedynie w Irlandii. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał ją za nieuczciwą. Jego orzeczenie ułatwi klientom taniej linii lotniczej dochodzenie swoich praw. Będą mogli to robić zarówno w kraju wylotu jak i przylotu. Co ważne, pasażer może scedować swoje uprawnienie na wyspecjalizowaną firmę.
Regina Skibińska
09.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zwiększeniem dostępności mieszkań. Anna Kornecka, wiceminister do spraw budownictwa, zapowiada w Prawo.pl, że pomoc zostanie skierowana do tych, dla których cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania. Mają dostawać dopłaty, które pozwolą uzyskać minimalny wkład wymagany przez banki. Część ekspertów nie ma wątpliwości, że to słuszne rozwiązanie. Inni uważają, że spowoduje wzrost cen.
Jolanta Ojczyk
09.12.2020
Domowe finanse Budownictwo
To, czy pracownicy służby BHP mogą utrwalać nieprawidłowości za pomocą zdjęć lub nagrań wideo i czy pracodawca ma prawo przetwarzać w związku z tym dane w postaci wizerunku pracowników, budzi wątpliwości. W mojej ocenie jednak możliwe jest dokumentowanie przez pracodawcę zdjęciem/nagraniem łamania przez pracowników przepisów BHP - mówi Aleksandra Baranowska-Górecka.
Aleksandra Baranowska-Górecka
09.12.2020
Prawo pracy BHP RODO
Ograniczanie zagrożeń zawodowych, poprawa przestrzegania uprawnień pracowniczych, budowanie kultury bezpieczeństwa pracy wspólnie ze związkami zawodowymi, Społeczną Inspekcją Pracy, organizacjami pracodawców i samorządami oraz położenie nacisku na jakość prowadzonych kontroli - to priorytety działań kontrolno-prewencyjnych PIP w 2021 roku.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2020
Prawo pracy BHP
Po naszej publikacji minister finansów postanowił zmienić zasady dotyczące odzyskania zapłaconej akcyzy od niesprzedanego piwa. Na zmianie skorzystają restauracje, bary i hotele. Prawo do korekty rozliczeń będzie przysługiwało aż do końca pandemii. Dodatkowo zdecydowano, że ze zwrotem piwa nie trzeba czekać aż do upływu terminu jego przydatności do spożycia.
Krzysztof Koślicki
08.12.2020
Akcyza Poprawmy prawo
Ministerstwo finansów nie chce dłużej zwlekać z poborem podatku od sprzedaży detalicznej. Potwierdziło, że nie będzie kolejnego przedłużenia zawieszenia jego stosowania. Przedstawiło również projekt wzoru deklaracji do rozliczania podatku. Resort zakłada, że w 2021 r. wpływy z nowej daniny wyniosą około 1,5 miliarda złotych.
Krzysztof Koślicki
08.12.2020
CIT Rachunkowość

Odmowa wsparcia dla firmy trudna do zakwestionowania

Koronawirus a prawo Tarcza finansowa Poprawmy prawo
Za złamanie jakiegokolwiek nakazu, np. obowiązku zasłaniania nosa i ust, firmy mogą zostać pozbawione wszelkiej pomocy publicznej - np. zwolnienia ze składek ZUS czy subwencji z tarczy finansowej 2.0, ale też dotacji unijnych. W państwie prawa firma powinna móc odwołać się od takiej decyzji. Problem w tym, że przepisy nie dają wprost takiej możliwości. To luka, którą trzeba uzupełnić
Jolanta Ojczyk
08.12.2020
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa Poprawmy prawo

Kornecka: Tarcza prawna ułatwi załatwianie urzędowych spraw

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze
Jednym z ważniejszych projektów jest cyfryzacja procesu budowlanego. Pandemia pokazała, że elektronizacja to właściwa droga, która może ułatwić załatwianie spraw bez wychodzenia z domu – mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. I dodaje, że celem jest też uproszczenie i elektronizacja innych postępowań administracyjnych. Na tym skupi się projekt zwany tarczą prawną.
Jolanta Ojczyk
08.12.2020
Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze
Od 1 stycznia 2021 roku zacznie obowiązywać nowy, znacznie wyższy, limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w formie ryczałtu. Wyniesie on dwa miliony euro. Rozszerzony zostanie także katalog wolnych zawodów uprawnionych do wyboru opodatkowania ryczałtem - m.in. o fizjoterapeutów, położne, pielęgniarki, księgowych, doradców podatkowych czy biegłych rewidentów.
Krzysztof Koślicki
08.12.2020
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatek cukrowy już od stycznia 2021 roku

Ordynacja Finansowanie zdrowia
Przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży będą wnosić opłaty związane ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Chodzi o tzw. małpki. Specjalna opłata będzie też nałożona na napoje słodzone. Przepisy w tym zakresie zaczną obowiązywać w styczniu 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
07.12.2020
Ordynacja Finansowanie zdrowia
Stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych przy likwidacji szkód konsumentów, którzy kupili ubezpieczenie Auto Casco w tańszych wariantach - to zarzut Rzecznika Finansowego wobec jednego z ubezpieczycieli. Zdaniem Rzecznika, ograniczają one możliwość naprawy posiadanego samochodu i uzyskania odszkodowania w wysokości zgodnej z wybranym wariantem kosztorysowego rozliczenia szkody.
Krzysztof Sobczak
07.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Opodatkowanie CIT spółek komandytowych jest już przesądzone. To oznacza, że przychody z udziału w takiej spółce zostaną opodatkowane dwukrotnie – raz na poziomie spółki, a kolejny na poziomie wypłaty zysku (dywidendy) wspólnikowi. Czy Alternatywne Spółki Inwestycyjne mogą być sensowną alternatywą – analizuje Jakub Szpringer, radca prawny, partner zarządzający KSZ Smart Legal.
Jakub Szpringer
07.12.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Podział rynku, zmowa cenowa i przetargowa, a w efekcie wyższe ceny za ogrzewanie w Warszawie - za takie praktyki Prezes UOKiK nałożył blisko 120 mln zł kar na spółki z grupy Veolia Polska. Po raz pierwszy ukarany został również menedżer bezpośrednio odpowiedzialny za naruszenie przepisów, czyli były prezes Veolii. Firma odrzuca oskarżenia UOKiK.
Krzysztof Sobczak
07.12.2020
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Jedną z istotnych zmian w ubiegłorocznej nowelizacji procedury cywilnej było wprowadzenie stałej opłaty od wniosku o uzasadnienie wyroku czy postanowienia sądu, oraz wskazanie, że uzasadnienie jest konieczne do odwołania. Przepisy - według prawników - są jednak niejasne. Ministerstwo szykuje więc zmiany i wniosek nie zawsze będzie konieczny
Patrycja Rojek-Socha
07.12.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Uproszczenie i elektronizacja  postępowań administracyjnych - taki jest cel tarczy prawnej, nad którą pracuje Anna Kornecka, wiceminister rozwoju. Chce też, aby przepisy zmieniały się w jakiejś określonej sekwencji czasowej, np. dwa razy w roku, by nie zaskakiwać przedsiębiorców. Eksperci nie mają wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku, choć liczą na więcej. Obawiają się jednak, że inne resorty nie zgodzą się na rozwiązania korzystne dla biznesu.
Jolanta Ojczyk
07.12.2020
Prawo gospodarcze
Rząd przygotował nowe przepisy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Problem jednak w tym, że zmienią one także zasady amortyzowania samochodów. Od 2026 roku limity odpisów mają być znacząco ograniczone. Zapomniano jednak o regulacjach przejściowych. Może się więc okazać, że amortyzację rozpoczętą przed końcem 2025 roku trzeba będzie nagle zaprzestać.
Krzysztof Koślicki
07.12.2020
CIT PIT Doradca podatkowy

Przewodniczący PE: Fundusz odbudowy ruszy nawet gdy będzie weto

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo unijne
Unijny Fundusz Odbudowy wejdzie w życie, nawet jeśli utrzymane zostanie weto Polski i Węgier. Nie można zrobić kroku wstecz - stwierdził szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli w wywiadzie dla włoskiej telewizji. Podobne opinie prezentowali w ostatnich dniach także unijni komisarze do spraw budżetu i gospodarki. Polski rząd potwierdza jednak zamiar zawetowania budżetu UE.
Krzysztof Sobczak
06.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo unijne
​Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości nie musi negatywnie wpływać na jej potencjał komercyjny. Biznesowy sukces inwestycji można osiągnąć w takim przypadku poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - piszą Mirosław Narolski i Julia Janik z kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci.
Julia Janik Mirosław Narolski
05.12.2020
Administracja publiczna Budownictwo

Pytanie do premiera: Kiedy kara "epidemiczna" dla przedsiębiorcy?

Prawo karne Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Jeśli przedsiębiorcy mieliby być karani za naruszenia ograniczeń ustanowionych w związku z epidemią, to co miałoby być do tego podstawą. Prawomocny wyrok sądu, czy wystarczy decyzja organu administracyjnego, albo nieprzyjęty mandat wystawiony przez policjanta - pyta premiera rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Krzysztof Sobczak
04.12.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Policja i Sanepid będą w sobotę i niedzielę kontrolować narciarzy na stokach. Funkcjonariusze będą obserwowali i "działali prewencyjnie" na niezgodne z prawem zachowania, jak również na niestosowanie się do przepisów epidemiologicznych. Nie zapowiadają na razie karania mandatami.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.12.2020
Policja Koronawirus a prawo

Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia - ustawa opublikowana

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
To już pewne - dzień 6 grudnia będzie w tym roku niedzielą handlową. Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która wprowadza tę zmianę, została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. W grudniu będą więc łącznie 3 niedziele handlowe: 6, 13 i 20 grudnia.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
04.12.2020
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Unia Europejska będzie dążyć do uruchomienia unijnego pakietu pomocowego dla gospodarki po epidemii koronawirusa, nawet jeśli Węgry i Polska nie zaprzestaną prób zawetowania tego projektu - oświadczył w piątek komisarz ds. gospodarczych, Paolo Gentiloni. Tymczasem polskie władze konsekwentnie zapowiadają weto.
Krzysztof Sobczak
04.12.2020
Prawo gospodarcze Prawo unijne
Przedsiębiorczy Polacy nie założą prostej spółki akcyjnej od 1 marca 2021 roku. Ministerstwo Sprawiedliwości chce przesunąć wejście w życie przepisów powołujących tę nową formę prowadzenia biznesu o cztery miesiące. Wszystko przez przedłużające się prace nad nową platformą eKRS, przez którą będzie można rejestrować nowy rodzaj spółki.
Jolanta Ojczyk
04.12.2020
Nowe technologie Spółki
Wskutek przedłużającej się pandemii koronawirusa kondycja uzdrowisk wyraźnie osłabła. W tym roku nie działają już pięć miesięcy. Sanatoria ostrzegają, że bez wsparcia rządu czeka je bankructwo. Chcą refundacji kosztów za utrzymanie gotowości obiektów do przyjęcia pacjentów. Część z nich jednak próbuje zarabiać mimo obostrzeń.
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
04.12.2020
Finansowanie zdrowia