NSA: Zasiłek z MOPS zdradzi miejsce zamieszkania

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Małoletni został umieszczony w rodzinie zastępczej. Powstał negatywny spór o właściwość, ponieważ żaden powiat nie chciał ponosić wydatków na opiekę i jego wychowanie. Rozpoznający sprawę NSA uznał, że miejsce zamieszkania może być potwierdzone otrzymywaniem zasiłków od lokalnej placówki pomocy społecznej.

19.02.2019

Piecza naprzemienna to nie panaceum

Prawo rodzinne

Projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz niektórych innych ustaw proponuje wprowadzenie regulacji pozwalającej zdefiniować nieco bliżej instytucję opieki naprzemiennej, zwanej także pieczą naprzemienną czy równoważną. Jednak czy diametralnie wpłynie to na orzecznictwo sądów rodzinnych?

16.02.2019

WSA: Gmina nie może zawężać składu zespołu interdyscyplinarnego

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Gmina przyjęła uchwałę, w której określiła tryb i sposób powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że przepisy, które modyfikowały skład tego zespołu stanowiły przekroczenie normy kompetencyjnej, ponieważ kwestia ta jest uregulowana w przepisach ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

16.02.2019

MS proponuje prawo do walki z lichwą

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne

Zakaz doliczania prowizji i marży bez ograniczeń, a także opłat za złożenie czy rozpatrzenie wniosku albo obowiązkowego ubezpieczenia - takie m.in zmiany w prawie mają, zdaniem resortu sprawiedliwości, skutecznie chronić Polaków przed plagą lichwiarzy i nadużyciami firm pożyczkowych.

14.02.2019

Alimenty łatwiejsze do wyegzekwowania? 

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Ustawodawca wprowadza kolejne przepisy, które mają ułatwić osobom uprawnionym do otrzymywania alimentów ich skuteczne egzekwowanie.Jednym z nich jest nałożenie grzywny na pracodawcę za ukrywanie faktu zatrudnienia dłużnika alimentacyjnego. O tym w jaki sposób nowe prawo ma pomóc w ściąganiu świadczeń pisze adw. dr Anna Malicka-Ochtera

10.02.2019

Sąd: Alimenty dla byłej żony rekompensatą za pogorszenie sytuacji po rozwodzie

Prawo rodzinne Domowe finanse

Mąż, jako winny rozwodu, został obciążony alimentami dla byłej żony po 500 zł miesięcznie. Choć pozwana obecnie zarobkuje, to brak jest podstaw do uchylenia alimentów. Możliwe jest jedynie nieznaczne ich obniżenie - o 100 zł w skali miesiąca - orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie.

09.02.2019

Rafalska: Przyglądamy się węgierskiej polityce rodzinnej

Prawo rodzinne Prawo pracy

Analizujemy pewne rozwiązania, które wprowadzono na Węgrzech jak np. pomysł „babcinych urlopów”, ale nie pracujemy jeszcze nad żadną ustawą – powiedziała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

08.02.2019

Sprawa dla ETPC: Dziecko urodzone przez surogatkę ma "matkę nieznaną"?

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka ma zdecydować, czy dziecko urodzone przez surogatkę ma w aktach mieć wpis "matka nieznana" czy nazwisko kobiety je wychowującej. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która złożyła do pytania francuskiego sądu swoją opinię prawną uważa, że powinna być stosowana ta druga zasada. Także w Polsce.

05.02.2019

Sąd odmawia rejestracji homoseksualnego małżeństwa, ale sprawa jeszcze nie przegrana

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Wprawdzie warszawski WSA odrzucił skargę dotyczącą odmowy transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa osób tej samej płci, jednak paradoksalnie można go uznać za kolejny krok batalii o uznanie w Polsce unijnych standardów w tej dziedzinie - twierdzi adwokat Anna Mazurczak, która była pełnomocnikiem skarżących.

31.01.2019

RPO proponuje zmiany w przepisach o przemocy domowej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trzeba zmienić definicję przemocy oraz lepiej pomagać jej ofiarom. Sprawca musi natychmiast dostawać nakaz opuszczenia mieszkania, które dzieli z ofiarą. Takie m.in. zmiany w prawie, po wycofaniu kontrowersyjnego projektu rządowego, proponuje rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem państwo musi zapewnić ochronę również ofiarom jednorazowego aktu przemocy.

31.01.2019

RPO: Potrzebne prawo do interwencji kuratora podczas spotkań rodziców z dziećmi

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Według obecnie obowiązującego prawa kuratorzy są tylko biernymi uczestnikami spotkań rodziców z ograniczonymi prawami rodzicielskimi z dziećmi, nie mogą np. ich przerywać, gdy widzą niepokojące zachowania mogące zagrażać dziecku. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich powinni uzyskać prawo do interwencji w uzasadnionych przypadkach.

28.01.2019

WSA: Transkrypcja aktu małżeństwa dwóch mężczyzn narusza porządek prawny

Prawo rodzinne

Transkrypcja zagranicznego aktu małżeństwa zawartego przez dwóch mężczyzn do polskich aktów stanu cywilnego nie jest możliwa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zastosował zatem klauzulę ochrony porządku publicznego, która uniemożliwia zarejestrowanie związku osób tej samej płci.

26.01.2019

Rzecznik do TK: Ubezwłasnowolnienie sprzeczne z Konstytucją

Prawo rodzinne

Ubezwłasnowolnienie całkowite jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami godności i wolności człowieka oraz poszanowania życia prywatnego i rodzinnego - stwierdził rzecznik praw obywatelskich w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego, który bada skargę osoby ubezwłasnowolnionej.

17.01.2019

NSA: Dane z rejestru PESEL tylko po wykazaniu interesu prawnego

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Zamiar wytoczenia powództwa o ustalenie rzeczywistego ojcostwa dziecka nie wystarczy by minister udostępnił dane z rejestru PESEL matki dziecka. Wnioskodawca musi dodatkowo powołać się na dokument, który w sposób obiektywny i niebudzący wątpliwości potwierdza aktualną potrzebę w uzyskaniu tych danych

16.01.2019

Piebiak: Mediacje szansą na trwałość małżeństw

Prawo rodzinne

Rozwód pary, która ma dzieci nie jest ich prywatną sprawą, ponieważ wywołuje skutki społeczne. Postępowaniem informacyjnym, mediacjami chcemy zwiększyć świadomość konsekwencji takich decyzji - mówi portalowi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

16.01.2019

MS: Sędziowie rodzinni powinni badać przemoc w rodzinie

Prawo rodzinne

W resorcie sprawiedliwości trwają prace analityczne nad wprowadzeniem rozwiązań umożliwiających szybkie izolowanie sprawcy przemocy od jego ofiar. Rozważane są zarówno instrumenty ochrony prawnej ofiar przemocy jak i zmierzające do zapewnienia terapii dla sprawców

16.01.2019

Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia prawo dotyczące alimentów

Prawo rodzinne

Nie będzie automatycznego wygaszania obowiązku alimentacyjnego wobec osób niepełnosprawnych, które ukończyły 25 lat - poinformował Prawo.pl Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. Zapewnia, że projekt zmian w kodeksie rodzinnym już w styczniu trafi na Radę Ministrów.

15.01.2019

Zmiany w kodeksie rodzinnym po komitecie Rady Ministrów

Prawo rodzinne

Projekt zakłada on m.in., że rozwód małżonków posiadających małoletnie dzieci rozpocznie postępowanie informacyjne i nieobowiązkowe mediacje rodzinne. Wprowadza też alimenty natychmiastowe oraz kary grzywny i ograniczenia wolności za utrudniania kontaktów z dzieckiem.

10.01.2019